KALİTELİ KUMAŞ/ÜRÜN NASIL ANLAŞILIR?

en kalite kumaslar
Tarafından | 6 Şubat 2020

Yeni bir elbise, gömlek veya herhangi bir giysi veya aksesuar satın alırken, elbette hepimizin beklentisi aldığımız şeyin kaliteli olması. Ancak ne yazık ki çoğu zaman bu beklentimiz hayal kırıklığıyla sonuçlanıyor ve çok beğenerek aldığımız o giysi, ilk yıkamada küçülüyor veya yırtılıyor. Peki, kaliteli ürün nasıl anlaşılır?

Listemizde kalitesiz bir ürünü tespit etmenize yardımcı olacak ve paranızı çöpe atmanızın önüne geçecek bazı önemli tüyolara yer verdik. İşte bir ürünün kaliteli olup olmadığını anlamanın 10 basit yolu.

1. Kumaşı elinizle sıkıştırın.

kaliteli urun nasil anlasilir 11

Alacağınız giysinin bir parçasını elinize alın ve yumruğunuzu sıkarak sıkıştırın. Bu işlemin ardından giysinin kumaşı buruşuk bir kağıt gibi görünüyorsa, şeklini korumak için işlem gördüğü anlamına gelir. Bu tarz giysiler, ilk yıkamadan sonra bir daha giyilmeyecek kadar kötü bir hale gelirler.

2. Boşlukları görmek için dikişleri çekin.

kaliteli urun nasil anlasilir 22

Kaliteli ürün, yoğun ve kalın dikişlere sahiptir. Dikişli parçaları hafifçe çekerek deneyin. Dikiş boşlukları gözüküyorsa, bu giysi değil bir çöp parçası demektir.

3. Açık fermuarlardan kaçının.

kaliteli urun nasil anlasilir 33

Metal fermuarları gizlenmiş giysi ve aksesuarlar satın aldığınızdan emin olun. Bunlar, en güvenilir olanları ve en uzun ömürlüleridir. Açık plastik fermuarlar çoğunlukla kırılır ve kalitesizliğin bir işaretidir.

4. Kenarların yeterince geniş olduğundan emin olun.

kaliteli urun nasil anlasilir 44

Pantolon ve eteklerin 4 cm’ye kadar kenarları olmalıdır. Bluzlar ve gömlekler ise yaklaşık 2 cm’lik kenarlara sahip olabilir. Kenarlar bundan daha azsa, bu basitçe dikildiği ve kolayca yıpranabileceği anlamına gelir. Ayrıca, düşük kaliteli bir ürüne bakıyorsunuz demektir.

5. Kumaşı elinizle genişletin.

kaliteli urun nasil anlasilir 55

Kaliteli bir ürün her zaman şeklini alacaktır. Bir elbisenin veya eteğin esnek bir parçasını tutun, çekin ve bırakın. Kumaş şeklini kaybederse, ucuz ve düşük kaliteli bir kumaşa bakıyorsunuz demektir.

6. Fermuarın uzunluğu ile eşleştiğinden emin olun.

kaliteli urun nasil anlasilir 66

Elbiseler, etekler veya başka tür kıyafetlerdeki fermuarlar, bile eşit uzunlukta ve aynı renkte olmalıdır.

7. Etiketlere dikkat edin.

kaliteli urun nasil anlasilir 77

Pamuk, ipek ve yün gibi doğal kumaşlar, sentetiklerden daha sağlam ve dayanıklıdır. Bununla birlikte, % 100 pamuk yıkandıktan sonra hızla daralabilir. Bu nedenle yapay kumaşlar (viskoz, polyester, naylon vb.) ilave edilmiş kıyafetler seçmek iyi bir fikirdir. Bu kıyafetler daralmayacak ve daha uzun ömürlü olacaktır.

8. Dikişlerin ve iplerin eşleştiğinden emin olun.

kaliteli urun nasil anlasilir 88

Kumaş desenlerini ve iplik renklerini inceleyin. Desenler uyuşmuyorsa ve dikişler farklı renkte ipliklerle yapılırsa, bu ürünün aceleyle yapıldığının açık bir işaretidir. Burada öncelik muhtemelen ürün adediydi, kalite değildi.

9. Düğmeleri ve ilikleri kontrol edin.

kaliteli urun nasil anlasilir 99

Üreticiler sahte veya düşük kalitede bir ürün oluşturduklarında, çoğu zaman küçük ayrıntılara dikkat etmezler. Bu nedenle bir ürün satın almadan önce düğmeleri ve ilikleri incelemelisiniz. Düğmelerin sabitlendiğinden ve ipliklerin dışarıya yapışmadığından emin olun. Deliklerin düzgün şekilde üst üste bindirilmesi ve eşit olarak kesilmesi gerekir.

10. Kıvrımlardaki renklere bakın.

kaliteli urun nasil anlasilir 1010

Kolların, kayışların veya bağlantı parçalarının renkleri soluk görünüyorsa veya kıvrımlarda iz bırakıyorsa, bu, düşük kaliteli bir parçanın işaretidir. Aynı şey parçanın bir kısmı geri kalandan daha açık veya daha koyu görünüyorsa da geçerlidir. Bu tür renkler birkaç kez yıkandıktan sonra giderek daha fazla solacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir