Etiket Arşivi: Elyaf Çeşitleri ve Özellikleri

SENTETİK MADDELERDEN YAPILAN KİMYASAL LİFLER

Tarafından | 4 Mayıs 2017

Sentetik Lifler; Bu lifler kimyasal sentez yoluyla elde edilirler. Yapılarında doğal lif yoktur. Laboratuarlarda hazırlanan bu maddeler, lif haline getirilebilecek yapıya sahip olmalıdır. Sentetik maddelerden elde edilen kimyasal liflerin hammaddesi petrol, taş kömürü ve kimyasal ilavelerdir. Kimyasal yollarla ayrıştırılan tanecikler, eritilir veya çözündürülür. Delikli aparatlardan (düzeden) presleyerek geçirilir. Soğutma odasında katılaştırılarak kesiksiz elyaf (flament) oluşturulur.… Devamını oku »

HAYVANSAL LİFLER KISACA

Tarafından | 15 Nisan 2017

Tekstilde kullanılmak amacıyla hayvanlardan elde edilen liflerin başında yün gelir. Yün elyafı hayvansal liflerin kıl kökenliler grubuna girer. Hayvansal liflerin diğer bir grubunda salgı kökenli lifleridir. Salgı kökenli lifler daha sonra bu başlık altında incelenecektir. Hayvansal liflerin yapı taşı proteindir. Hayvansal liflerin yıllık üretim miktarı, tüm liflerin toplam miktarının% 10’undan daha azdır. Bu miktarla dünya… Devamını oku »

DOĞAL ELYAFLAR

Tarafından | 17 Mart 2017

Doğal elyaf, bitki, hayvan ve mineral gibi doğal kaynaklardan elde edilen ve çeşitli işlemler uygulanarak iplik, keçe ve kağıt gibi şeylere dönüştürülen ve bu ipliklerden dokuma ve örme tekniğiyle kumaş yapımında kullanılan lif ya da kıl yapısındaki maddelerdir. Doğal Elyaf Çeşitleri Nelerdir Doğal Bitkisel Elyaflar; Pamuk, Kapok, Coco, Keten, Kenevir, Rami, Jüt, Bambu, Muz, Abaka, Sisal, Viskoz, Kupro, Modal, Liyosel, Rayon, Kauçuk gibi liflerdir. Doğal Hayvansal Elyaflar; İpek, Yün, Ankara Tavşanı, Kaşmir, Kazein, Kolajen, Tiftik Keçisi, Alpaka, Lama, Devetüyü, Vikunya gibi bazı… Devamını oku »

PROTEİN ESASLI KİMYASAL LİFLER

Tarafından | 1 Aralık 2016

Protein esaslı lifler hakkında bilgiler ve detaylarının sizlerle paylaşıyoruz. Hayvansal ve bitkisel kaynaklı olabilir. Protein karışımın çözelti içine püskürtülmesi ile elde edilir. Kazein Elyafı Lanita ve Merinova ticari adıdır. Rejene, protein liflerin ilk elde edilenidir. Ham maddesi sütteki kazeindir. Yağı alınmış sütteki kazein asitler yardımıyla çözülür. Olgunlaşmaya bırakılır, daha sonra düzelerden geçirilip filament oluşturulur. Yüne… Devamını oku »