EN ZARARLI KUMAŞ ÇEŞİTLERİ

en zararli saglikli kumaslar
Tarafından | 7 Şubat 2020

Sıcak kazaklar veya hafif elbiseler, favori atletik şortlar veya şekillendirici iç çamaşırlarımız,  çevremizdeki birçok şey sentetik malzemelerden yapılmıştır. İyi ve rahat görünseler de cildiniz ve genel sağlığınız için tehlikeli olabilirler. Kötü kokulardan cilde, döküntülere, bulantıya veya daha da kötüye kadar. Sentetik kumaşlardaki kimyasallar cildimiz için en iyi yol arkadaşı değildir.

Tekstilbilgi.net olarak  bu konuyu daha derinlemesine araştırdık ve polyester, suni ipek veya spandeks gibi kumaşların sağlığımıza neler yapabileceğini bulduk. İşte liste!

1.POLYESTER

polyester kiyafet

Polyester en popüler ve en çok kullanılan sentetik kumaşlardan biridir. Kırışıklıkları ve yırtılmaları önlemek için pamuk gibi doğal bileşenlerin bir karışımı ile üretilebilse de, sağlığımız üzerindeki etkisi hala zararlı olabilir. Polyester giyerken cildinizin nefes alması zorlaşır. Ayrıca, artan vücut sıcaklıkları, daha sonra cildiniz tarafından emilen bu kumaştan kimyasalların salınmasına yardımcı olur.

Bu, döküntüler, kaşıntı, kızarıklık, egzama ve dermatit gibi çeşitli sorunlara ve tahrişlere neden olabilir. Bu nedenle, giysilerinizde ve ayrıca çarşaflarınızda polyesterden kaçınmak daha iyidir.

2.RAYON

rayon kiyafet

Rayon, odun hamurundan kimyasal olarak dönüştürülen selülozdan yapılmış bir elyaftır . Bu malzemenin üretimi sadece tehlikeli olmakla kalmaz, aynı zamanda giyilmesi de sağlıksız olabilir. Rayon kumaşı bulantı, baş ağrısı, kusma, göğüs ve kas ağrısı ve uykusuzluğa neden olabilecek toksik maddeler yayabilir . Tüm bunlara ek olarak, üretimi çevreyi ağır kirletiyor .

3.NAYLON

naylon kiyafet

Çorap, iç çamaşırı, iç çamaşırı, külotlu çorap ve çok farklı günlük kıyafetler naylondan yapılır . Dayanıklı ve üretimi çok pahalı değil, bu yüzden popüler. Aynı zamanda, çıplak cildinize giymek için naylon en iyi seçim değildir. Naylondan yapılmış giysiler , cildin terini emmez, bu da kötü kokulara ve cilt enfeksiyonlarına neden olabilir. Üretim sırasında, kumaş farklı kimyasallarla ağartılır veya boyanır. Cildinize takmak da çeşitli tahrişlere neden olabilir.

4.AKRİLİK

akrilik kiyafet

Akrilik kumaşlar, kanserojen ve mutajen olan akrilonitrilden yapılır. Bu maddeye maruz kalmak sağlığınızla ilgili farklı sorunlara neden olabilir. Bunlar arasında baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, nefes almada güçlük, ekstremite zayıflığı ve çok daha fazlası bulunur. Akrilik kumaşlar giyerek , akrilonitrilin bir kısmını cildinize emme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Ayrıca, akrilik üretimi çevre kirliliğinin büyük bir nedenidir.

5-LİKRA

spandex urun

Bu tür kumaşlar son derece esnektir ve spor sütyen, çorap, tişört, şekillendirme iç çamaşırı, tayt, bikini vb. gibi çok sıkı giysiler yapılır. Bunlar diğer sentetik kumaşlar gibi poliüretan gibi zararlı kimyasal maddelerden yapılır, bu da kanserojen olarak kabul edilir. Bu kumaşlarla uzun süreli temas, dermatit gibi cilt tahrişlerine neden olabilir.

Hangi Kumaşların Giyilmesi Güvenlidir?

Bambo 1

  • Pamuk: Nefes alabilir, cildi sıvıyı emer, yazın sıcağa, kışın soğuğa karşı korur ve hipoalerjenik ve dayanıklıdır. Cildinizi en rahat şekilde tedavi etmek için giyebileceğiniz en iyi kumaşlardan biridir .
  • Merinos yünü: şekli kaybetmeyen veya zamanla sarkmayan tamamen doğal, sıcaklık ve nem düzenleyici bir malzemedir. Bunun yerine, yumuşak, hafif, ve ayrıca sunan doğal UV korumasını! Alpaka yünü de iyi bir alternatif olabilir.
  • Kaşmir: Bu çok değerli ve değerli bir malzemedir . Pürüzsüz ipeksi kaşmir hissi yaratmak için ağır kimyasallar kullanılmaz ve cildin üzerinde tek başına hissetmek şaşırtıcı ve güzeldir.
  • Kenevir: Bu tekstil binlerce yıldır insanlara hizmet ediyor. Gücü ve dayanıklılığı ile bilinir. Şekil tutmak ve germek değil söz konusu olduğunda en iyi doğal malzemedir. Ayrıca, ne kadar çok giyerseniz, o kadar yumuşak olur.
  • İpek: Bu yumuşak kumaş sadece lüks bir dokuya sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda bir  sürü sağlık yararına sahiptir! Yaşlanmayı yavaşlatabilir, egzama ve astıma yardımcı olabilir, mantar önleyici bir etkiye sahip olabilir, alerjileri önlemeye ve uykuyu iyileştirmeye yardımcı olabilir!
  • Bambu: Geleneksel doğal kumaşlara ilginç yeni bir alternatif. Yapılmış tekstil kumaşları  bambu yumuşak ve diğer doğal kumaşlar gibi ipek, ancak yüksek ölçüde geçirgen ve aynı zamanda hipoalerjenik ve termo-düzenleyici sadece gibidir. Derideki nemi pamuktan daha iyi emebilir ve sizi merinos yünü gibi UV ışınlarından koruyabilir. Ayrıca, biyolojik olarak parçalanabilir.
  • Keten: Son derece rahat ve dayanıklı bir malzemedir . Ayrıca bakımı kolaydır ve her mevsim için uygundur. Diğer bazı doğal tekstiller gibi, hipoalerjenik özelliklere sahiptir, ekstra rahat hissedecek ve cildinizin nefes almasını sağlayacaktır.

cp ra pes

Hangi kıyafetleri ve kumaşları giymeyi tercih edersin? Çok fazla sentetik giysiniz var mı? Yorumlarda paylaşalım lütfen

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir