AKRİLİK İPLİK ÖZELLİKLERİ

akrilik iplik nedir
Tarafından | 10 Ocak 2019

Çeyiz eşyalarında oldukça sık kullanılan bir iplik türü olan akrilik iplikler, fiyatları  uygun ve renk çeşitliliği ile oldukça zengindir. Tuhafiyeye gittiğinizde ya da tığ desenleri için bilgiye baktığınızda, genellikle bulacağınız şey “akrilik” olarak adlandırılan bir iplik türüdür. Bu malzeme tam olarak nedir ve neden bu kadar sık ​​olarak tığ işlerinde kullanıyoruz?

Akrilik İplik Nedir, Akriliğin Tanımını Nasıl Yaparız?

Akrilik, çok çeşitli olası kullanım alanlarına sahip sentetik (kimyasal)  bir malzemedir. Akrilik, diğer birçok ürün tipinin yanı sıra iplik veya kumaş olarak da yapılabilir. Orlon olarak da bilinir.

Federal Ticaret Komisyonu’nun, akrilik olduğunu söyleyerek biraz daha karmaşık bir tanımı var:

Elyaf oluşturucu maddenin, ağırlıkça en az yüzde 85 akrilonitril birimlerinden oluşan uzun zincirli sentetik bir polimer olduğu, insanlar tarafından imal edilmiş bir elyaftır.

Biz bunu daha basit ve anlaşılır bir dille anlatalım;

 • Yapay bir Elyaf, doğal olarak bulunmayan, aksine insan yapımıdır. Yün veya pamuk gibi doğal değildir yani doğada bulunmaz. Akrilik iplik  sentetik iplik olarak sınıflandırılır.
 • Kimyasal terimi ” uzun zincirli sentetik polimer “. Eğer arkasındaki bilimin ayrıntılarına fazla girmeyi istemiyorsanız ve daha az bilimsel bir tanımı kabul edebiliyorsanız, nihayetinde keşfedeceğiniz şey, uzun zincirli bir sentetik polimerin aşağı yukarı plastik olmasıdır.
 • Akrilonitril birimleri, berrak, toksik, suda çözünür bir sıvı kimyasal maddeye karşılık gelir. Çevre Koruma Ajansı’na göre, akrilonitril  muhtemelen kansere neden olur. Bu, elbette, tüm akrilik ipliğin kansere neden olacağı anlamına gelmez, ancak sentetik ipliklerden ziyade doğal liflerle tığ işi yapmayı tercih etmeniz için yeterli bir sebeptir.

Kısaca  özetleyelim. Akrilik, tanımı gereği, bazılarının (ancak kesinlikle hepsinin değil) kanserojen olabileceğini belirten bir madde olan, en azından% 85 akrilonitrilden oluşan  sentetik bir elyaftır.

akrilik

Akrilik İpliğin Avantajları

Akrilik ipliğin yararlarından bazıları şunlardır:

 • Yaygın olarak kullanılabilir; Akrilik ipliği çoğu iplik mağazasında kolayca bulunabilir internette de satılır. Bu ipliklerin yapay olduğu için, bir çok renkleri  bulunur.
 • Uygun fiyatlı; Akrilik iplik fiyatları genel olarak, yün, pamuk ve tığ işi için diğer temel elyaflardan daha uygun fiyatlardır.
 • Dayanıklı; Bu suni ve sentetik elyaf birçok başka malzemeden daha dayanıklıdır, bu nedenle dayanıklı ürünler yapmak istiyorsanız akrilik tavsiye edilir.
 • Yıkanabilir; Akrilikinizin makinelerde yıkanıp kurutulabildiğinden emin olmak için iplik etiketinizi okumalısınız, Bu, bakımı kolay ürünler isteyen insanlar için harikadır.
 • Dikiş tanımı; Bazı akrilik ipliklerin gerçekten iyi bir dikiş tanımı vardır. Bu, dikişlerinizin nereye gitmesi gerektiğini çözmenin kolay bir yol olduğu anlamına gelir, bu da onu yeni başlayanlar için iyi bir tığ işi seçimi yapar . Bu özellikle açık renkli akrilik iplik için geçerlidir.
 • Sigara alerjik. Birçok insanın yüne alerjisi olabilir. Bu durumda akrilik gibi yapay malzemeler, alerjisi olanlar için bir alternatiftir.

akrilik

Akrilik İplik Dezavantajları

Akrilik ipliğin olumsuz yönlerinden bazıları

 • Kaba doku, Genellikle yumuşaktır, ancak akrilik elyafların doğal elyaflar kadar yumuşak olmadığı durumlar da vardır. Yeni teknolojiler bunu bir ölçüde değiştirdi, ancak tatlı, yumuşak lifleri gerçekten seviyorsanız akrilik ipliği doğal iplik ile karşılaştırmak isteyebilirsiniz.
 • Akrilik iplik emici  değildir; Akrilik lifler hidrofobiktir, yani suyu emmek yerine iterler. Bu nedenle akrilik iplik, el bezi veya havlu gibi suyu emmesi gereken ürünler için iyi bir seçenek değildir. Bu projeler için daha iyi bir seçim, pamuk gibi hidrofilik bir elyaftır.
 • Akrilik iplik yanıcıdır ve kolay erir; Akrilik iplik ve polyester gibi diğer sentetik liflerin erime noktası düşüktür, bu nedenle bu iplik, tutacak veya torşon gibi mutfak aksesuarları için en iyi seçenek değildir. Bu projeler için daha iyi bir seçenek pamuk ipliği olacaktır. Bebek kıyafetleri veya aksesuarları gibi ekstra yangın güvenliği gerektiren projelerde de sentetik iplikten kaçınılmalıdır. Bu projeler için yün mükemmel bir seçimdir çünkü kendi kendine söner ve erimez.
 • Çevreye zararlı. Çevre dostu bir yaşam sürdürmek isteyen insanlar. Ürünlerinde kimyasallar, potansiyel kanserojenler ve toksinler ve petrol de dahil olmak üzere yenilenemeyen malzemelerin kullanımı konusunda endişe duyanlar muhtemelen akrilik iplik kullanmak istemeyeceklerdir.

Tüm bu faktörlerin iplikten ipliğe büyük ölçüde değişebileceğini unutmayın, bu nedenle satın almayı düşündüğünüz ipliğe uygulanıp uygulanmadığını görmek için iplik etiketlerinizi ve ürün incelemelerinizi okuyun.

Akrilik İple Ne Örülür?

akrilik

Akrilik ipliğin, sevdiğiniz herhangi bir örgü iğnesi veya kroşe kancası ile kullanımı oldukça kolaydır. Her türlü el işi çalışmasında kullanılabilir! Sadece birkaç fikir için aşağıdaki listeye göz atın.

Akrilik İplik Örme Projeleri

Sentetik ipliğin alerjen içermeyen yapısı, onu aşağıdaki gibi şeyler için ideal kılar:

 • İhtiyacı olan çocuklar için bağışlanacak battaniyeler
 • Hayvan barınağı battaniyeleri
 • Hayır işleri için şapkalar
 • Evsizler için şallar
 • İplik çalışmaları ve diğer halka açık sanat eserleri

Ayrıca şapkalar, yastıklar, atkılar, çocuk kıyafetleri ve çoraplarda kullanılabilir.

Akrilik iplik kullanmalı mıyım?

Tığ işi için oldukça uygun bir iplik olan akrilik farklı desenler tasarlamak ve ürünler meydana getirmek isteyenler için her zaman favori bir iplik olacaktır. Bu yüzden akrilik iplik kullanıp kullanmamak kişinin kendi insiyatifindedir.

Sizlere Akrilik elyafı ve ipliği hakkında bilgiler sunmaya çalıştık, eğer işinize yaradıysa  ne mutlu bize, aklınıza takılan soruları altta yorum kısmına yazabilirsiniz.

AKRİLİK İPLİK ÖZELLİKLERİ” için 1 görüş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir