HURÇ NEDİR, NASIL YAPILIR?

hurc dikimi
Tarafından | 16 Mart 2017

Hurçlar, hayatımızı kolaylaştırmak ve eşyalarımızı daha düzenli muhafaza edebilmek amacıyla kullandığımız ev tekstili ürünleridir. Kullanılacak alana uygun model, ölçü ve renk seçimi hurç üretimi açısından önemlidir.

Hurçlarda Standart Ölçüler

Hurçlar çeşitlerine ve modellerine göre farklı ölçülerde üretilirler. Kullanım alanlarına göre isimlendirilirler. Yorgan hurcu, kazak hurcu, çorap hurcu, seccade hurcu, ütü hurcu, halı hurcu gibi, Teknoloji geliştikçe tekstil ürünleri de çeşitlilik göstermiştir. Hurçlar da standart ölçüler olmakla birlikte, özel çalışmalarda isteğe bağlı ölçülerde hurçlar da üretilir.

Yorgan Hurçları:

Yorgan Hurcu

Yorgan hurçları, yorganları koruma amaçlı ve bir arada daha düzenli, muhafaza edilebilmeleri için çalışılmış ev tekstili ürünüdür.

Yorgan hurcu için kesilecek parçalar ve ölçüleri:
200cm x 100cm = 1 adet
50cm x 32cm = 2 adet
50cm x 18cm = 2 adet, bu ölçülere 2cm dikiş payı ilave edilir.

Çorap Hurçları : 

Çorap hurcu

Çorap hurcu için kesilecek parçalar ve ölçüleri :
106cm x 32 cm = 1 adet
28cm x15 cm = 2 adet
28cm x10 cm = 2 adet, bu ölçülere 2cm 
dikiş payı ilave edilir.

Kazak Hurçları:

Üstten Kapaklı Kazak Hurcu

Kazak hurçları, kazakları koruma amaçlı ve bir arada daha düzenli, muhafaza edilebilmelerini sağlamak amacıyla çalışılmış ev tekstili ürünüdür. Kazak hurçlarının kullanım alanları çok fazladır. İhtiyaç duyduğumuzda aradıklarımızı kolayca bulabilmemiz ve mevsim değişikliklerinde giysilerimizin dolaplarda fazla yer tutmasını engellemek amacıyla da kazak hurçlarından yararlanırız. Kazak hurçları kullanım amacına uygun olarak standart ölçülerde dikileceği gibi özel ölçülerde de dikilebilir.

Kazak hurcu için kesilecek parçalar ve ölçüleri:
150cm x 50cm = 1 adet
40cm x 25cm = 2 adet
40cm x 10cm = 2adet, bu ölçülere 2cm dikiş payı ilave edilir.

Halı Hurçları : 

Halı hurcu

Halı hurcu için kesilecek parçalar ve ölçüleri:
90 cm X 45 cm 1 adet
12 cm kordon geçirme payı ve bu ölçülere 2 cm de dikiş payı ilave edilir.

Hurç Malzemelerini Seçme

Bütün tekstil ürünlerinde olduğu gibi hurç dikiminde seçilecek malzeme en önemli noktalardan biridir.

Malzeme seçimi yapılırken şunlara dikkat edilmelidir

 1. Yıpranmaya karşı dayanıklı kumaşlar
 2. İç yüzeyi elyaflı düz ve desenli kapitone kumaşlar,
 3. Yıkanabilir ve çabuk kuruyabilen kumaşlar,
 4. Hijyenik ve mikrop barındırmaz özelliği olan kumaşlar,
 5. Hava alma özelliği olan dokulu kumaşlardır.(içindeki ürünün sararmasını ve kötü kokmasını önler.)

Hurç Kalıbı Hazırlama

Hurçlar kullanım amacına ve kullanılacağı yere göre değişik ölçülerde uygulanır. Tespit edilen ölçülere dikiş payı ve kapama payları eklenerek ölçü tespit edilir. Kapama payları kullanılan kapama malzemesine göre değişiklik gösterir.( fermuar için 1 – 2 cm arası, kordonla büzgü için 6-7 cm arası v.b gibi)Kullanılan kapitone kumaşların en ölçüleri genellikle 2 metre dir. Kapitone kumaşların eni boy olarak kullanıldığı için daha ekonomik olmaktadır. Hurçlarda kullanılacak yere göre ölçü alınarak hurç dikilmelidir.(örneğin dolap içleri, kanepe altları gibi )

Hurç Kesimi

Kullanılacak ürünün amacına ve yerine göre hurç modeli belirlenir, hazırladığımız hurç ölçülerinin kalıpları çıkarılır. Kullanılacak kapitone kumaşın eğrilikleri düzeltildikten sonra hazırlanan kalıplar kumaşa yerleştirilir. 2 cm dikiş payı verilerek kumaş kesilir. Kesilen her parça kumaş özelliğinden dolayı attığı için overlokla temizlenmelidir. Dikme işlemi ve süsleme işlem basmaklarına göre bitirilir.

Hurç Nasıl Dikilir

Hurçların dikimi kesimi kadar önemlidir. Hatasız ve dikkatli kesilen kumaşların dikişi, hurçların düzgünlüğünü sağlar. Hurç dikiminde kullanılan kapitone kumaşın kenarlarının çabuk atması özelliğinden dolayı kesildikten sonra overlokla kenarları hemen temizlenmelidir. Kenar temizliğinden sonra hurçların modeline ve özelliğine göre süslenerek dikilmelidir.

Hurç Dikimi Yapma

Hurçlar kullanım amacına ve model özelliğine göre farklılık gösterir. Hurçlarda standart ölçülerin yanı sıra belirlenen ölçülerde de hurçların kalıpları çıkarılarak dikilir. Belirlediğimiz ölçüdeki hurçları keserken, dikiş payını düşünmeli ve kumaşı ekonomik kullanmalıyız. Kalıpları kumaşa yerleştirmeden önce, kumaş eğriliğini mutlaka çıkarmalıyız. Kesilen kumaşlar ürünlerin özelliğine göre süsleme teknikleri uygulanarak dikilir. Kapitone kumaşlar genellikle 2 metre enindedir. Kumaş en ve boy olarak kullandığı için daha ekonomiktir.

Hurç Kalite kontrol

Kalite kontrolü tüm ev tekstilinde olduğu gibi hurçlar içinde önemlidir. Müşteri memnuniyeti, müşterinin isteği, üretilen hurçların kalitesini ortaya koymaktadır. Çalışılan ürünün standartlara uygun olması işletmelerin ayakta kalabilmesi demektir. İyi bir pazar bulmak istiyorsak üretilen her ürün, kalite kontrolünde geçirilmelidir. Hurç kumaşlarının kalitesi, kullanılan malzemenin kalitesi, dikişlerin sağlamlığı hurç üretimi için önemlidir.

 1. Müşteri memnuniyetinin önemi,
 2. Ürünlerin kalitesi,
 3. Kullanılan dikişin 1.sınıf olması,
 4. Kullanılan malzemenin yeterliliği,
 5. Kullanılan süsleme malzemelerinin özeni,
 6. Müşteri taleplerinin karşılanması,
 7. Ekonomik olması,
 8. Ürünlerin günün teknolojisine uygunluğu,

Ürünü sunarken ortaya koyduğumuz hizmetler müşteri tarafından talep edilen isteklerinin karşılanması beklenen asıl sonuç olmalıdır.

Hurç Ütüleme

Bütün dokumalar (doğal ya da sentetik) doğal olarak biçim açısından farklıdır. Bir kumaş yıkandığında, su ve ısının birlikte etkisiyle dokuları gevşetir. Kumaş kuruduğunda da, dokular sertleşir ve eski konumlarına bürünürler. Ütüler, dokuları eski hallerine getirmek için ütü tabanı aracılığıyla ısı ve basınç kullanıp, kırışıklıkları yok ederek biçimlendirirler.

Kumaşların buruşukluklarını, kırışıklıklarını buhar ve ısı uygulaması ile muntazam bir şekle dönüştürebiliriz. Sıcaklığı doğru ayarlamak kumaş dokusu için en önemli faktördür. Fermuarlı ürünleri ütülerken, fermuarı kapatmak ütülemeyi kolaylaştırmaktadır. Plastik, naylon veya polyester fermuarların dişlerini ütülemekten kaçınmalısınız nedeni ise fermuarlar kolayca ütü sıcaklığıyla erir.

Ürünler ütülenmeden önce, kumaş özelliğide dikkate alınarak ütü ısının ayarı kontrol edilmelidir. Her kumaşın kendine özgü ütüleme özelliği vardır. Ütüleme doğru yapılırsa ürünün albenisi daha fazla olur ve satışı kolaylaştırır.

Paketleme

Günümüz koşullarında her ürün kendini satabilme özellikleriyle donatılmış olmalıdır. Çağımızda reklam piyasasındaki rekabet ve hareketlilikten ambalaj tasarımı ve ambalajın önemi tartışılmaz. Ambalajlama, bir malın son tüketiciye bozulmaksızın ve en az maliyetle ulaştırılmasını sağlayan bir araçtır. Ambalajlama malların korunabilmesi, tanıtabilinmesi ve kullanımlarının kolaylaştırılması için kaplanan etiketlenmedir. Paketleme görsel yolla yapılan bir satış görüşmesidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir