BALIKSIRTI DESEN KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

baliksirti herringbone
Tarafından | 24 Aralık 2020

Balıksırtı kumaş aslında bir desen türünü ifade eder, adında da anlaşılacağı üzere balık kılçığına benzer görüntüde olan ve genellikle kırık dimi dokuma kumaşlarda bu görüntüyü elde ederiz. Dokuma kumaşlarla birlikte örme kumaşlarda ve baskı desenleri sayesinde de bu efekti elde edebiliriz.

Balık sırtı, Balık kılçığı, Zigzag (İngilizce; Herringbone) gibi isimlerle bilinen deseni biraz araştırdık ve yazımızda sizlerle paylaşıyoruz.

Balıksırtı Nedir?

Bahsettiğimiz gibi balıksırtı bir kumaştan çok bir örgü türüdür. Bu, balık kılçığının birçok farklı kumaştan yapılabileceği anlamına gelir. Kırık bir dimi dokuma olarak da bilinen bu özel desen, çok belirgin bir V şekli gösterir. Bunlar sütunlar halinde düzenlenmiştir, bir sütundaki tüm çizgiler bir yöne ‘eğilir’ ve sonraki yönlerde ters yönde olurlar. Balıksırtı adını tam da bu nedenle alıyor, bir balığın omurgasına benziyor, özellikle bir ringa balığı.

balik sirti

Balıkkılçığı Ne İçin Kullanılır?

Balıksırtı deseni sadece kumaş için kullanılmaz, aslında kökeni Roma İmparatorluğu’na kadar uzanır.Bunu yollarında kullandılar ve bugün hala sokaklarda balıksırtı desenlerini görebiliyorsunuz en çok araba yollarında ve diğer kaplamalı alanlarda. Bu modelin son derece yaygın bir başka kullanımı okul salonu zeminleridir. En azından Birleşik Krallık’ta, pek çok montaj salonu ve hatta PE salonu zeminleri bu tanıdık desenle süslenmiştir.

Balıksırtı örgüsüne gelince, kumaşta erkek giyiminde oldukça popüler. Yüksek moda kıyafetler kesin bir favori. Bunun nedeni, terzilik yaparken kullanılacak en popüler bezlerden biri olmasıdır. Yine de sık sık yünden yapılan bu klasik dokumayı, pamuklu ve keten kumaşlarda, çok sayıda farklı kumaş seçeneği arasında bulma olasılığınız oldukça yüksektir. İnanılmaz derecede çok yönlüdür, bunaltıcı olmadan doku ve derinlik sunar.

Herringbone baliksirti zigzag desen kumas fabric

Avantajlar ve Dezavantajlar

Bunun için size basit bir artılar ve eksiler listesi vermek biraz zor çünkü bu sadece örgüye değil, aynı zamanda yapıldığı kumaşa da bağlı. Bu sanırım artılarından biri: Pek çok kumaş çeşidinde kullanabiliyoruz. Süper ayırt edici ve son derece çok yönlüdür, bu da onu terzilik için harika kılar. Dokuma yaparken biraz çamur olması biraz kolay olabilir ve standart bir dimi dokumadan daha karmaşıktır. Aynı zamanda biraz daha ağırdır, bu sadece daha soğuk mevsimler için mükemmeldir, ancak yazın boyu için daha azdır daha hafif bir kumaş kullanmadığınız sürece. Çok fazla olmadan giysilerinize derinlik ve doku katabilir. Yine de isterseniz, bazı zıt renkler ekleyebilir ve çok fazla yapabilirsiniz, eğer sizin işiniz buysa.

Balıksırtı Kumaşına Baskı

Kendi balıksırtı kumaş tasarımınızı oluşturmak kolaydır ve daha koyu renkler için gerçekten güçlü bir varlığa sahip olduğunu göreceksiniz. Dokulu yüzeyde kaybolmamaları için özellikle detaylandırılmış alanlarda soluk tonlardan kaçınmanızı tavsiye ederiz.

herringbone

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir