DOKUMADA TEFE VURMA

TEFE MAK
Tarafından | 23 Mart 2017

Tefe Vurma Tanımı,  Dokuma tezgâhının en özenli yapılması gereken, dengeli çalışması gereken bölümü- dür. Üstten iki tarafa askılı olan tefe, içine aldığı tarağın ileri geri hareketini kendisi ile birlikte sağlar. Genellikle dokumanın eni ile tarağın eni aynıdır. Tefe ise taraktan uzun olduğu gibi tezgâhın eninden de uzun olup iki tarafa çıkıntılıdır.

tefe mekanizmasi

Tefenin Özellikleri

Dokumada tefenin duruşu, dokuyucuya paralel olmalıdır. Dokuma yaparken atkı ipliklerinin düzenli sıkıştırılmasının amacı, dokunan kumaşın pürüzsüz olmasıdır. Tefe vuruşu ne hızlı ne de fazla olmalıdır. Tefe ritmik vurulduğunda muntazam bir dokuma elde edilir. Tefenin modeli değişik olsa bile aynı işlevi yapmalarından dolayı kullanım olarak birbirine benzer.

Tefenin Görevleri

Üzerindeki tarak yardımıyla atılan atkıyı dokunan kumaşa sıkıştırır. Mekiğin bir yuvadan diğerine gidebilmesini sağlamak için yataklık yapar. Dokuma tezgâhının sağında ve solunda yuvalar bulunur. Bu yuvalar mekiğin tefe üzerinde en son ulaşacağı yerdir. Şakşaklı tezgâhlarda ise tefenin bir görevi daha vardır. Tarağın önünde tefenin içinde mekik yolu vardır. Tefenin iki başında bulunan taka yuvalarında bulunan takalar iplerinin çekilmesi ile ve ani itişle önündeki mekiği yoldan tefenin öbür başına iter. Karşı taraftaki taka ise mekiği frenleyip durdurur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir