İPEK DOKUMA KUMAŞ

ipek dokuma
Tarafından | 23 Mart 2017

İpek İpliği ile ilgili yazımız için buraya tıklayınız.

Bir kumaşın dokunabilmesi Dokumanın kalitesi en başta ipliğe bağlıdır. İpliklerle çözgüler hazırlanır, uzunlamasına olan ipliklerdir. Dokuma için önce iplikler hazırlanır. Bunların bir altından bir üstünden geçecek şekilde mekikle yanlamasına atkılar geçirilir. Atkıları, tarakla sıklaştırmak suretiyle, dokumanın sık ve düzgün olması sağlanmış olur. Seri halde devam eden bu hareketle süratle kumaş dokunur.

Eskiden bir makinaya bir işçi gerekirken, bugün 30–40 makinaya bir usta kâfi gelmektedir. Dokunan kumaşlar düz veya desenli olabilir. Düz dokunan tek renkli kumaşların çözgü ve atkısı aynıdır.

Desenlilerde ise çözgüde deseni veren ayarlama yapıldıktan sonra atkıda başka renk olabilir. Başka renk olan, atkı kumaşa ayrı bir desen verir. Düz dokunup üzerine baskı suretiyle çeşitli renkler verilen kumaşlar vardır.

dokuma kumaslar 1

İpeğin Diğer Kumaşlardan Farkı Özellikleri

Doğal ürün kullanma konusunda hassas olan tüketiciler ve meraklarına hitap eden tarihi geçmişiyle sadece bir kumaş olmakla kalmayan bünyesinde nice uygarlıkları etkileyen asaletin simgesidir İpek.

Doğru kullanım şartlarını oluşturmak koşuluyla yüzyıllara varan ömrüyle çok farklı bir üründür ipek. Doğal elyaf olan ipek sıhhi olmasının yanında seçkinliğin ve sultanların, kralların malikânelerini süsleyen temel malzemelerin başında gelmektedir.

  • Ürünlerin tamamı %100 ipektir.
  • Yıkamada ve ütülemede özelliğini kaybetmez.
  • Bu nadide ‘Saf İpek’ çamaşır makinesinde ve deterjanlarla yıkanmaz.
  • Ilık suda, ipek şampuanı ile yıkanır.
ipek dokumalar

İpek ipliğiyle dokunmuş kumaşlardan yapılan fularlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir