EN İYİ PİJAMA KUMAŞI NASIL OLMALI?

pijama kumaslari en iyi
Tarafından | 4 Aralık 2020

Pijama Seçimi Nasıl Olmalı?

Evdeki tüm fertlerin ihtiyacı olan pijama takımı seçilirken rahat ve hava alan materyalden yapılmış olmasına özen gösterilmelidir. Uzun saatler giyildiği için terletmeyen ve tene rahatsızlık vermeyen kumaştan seçilmesi önemlidir. Bunun yanında bedene uygun olması da gerekiyor. Her pijamanın kesimi ve beden ölçüsü farklı olabileceğinden denenerek alınmasında fayda bulunur. Ayrıca mevsime göre pijama takımlarında kumaş alternatifleri ile modeller de farklılık göstermektedir. Kış aylarında uzun pijamalar daha kullanışlı olurken yaz mevsiminde kapri veya şortlu pijamalar daha fazla tercih edilebilmektedir. Düğmeli, düğmesiz, dantelli veya baskılı gibi bir çok seçeneğin içinden kişi kendisine en ideal olanı seçerken, asıl göz önünde bulundurması gerekli olanın pijamanın vermiş olduğu rahatlık hissi olduğu unutulmamalıdır.

Pijama Alırken Kumaş Seçimine Dikkat Edin

Başlangıçta dikkat etmeniz gerekli olan nokta; giydiğinizde teninize dokunuşu hoşunuza giden kumaşları tercih edin. Örnek olarak ipek kumaşının kayganlığından haz etmiyorsanız, ipek karışımlı kumaşlardan imal edilmiş pijamaları tercih etmeyin. Stratejik düşünün, giydiğiniz pijamanın gece boyunca vücut ısınızın korunmasına yardımcı olması gerektiğini göz önünde bulundurarak aşağıda belirtmiş olduğumuz kumaşlardan birinden imal edilmiş kumaşları tercih edin.

Pamuk:

pamuk bitkisiYumuşak dokunuşlu ve rahat olmasının beraberinde nefes alan dokusuyla hava dolaşımını kolaylaştırır. Ancak pamuklu kumaşlarda ısı izolasyonu iyi değildir, özellikle soğuk kış aylarında üzerinizde kalın bir battaniye ya da yorgan yok ise üşümenize neden olabilir. Bunun ile beraber pamuk nemi dışarıya atma konusunda da son derece başarılı değildir, bu nedenle eğer geceleri fazla terleyen biriyseniz sizin için uygun bir kumaş olmayabilir.

İpek:

ipek elyafıİpeğin ısı kontrolü çok iyidir. Üşüdüğünüz zaman sıcak, terlediğiniz ve bunaldığınız zamanlarda vücudunuzu serin tutar. Lakin gerçek ipek kumaşlar çok pahalıdır ve kuru temizleme ihtiyaç duyarlar. Bunun ile beraber ibir çok kaygan bir kumaştır, gece yatarken üzerinizden kayıp sizi rahatsız edebilir.

Ter Emici Kumaş Yapıları:

vual yazlik elbiseGeceleri uyurken vücudunuz fazla ısınıyor, sık sık terliyor iseniz, ter emici pijamaları tercih edebilirsiniz. Bu tür kumaşlar teri vücudunuzdan uzaklaştırıp dışarı atacak biçimde imal edilmişlerdir. Vücut sıcaklığınızı korumanıza yardımcı olurlar.

Tiftik ve Yün Kumaşlar:

mohair dokumaBu tür kumaşlar vücudunuzu sıcak tutmanın ötesine geçerler. Bununla beraber yün, cildi tahriş edebilir, kaşıntıya ve gece uykunuzun bozulmasına neden olabilir. Ayrıca tiftik, hava dolaşımına izin vermez ve terlemenize neden olabilir.

Pazen:

Flanel kumas1 1Soğuk kış aylarında pazen kumaşından yapılmış bir pijama aradığınız şey olabilir. Kumaşı rahat ve konforludur. Hava dolaşımına izin veren dokusuyla sizi fazla ısıtmadan sıcak tutar. Pazen pijamalar en daha sağlıklı uyku kıyafetleri arasında gösterilebilir.

Detaylara Önem Verin

Pijama alışverişi yaparken, kumaş türünden daha fazlasını hesaba katın. Beden ölçülerinize uygun modelleri satın almaya önem verin. Üstünüze oturan pijamalar yerine, üzerinizden düşen bir pijama uyku kalitenizi olumsuz yönde etkileyecektir. Düğme ve kopça gibi unsurlar cildinizi tahriş edip, batarsa bu geceleri problem yaratabilir. Kısacası kendinizi rahat hissettiğiniz uyku kıyafetlerini tercih edin.

Yazlık Pijama Takımı Tercihi Nasıl Olmalı?

Yaz mevsiminde pijama takımlarınızda tercih etmeniz gerekli olan kumaş türleri oldukça daha sağlıklı ve nefes alabilen türden olmalı. Çünkü yazın alerjik reaksiyon ve terleme unsurları kış mevsimine göre daha çok gerçekleşir. Bunlara ek havaların sıcak olduğundan dolayı kalitesiz kumaş türleri cildinizi rahatsız eder ve kaşınmanıza neden olur. Alerjik reaksiyon ve kaşıntı gibi problemlerle karşılaşmamak için bilinen markaları tercih etmenizi öneririz.

Kumaşın daha sağlıklı olması kadar huzurlu ve rahat hissettirmesi de önemlidir. İçerisinde rahat hissetmediğiniz bir pijama takımı size zor anlar yaşatabilir. Eğer huzurlu bir uyku uyuyamazsanız uykunuzu eksiksiz olarak alamazsınız ve gün içerisinde bitkin düşersiniz. Kaliteli bir uyku için yumuşak pijama takımlarını tercih edin.

Pijama takımınızın rahat olmasının beraberinde şık olması da çok önemli. Şık bir pijama takımı kendinizi iyi hissetmenizi sağlar ve öz güveninizi yerine getirir. Ayrıca şık pijama takımlarınız ev dışında da rahatlıkla giyebilirsiniz.

yazlik pijama

Yazlık Pijama Takımı Seçimi

Yazlık pijama takımı seçimlerinde, kumaş seçimi konusunda çok dikkatli olmalısınız. Kaliteli ve nefes alabilen kumaşlar tercih etmeniz sizler için yararlı olacaktır. Kalitesiz kumaşlardan imal edilen pijama takımları sizler hem rahatsız edecek hem de terlemenize sebep olacaktır. Bunların yanında pijamalarınızın esnek bir yapıda olmasına da dikkat edin ki hareketlerinizi kısıtlamasın. Aynı zamanda pijamalarınızın yumuşaklığı da size ve teninize daha rahat geceler sunacaktır.

Yazlık pijama takımlarınızın yumuşaklığı ve konforu kadar şıklığın da önem verdiğinizi biliyoruz. Bunun için yazlık pijama takımlarınızı seçerken canlı renkleri tercih etmenizi öneri ederiz. Aynı zamanda pijama takımınızın renk uyumunu da göz ardı etmemeniz gerekir. Birbirine yakışan renkleri tercih ederseniz şık bir görünüme kavuşabilirsiniz.

Sizlere son ve en önemli uyarımız yazlık pijama takımlarınızın tercihini daha sağlıklı kumaşlardan yapılmış pijamalardan yana kullanmanız. Bunun için güvenilir ve denetlenen markaları tercih etmeniz yeterli olacaktır. Tabii ki rahatlık ve şıklık çok önemli faktörler lakin daha sağlıklı olmayan kumaşlar alerjik reaksiyon ve kaşıntı gibi problemler yaşatabilir.

Kışlık Pijama Takımı ve Sabahlık Seçiminiz Nası Olmalı?

Kış mevsiminde pijama takımı ve sabahlıklarınızı seçerken genel olarak pamuk/polyester karışımlı kumaşları tercih etmeye çalışın. Polyester, korunaklı kumaş yapısı ile sizleri soğuk havalarda sıcacık tutacaktır. Buna ilave olarak pamuk kumaşları da tercih edebilirsiniz polyester kadar olmasa da pamuk da sizi sıcak tutacaktır. Soğuk kış aylarında pijama takımlarında bu kumaş türlerini tercih etmeniz sizin için avantajlı olacaktır.

Kış aylarında giyeceğiniz sabahlık ve pijama takımlarında dikkat etmeniz gerekli olan başka bir husus ise; kalınlığı ve rahatlığıdır. Kalın pijama takımları ince pijama takımlarına göre sizi çok daha iyi koruyacaktır. Rahatlık meselesine gelirsek, kışın sıcak tutsa dahi sizi kaşındırmayacak kalitede kumaş türlerini terci edin. Pijama takımlarınızın içinde rahat olmanız çok önemli. Bunun yanında daha sağlıklı kumaşları da tercih etmelisiniz.

Kışın sabahlık ve pijama takımlarınızın şıklığına da önem verdiğinizi biliyoruz. Pijamalarınızda mevsime uygun renkleri ve kumaş türlerini tercih etmenizi öneririz. Kışın koyu tonlar daha şık ve asil olmanızı sağlayacaktır. Ayrıca pijama takımlarınızı yanında sabahlık seçimleriniz de çok önemli. Sabahlık ve pijama takımlarınız İyi bir biçimde kombin ederek çok şık görünebilirsiniz.

kislik pijamalar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir