NEGLİJE (SABAHLIK) NEDİR?

neglije
Tarafından | 3 Aralık 2020

Neglije, kadınlar için şeffaf giysi ve gecelik ve sabahlık türüdür. Neglije hafif ve rahat bir gece veya sabah elbisesi olarak giyilir. Neglije ilk olarak 18. yüzyılda Fransa’da ortaya çıktı. Neglije için kural olarak vücuda hoş ve yumuşak bir kumaş kullanılmalıdır. Dantel, ipek, şifon ve diğer ince kumaşlar kullanılabilir.

Neglije Kelime Kökeni

Negligee” terimi, ihmal etmek veya gözden kaçırmak anlamına gelen Fransızca ihmal fiilinin soyundan gelmektedir. Bugün, bir kadın geceliğine atıfta bulunuyor, öncelikle ince, ipeksi ve genellikle dantel ile süslenmiş süslü bir gecelik. Bedeni zar zor örtme eğiliminde olduğu ve genellikle “erotik ” olduğu için gecelikten farklıdır.

İlk sabahlık Fransız tasarımındaydı, dolayısıyla kelimenin Fransız kökeniydi. Bu 18. yüzyıl orijinalleri tam olarak açıklayıcı değildi. Genellikle gün içinde giyilen önlüklere oldukça benziyorlardı ve vücudu tamamen kaplıyordu, sıklıkla kolları da kaplıyordu. 20. yüzyılda, stil önemli bir değişiklik geçirdi ve Batı dünyasının çoğunda son derece popüler hale geldi.

Neglije ve Pijama

İnsanlar hala polyester, naylon, pamuk veya ipekten yapılmış çeşitli sabahlıklar bulabilirken, 2004’ten beri kadınların en popüler uyku kıyafetleri pijamalar olmuştur. Bu, tamamen değiştirildikleri anlamına gelmez. Kadınlar, onları tüm özel günlerinde, ve ya amaç cinsel çekicilik olduğunda giyilecek bir şey olarak görmeye daha yatkındır. Kolsuz bluzlu pijamalar ve kesinlikle tuhaf olanlar var. Elbette kolları ve bacakları tamamen kaplayan geleneksel pijamalar da oldukça popülerdir ve soğuk bir gecede sıcak pijamalarla yatağa sokulmak, yarı çıplak ve biraz açık bir elbise giymekten daha mantıklıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir