TÜRKİYE’NİN EN ÜNLÜ MODELLERİ

mankenler modeller
Tarafından | 25 Aralık 2018

Türk modasıyla ilgilenen herkese hizmet eden ilk ve en kapsamlı kaynakça Tekstilbilgi.net, bir zamanlar podyumlarda boy gösteren, bazıları hala modellik yapan en ünlü isimler listesiyle karşınızda.

Tasarımcılardan fotoğrafçılara, saç ve makyaj artistlerinden modellere, stil ikonlarından vizyonerlere geçmişte ve günümüzde Türk moda endüstrisine yön verenler, modayı etkileyenler bu kaynakçada bir arada.

İşte karşınızda Türkiye’ nin en ünlü mankenleri

Ahu Yağtu

Ahu Yagtu1978 İzmir doğumlu. Uzun bir süre podyumları arşınladıktan sonra dizi oyunculuğuna ve sunuculuğa geçiş yaptı. Vintage giyime olan tutkusuyla, butiği Second Chance’i ve online alışveriş sitesi AUVintage’ı açtı. Kariyerine özel projelerle devam ediyor.

Arzum Onan

arzum onan 11973’te Ankara’da doğdu. Ümraniye Endüstri Meslek Lisesi Yapı Ressamlığı bölümünden mezun oldu. 1992 yılında Gaye Sökmen Ajans’ta modelliğe başladı. 1993’te Miss Turkey Yarışması’nda Türkiye Güzeli, aynı yılın Miss Europe Yarışması’nda Avrupa Güzeli unvanını aldı. Yaklaşık 10 yıldır heykelle ilgileniyor.

Ayşe Hatun Önal

Ayse Hatun Onal1978’de Adana’da dünyaya geldi. Anadolu Üniversitesi’nde okurken özel bir şirketin halkla ilişkiler sorumlusu olarak iş hayatına başlayan Önal, 1999 yılında Miss Turkey Güzellik Yarışması’nda Türkiye Güzeli seçilerek modellik hayatına başladı. Uzun süre modellik yaptıktan sonra Can Gürzap’tan diksiyon dersleri alarak kariyerine sunuculukla devam etti. 2003 yılında hit olan Çeksene Elini isimli şarkısıyla müzisyenliğe geçiş yaptı.

Azra Akın

Azra Akin1981 Hollanda doğumlu. 2002’de Türkiye Güzeli seçildikten sonra aynı yıl Dünya Güzeli unvanını aldı ve Keriman Halis Ece’den 70 yıl sonra bu dereceyi alan ikinci Türk kadını oldu. Daha çok haute couture defilelerinde podyuma çıkan Akın, modellikten oyunculuğa yöneldi.

Çağla Kubat

CaglaKubat1979’da doğdu. 2001 yılında Miss Turkey Güzellik Yarışması’nda ikinci oldu. Fotomodellik, modellik ve dizi oyunculuğu yaptı. Sağır Oda, Kuzey Rüzgarı ve Arka Sokaklar dizilerindeki rolleriyle tanınan Kubat, sunuculuk yaptı ve reklam filmlerinde oynadı. Kubat aynı zamanda ödüllü, profesyonel bir sörfçü.

Çağla Şikel

Cagla Sikel1979 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda Bale eğitimi aldı. 1997’de Miss Turkey Yarışması’nda birinci oldu. Aynı yıl Seyşel Adaları’nda yapılan Miss World Güzellik Yarışması’nda Avrupa Güzeli seçildi. Modellik kariyerini noktaladığından bu yana oyunculuk ve sunuculuk yapıyor.

Demet Şener

Demet Sener1977’de Bursa’da doğdu. Nişantaşı Kız Lisesi’nden mezun oldu. 1995’te Miss Turkey Güzellik Yarışması’nda güzellik kraliçesi seçildikten sonra Türkiye’nin en ünlü modellerinden oldu. Bir Demet Tiyatro dizisiyle televizyona, Kahpe Bizans filmiyle sinemaya yöneldi. 2000’li yılların başında podyumlara veda etti.

Deniz Akkaya

Deniz Akkaya 11977 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi Amerikan Dili ve Edebiyatı bölümünü bitirdi. 1997‘de Best Model of Turkey Yarışması’nda birinci, Miss Grace of the World yarışmasında dördüncü oldu. Uzun yıllar podyumlarda yürüdükten sonra modelliği bırakarak dizi ve filmlerde rol aldı, sunuculuk yaptı.

Didem Soydan

Didem Soydan 11984’te İstanbul’da dünyaya geldi. Üniversite yıllarında çalıştığı bir mağazada, fotoğrafçı Barış Aktınmaz ve modacı Ümit Ünal tarafından keşfedildi. İstanbul’daki moda haftalarında en çok defileye çıkan model olma unvanını kazanan Soydan, Calzedonia Summer Show ve Vivienne Westwood gibi uluslararası defilelerde de yer aldı.

Ebru Cündübeyoğlu

Ebru Cundubeyoglu1974 yılında Almanya’da doğdu. 1970 Türkiye Güzellik Yarışması’nın dördüncüsü Hülya Cündübeyoğlu’nun kızı. Cündübeyoğlu, 1993 yılında yapılan Türkiye Güzellik Yarışması’nda annesiyle aynı dereceyi paylaştı. Oldukça kısa süren mankenlik hayatının ardından ekranlara geçti.

Ebru Şallı

Ebru Salli1977 İstanbul doğumlu. 15 yaşında fotomodellik yapmaya başlayan Şallı, 1995’te Miss Turkey Yarışma’sında Türkiye Güzeli seçildi. 2002’de modelliği bıraktı ve özel defileler dışında podyuma çıkmama kararı aldı. Pilates videoları ve sağlıklı beslenme kitaplarıyla meşgul.

Esin Moralıoğlu

Esin Moralioglu1971 Almanya doğumlu. 1990’da Best Model of Turkey Yarışması’nda birinci oldu. Uzun süre modellik yaptıktan sonra 1990’da sinema filmleri ve dizilerde rol almaya başladı. Moralıoğlu bugün emlak alım satımıyla uğraşıyor.

Hande Subaşı

hande subasi 1İstanbul Üniversitesi Fransızca Mütercim Tercümanlık bölümünü bitirdi. 2005 Miss Turkey Güzellik Yarışması’nda birinci  olduktan sonra Miss World Güzellik Yarışması’nda Türkiye’yi temsil etti ve En İyi Ulusal Kostüm ödülünü aldı. Modellik kariyerinin ardından televizyon dizilerinde rol almaya başladı. Program sunuculuğu ve dizi oyunculuğuna devam ediyor.

Nefise Karatay

Nefise Karatay 11976 İzmir doğumlu. İlk olarak 1997 yılında Number One TV’de kendi hazırladığı müzik programının sunuculuğu üstlendi. Aynı yıl Türkiye Güzellik Yarışması’nda ikinci seçildi ve modellik kariyeri başlamış oldu. Podyumdaki kariyeriyle eşzamanlı olarak televizyon dizilerinde rol aldı.

Neşe Erberk

Nese Erberk1964 İstanbul doğumlu. Boğaziçi Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. 1983’te Türkiye Güzellik Yarışması’nda Güzellik Kraliçesi seçildi. Dört yıl sonra modellik ajansını kurdu. 1990’a kadar modelliğe devam eden Erberk, 1997’de Erberk Mankenlik Ajansı’nı kurdu. 2002’de, anaokulu projesi Neşe Erberk Eğitim Kurumları’nı hayata geçirdi.

Özge Ulusoy

Ozge Ulusoy1982’de Ankara’da doğdu. Ortaokul ve liseyi Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı Klasik Bale bölümünde okudu. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klasik Bale bölümünden mezun oldu. 2001’de Elite Model Look Yarışması’nda üçüncü, 2003’te Miss Turkey Yarışması’nda ikinci olduktan sonra ilk olarak Cengiz Abazoğlu defilesiyle podyuma çıktı. Modellik ve sunuculuk kariyerine devam ediyor.

Pınar Altuğ

pinaraltug 21973 İstanbul doğumlu. İstanbul Üniversitesi İşletme bölümününü bitirdi. Annesinin çalıştığı tekstil firmasının defilesinde Neşe Erberk’le tanıştı ve mankenlik teklifi aldı. 1994 Türkiye Güzellik Yarışması’nda Miss Turkey seçildi. 1995’te ekranlara transfer olan Atacan, sunuculuk ve oyunculuk yapmaya başladı.

Şebnem Dönmez

sebnem donmez 11974 yılında Almanya’da dünyaya geldi. 90’lı yıllarda podyumların aranan isimlerindendi. 1996’da sunduğu Sabah Şekerleri programıyla Türkiye’nin sevgilisi oldu. 2000’lerde beyazperdeye geçiş yaptı. Çok sayıda dizi ve filmde rol alan Dönmez, oyunculuğa devam ediyor.

Selin Toktay


selintoktay
1979 İzmir doğumlu. Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuarı’nda Bale eğitimi aldı. Akademi İstanbul’da Gösteri Sanatları bölümünde okudu. On dört yaşından itibaren Gaye Sökmen Ajans’a bağlı çalıştı. 1996 yılında Elit Model Look Yarışması’nda ikinci oldu. Modellik yaptığı dönemde lolita lakabıyla anılan Özderici, evlendikten sonra podyum kariyerine son verdi.

Şenay Akay

Senay Akay1980’de Antalya’da doğdu. Eğitimini Akdeniz Üniversitesi’nde tamamladı. Modelliğe 14 yaşındayken başladı. 2001’de önce Best Model of Turkey’de, ardından Best Model of the World’de birinci oldu. 2015’te podyumlara veda etti ve İzmir’de Derma Estetik adlı bir klinik açtı.

Tuğçe Kazaz

tugce kazaz 3Yeditepe Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler öğrenimi gördü. 2001’de Elite Model Look Türkiye Yarışması’nda ikinci seçildi. Bir yıl sonra Miss Turkey Güzellik Yarışması’nda güzellik kraliçesi oldu. 2008’e kadar mankenlik yaptı.

Tülin Şahin

Tulin Sahin1980’de Danimarka’da doğdu. Supermodel of Denmark Yarışması’nda birincilik elde ederek modelliğe başladı. Profesyonel kariyeri 1998 yılında Paris’te başladı. Zeki mayolarının reklamlarında yer aldığında Cindy Crawford’a benzerliğiyle dikkat çekti. Modelliğin yanı sıra sunuculuk yapan Şahin’in kaleme aldığı kitaplar da bulunuyor.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir