ÜNLÜ TÜRK MODACILAR

modaciar
Tarafından | 12 Ekim 2016

Son yıllarda, Türkiye tekstil üreten bir ülke olmanın yanında; bu imajı daha da geliştirirek; modaya yön veren ülkeler arasına girmeye çalışıyor. Bunun için eğitim başta olmak üzere pek çok alanda moda ile ilgili atılımlar yapılıyor, İstanbul moda haftası başta olmak üzere pek çok etkinlik düzenleniyor. Dünyada çok önemli ve isim yapmış modacılar var ama ülkemizde bu işin temsilcileri kimler acaba. Bu yazımızda Türkiye’nin önemli modacılarını ve moda tasarımcılarını kısaca tanıtmaya çalışacağız. İşte Türk modasına yön veren insanlar:

Atıl Kutoğlu

Atil Kutoglu 1 11968 yılında doğan Atıl Kutoğlu, Alman Lisesi’nde okuduğu sırada Vakko ve Beymen’de staj yaparak genç yaşta modanın mutfağına girdi. Viyana Ekonomi Üniversitesi’nde İşletme eğitimini tamamladıktan sonra moda tasarımı alanındaki kariyerine Viyana’da başladı. Türk ve Osmanlı sanatından izler taşıyan koleksiyonlarıyla Viyana, Münih, Düsseldorf, Milano ve New York’ta düzenlenen moda haftalarına katıldı. Alek Wek, Elizabeth Jagger, Jermaine Jackson ve Alexandra Richards gibi ünlü isimler Atıl Kutoğlu defilelerinde podyumda yürüdü. İlk mağazasını 2009’da Nişantaşı’nda açtı. 2013 yılında Avusturya’nın Onur Nişanına layık görülen Kutoğlu’nun ünlü müşterileri arasında Avusturya prensesleri Camilla von Habsburg ve Francesca von Habsburg, Naomi Campbell, Karolina Kurkova ve Elizabeth Jagger gibi isimler bulunuyor.

Arzu Kaprol

Arzu Kaprol 1Arzu Kaprol, 1995 yılında aldığı prestijli Beymen Academia ‘‘Avant-garde Tasarımcı’’ ödülü ile moda dünyasında adını duyurdu. Kendi adını taşıyan markasını 1998 yılında ilk defa moda tutkunlarıyla buluşturdu. 2007 yılında ilk mağazasını açan Arzu Kaprol, Türkiye’de Beymen Grubu ile yaptığı lisans anlaşmasıyla 2008 – 2012 yılları arasında perakende sektöründeki varlığını güçlendirdi.

Ayşe-Ece Ege

Ayse Ece EgeAyşe Ege, Boğaziçi Üniversitesi mezunu. Ece Ege ise Paris’te moda eğitimi aldı. 1994 yılında markaları Dice Kayek’i kurduktan sonra ilk koleksiyonlarını Paris’te sundular. Şehrin farklı yüzlerini anlattıkları tasarımlardan oluşan Kontraslar Şehri İstanbul sergisi, 2010’da İstanbul Modern’de sergilendi. 2004 yılından bu yana Machka’nın tasarımlarını yapıyorlar.

Bahar Korçan

Bahar Korcan1992’de İTKİB’in düzenlediği yarışmayı kazanarak ismini duyurdu. Yarışmanın öncesinde yedi yıl Vakko’da çalıştı. 1993 yılında Türkiye’nin ilk moda tasarım ofisini açtı. 1999 yılında İstanbul Moda Günleri’nde En İyi Tasarımcı seçildi. O dönemde Modern Dans Topluluğu ve Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin yanı sıra Tarkan, Sezen Aksu, Yonca Evcimik ve Demet Akbağ gibi sanatçıları giydirdi. Moda Tasarımcıları Derneği’nin başkanlığını yaptı. 2018’de, konsept mağaza Bahar Korçan Stories’i Nişantaşı’nda açtı.

Barbaros Şansal

Barbaros Sansal2 11957 Ankara doğumlu. Marmara Üniversitesi İşletme bölümünü bitirdi. İsviçre’de moda, renk ve estetik üzerine iki yıl eğitim aldı. Türkiye’ye döndükten sonra Yıldırım Mayruk atölyesinde asistan olarak çalışmaya başladı. Ustası Mayruk, kendisini terzi olarak tanıttığı için, Şansal da terzi yamağı olarak anılmayı tercih ediyor. Ağırlıklı olarak tasarımcının yurt dışı projelerini yürütüyor.

Cengiz Abazoğlu

CengizAbazoglu1969 doğumlu Abazoğlu, gelecekte ne olacağına küçükken karar verip, verdiği karardan dönmeyenlerden. Modaya öylesine derin bir tutku duyuyordu ki, lise eğitimini yarıda bırakarak Brüksel merkezli bir deri firması için tasarımlar yapmaya başladı. 1991’de kendi atölyesini kuran Abazoğlu, ilk haute couture defilesini aynı yıl Vizon Show’da yaptı. 1991-2004 yılları arasında her sene bir haute couture koleksiyonu hazırladı ve tasarımlarını sergilediği şovlar aracılığıyla yardım derneklerine destek verdi. 2006’da ilk hazır giyim koleksiyonunu sundu. 2009’da Paris Haute Couture Haftası’nda defile yaptı. 2011’den bu yana adL için koleksiyonlar hazırlıyor.

Cem Hakko

Cem Hakko 11955 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokulu Türkiye’de bitirdikten sonra Cenevre, Strasbourg ve Paris’te öğrenim gördü. Modanın doğuşu ve gelişimiyle birlikte modayı yaratan toplumsal ve ekonomik etkenleri ele aldığı bir tez çalışması hazırladı. 80’li yılların başında İstanbul’a dönüş yaptı. Vakko’nun ürün panoramasından yola çıkarak 1982’de Vakkorama’yı kurdu. Markayı spor ve müzikle de bütünleştiren Hakko, Karadam, Class 1 Dünya Offshore Şampiyonası ve Türkiye Yelken Yarışları gibi birçok büyük organizasyonu Türkiye’ye getirdi. 1992’de ulusal yayın yapan Power FM’le başlayarak, Power Group’u kurdu. Vakko Holding ve Power Group yönetim kurulu başkanlığı görevlerine devam ediyor.

Cemil İpekçi

cemilipekci 11948 doğumlu tasarımcı, Londra’daki Royal Academy of Arts’ın Desen bölümünden mezun oldu. 1975’te modaevini kurdu ve tasarımlarını Tzagane adlı butiğinde gösterdi. Dört yıl sonra Tzagane’i Nice’e taşıdı ve 1984’e kadar koleksiyonlarını hem İstanbul, hem Nice’te sergiledi. Sözcüklerinin kumaş ve renkler olduğunu ifade eden tasarımcı için ilham aldığı Doğu kültürü, bir masal kadar güzel. İpekçi, Rotterdam’daki butiğinde sergilediği tasarımlarla Doğu’yu tekrar tekrar yorumlamaya devam ediyor.

Dilek Hanif

DilekHanif1962 yılında İstanbul’da doğdu. 90’lı yılların başında moda dünyasına adım atan Hanif, Hülya Avşar’ın tasarımcısı olarak tanındı. Mimar Sinan Üniversitesi’nde karakalem, desen çalışması, kumaş boyama gibi dersler alarak kendini yetiştiren Hanif, ilk haute couture defilesini 2002’de Aya İrini’de sundu. 2004 İlkbahar/Yaz koleksiyonunu Paris Couture Haftası’nda sunarak, bu platformda koleksiyon gösteren ilk Türk tasarımcı oldu. Ağırlıklı olarak Osmanlı motiflerine yer verdiği tasarımlarında, Japonya başta olmak üzere Uzakdoğu kültürlerinden de referanslar var. 2013 yılından bu yana hazır giyim koleksiyonları da tasarlıyor.

Faruk Saraç

faruksarac 11955 Şanlıurfa doğumlu. 70’li yıllarda İstanbul’a göç etti. Üniversite yıllarında kumaşla tanıştı ve ilk mağazasını Kadıköy’de Butik Faruk adıyla açtı. 1987 yılından itibaren mağaza açılışları peş peşe geldi. Bakan ve milletvekillerini, ünlü sanayici ve iş adamlarını giydirdi. İlk erkek giyim tasarımcısı olarak birçok koleksiyona imza attı. İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde ders verdi. Saraç’ın kendi adıyla açtığı Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu, Türkiye’nin ilk tasarım meslek yüksekokulu olma unvanını taşıyor.

Gamze Saraçoğlu

GamzeSaracogluIşık Üniversitesi İşletme bölümünden mezun olduktan sonra Parsons School of Design’da Moda Tasarımı öğrenimi gördü. New York’ta, Donna Karan markasında çalıştı. Markasını 2004’te kuran tasarımcı, 2009 yılından bu yana koleksiyonlarını İstanbul Moda Haftası’nda sergiliyor. Mudo, Boyner, İnci Deri ve Saydam Tekstil gibi markalara kreatif direktörlük ve danışmanlık hizmeti verdi. Ayrıca Turkcell, Aras Kargo ve Petrol Ofisi için üniforma tasarımları yaptı. Hazır giyim ve haute couture koleksiyonlarını Nişantaşı’ndaki showroom’unda sergiliyor.

Erdem Moralıoğlu

Erdem MoraliogluBabası Türk, annesi İngiliz olan Moralıoğlu, 1978 yılında Montreal’de doğdu. Ryerson Üniversitesi’nde Moda eğitimi aldıktan sonra Vivienne Westwood’un yanında staj yaptı. 2000 yılında Londra’ya taşınarak Royal College of Art’ta moda üzerine yüksek lisansını tamamladı. 2003 yılında New York’ta Diane von Furstenberg’le çalıştı. 2005’te markası ERDEM’i kurdu. İlk koleksiyonuyla yakaladığı başarı ona Fashion Fringe ödülünü getirdi. British Fashion Council tarafından pek çok ödülle onurlandırıldı. Floral desenler ve yenilikçi dantel kullanımıyla dikkat çeken kreasyonları, dünyanın farklı şehirlerinde 170’in üzerinde satış noktasında yer alıyor. ERDEM tasarımlarını giyen ünlüler arasında Anna Wintour, Keira Knightley ve Kate Middleton gibi isimler var.

Hakan Yıldırım

HakanYildirim 2 11971 doğumlu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nde öğrenim gördü. 1998’de İTKİB’in düzenlediği Genç Moda Tasarımcıları yarışmasında birinci oldu. 2001’de kişiye özel tasarım yaptığı markasını kurdu ve heykelsi formlarıyla ünlendi. 2010’da HAKAAN markasıyla Londra Moda Haftası’na katıldı ve büyük ses getirdi. Prestijli Andam ödülünü kazandıktan sonra koleksiyonlarını Paris Moda Haftası’nda sundu. Tasarımlarını, Nişantaşı’ndaki atölye ve showroom’unda sergiliyor.

Hakan Akkaya

Hakan Akkaya 3Bilkent Üniversitesi Mimarlık bölümünü yarıda bıraktı. İstasyon Sanat Akademisi’nde Moda Tasarımı eğitimi aldı. Altınyıldız, Sarar ve Boyner’in tasarım bölümlerinde çalıştı. 2010 yılından bu yana Nişantaşı’ndaki atölyesinde kendi markası için tasarlıyor. Hem hazır giyim hem couture alanında tasarım yapan Akkaya, koleksiyonlarını İstanbul Moda Haftası kapsamında sergiledi. Bugün Ne Giysem adlı programda moderatörlük ve jüri üyeliği yaparak ününe ün kattı.

Hatice Gökçe

Hatice Gokce1973 doğumlu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Moda Tasarımı bölümünden mezun olduktan sonra 1998’de tasarım atölyesini kurdu. Erkek modasının kalıplaşmış kodlarını sorgulayan Gökçe’nin tasarım pratiğinin başlıca öğesi deneysellik. Beden, kimlik ve teslimiyet gibi kavramları sorgulayarak moda dünyasında kendine özgü yaratıcı bir dil geliştiren Gökçe, tasarım sürecinde de derinleşmekten yana. Bu da kreasyonlarını katmanlı ve zengin kılıyor. Moda Tasarımcıları Derneği’nin kurucu üyesi tasarımcı, 2008’den bu yana Birleşmiş Milletler’in sosyal sorumluluk projesi Argande’nin tasarım koordinatörü.

Hüseyin Çağlayan

Huseyin Caglayan 11970 Lefkoşa doğumlu. 1982’de ailesiyle birlikte İngiltere’ye taşındı. 1993’te Londra’daki Central Saint Martins’den mezun oldu. İki yıl üst üste Yılın İngiliz Tasarımcısı ödülünü kazanan Çağlayan, 2006’da Britanya İmparatorluğu Şövalyelik Nişanı ve 2013’te Moda Vizyoneri ödülüyle onurlandırıldı. Yönetmenliğini kendisinin yaptığı ve başrolünde Tilda Swinton’ın oynadığı Absent Presence (Olmayan Varolma) adlı film, 51. Uluslararası Venedik Bienali’nde, tasarımını yine Çağlayan’ın gerçekleştirdiği Türkiye pavyonunda gösterildi. 2013’de Mavi Jeans için yirmi parçalık bir kapsül koleksiyon hazırladı. 2014’te deri ağırlıklı çalışan hazırgiyim markası VSP ile bir işbirliği yaptı. Lady Gaga ve Björk’ün ikonik giysilerinde Çağlayan’ın imzası bulunuyor.

Neslihan Yargıcı

Neslihan Yargici1952’de doğdu. Kısa süren modellik kariyerinin ardından moda dünyasına adım attı. 80’li yılların sonunda tiyatroda defile modasını başlattı. 90’lı yıllarda kariyeri kadar, düzenlediği çılgın partilerle de basının gündeminde kaldı ve siyahların kadını olarak anıldı. Atıf Yılmaz’ın yönettiği 1988 yapımı Arkadaşım Şeytan’ın kostümlerini tasarladı. 90’lı yıllarda Türk pop müzik sanatçılarına imaj danışmanlığı yaptı. 1996’da modayı bıraktığını açıkladı. 2016’da İşte Benim Stilim yarışmasının jürisinde yer aldı.

Nur Yerlitaş

Nur Yerlitas11960 İstanbul doğumlu. 1980’li yıllarda Paris ve Milano’dan bavulunda getirdiği tasarımları satarak moda hayatına atıldı. Bülent Ersoy’dan Sibel Can’a, Seda Sayan’dan Ajda Pekkan’a pek çok sanatçının sahne kostümlerini hazırlayarak şov dünyasının popüler tasarımcılarından oldu. Renkli kişiliği yapımcılar tarafından keşfedilince, çeşitli yarışmalarda jüri üyeliği yaparak ekranlarla tanıştı. Bak Kim Dans Ediyor, Yemekteyiz, Bugün Ne Giysem adlı televizyon şovlarıyla adından söz ettiren Yerlitaş, Bu Tarz Benim adlı yarışma programında kendisine takılan Nurella lakabıyla ekran kariyerinde zirveye yerleşti. Sosyal medyada en çok konuşulan ünlülerden biri olan ve ilginç mimikleriyle halkın sempatisini kazanan Nurella, tasarım yapmaya, kendi deyimiyle dikişçi olarak çalışmaya devam ediyor.

Özgür Masur

Ozgur Masurİstanbul’da doğan Özgür Masur Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Sanatları Bölümü’nde eğitim görmüştür. 2001 yılında Moskova’da düzenlenen Lesshow’da “Geleceğin Tasarım Yıldızı” ve 2002 senesinde İTKİB’in düzenlediği Genç Tasarımcılar yarışmasında üçüncülük ödülünü almasının yanı sıra katıldığı birçok yarışmadan da dereceyle ayrılmıştır.

Özgür Masur’un hayatı, 2008 yılında ilk defa Galata Moda Haftası’na katılmasıyla değişir. Standında mikro bir koleksiyon sergileyen ve festivalin yıldızı olan Masur, gördüğü büyük ilginin de etkisiyle -üniversite yıllarından beri aklında olan- kendi markasını yaratmaya karar verir. Hemen ardından Nişantaşı’nda, neredeyse her şeyini kendi elleriyle yaptığı, ev sıcaklığındaki atölyesini yaratmıştır.

Özlem Süer

Ozlem Suer1968 İstanbul doğumlu. İlk tasarımlarını, annesinin dikiş odasındaki artık kumaşlardan, bebekleri için yaptı. Beş yaşından itibaren babasının ertesi gün giyeceği takım elbiseye ve takacağı kravata o karar verdi. Marmara Üniversitesi Tekstil bölümünden mezun olduktan sonra Mimar Sinan Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı ve akademik kadroya katıldı. 1991’de araştırma görevlisi,

2000’lerde yardımcı doçent oldu. 2002’de, Anadolu’daki şifacıları anlatan bir enstalasyonla Düsseldorf’taki bir fuarda ilk defilesini yaptı. Bahar Korçan, Hakan Yıldırım, Arzu Kaprol, Hatice Gökçe, Ümit Ünal ve İdil Tarzi ile birlikte Moda Tasarımcıları Derneği’ni kurdu. Tasarımları Londra, Milano ve Paris başta olmak üzere pek çok ülkede bulunan 150 butikte satılıyor.

Rıfat Özbek

Rifat Ozbek1953’te İstanbul’da doğdu. 1970 yılında mimarlık eğitimi almak üzere İngiltere’ye gitti. O yaz tatilini, İstanbul’da Cemil İpekçi’nin atölyesinde geçirdi. Kendi deyimiyle, içindeki moda aşkını ortaya çıkaran İpekçi oldu. 1976 yılında Londra’daki Central Saint Martins’de Moda Tasarımı öğrenimi gördü. Mezuniyet defilesinde tasarladığı şapkalar büyük ilgi gördü. Sunday Times’ın moda yazarı, Özbek’in şapkalarını o dönem Chloé için tasarım yapan Karl Lagerfeld’e götürdü ve şapkalar koleksiyona eklendi. 1984 yılında kendi modaevini kurdu. On dört parçalık ilk defilesini, ailesinin Londra’daki evinin salonunda tek bir modelle sergiledi. Tasarımlarında etnik öğeler kullanan Özbek, 1988 ve 1992 yıllarında İngiltere’de yılın tasarımcısı seçildi. Özbek, kariyeri boyunca Diana Ross, Madonna, Lady Diana, Anjelica Huston, Cher ve Janet Jackson gibi pek çok ünlüyü giydirdi. 2000 yılında Yastık by Rıfat Özbek markasını hayata geçirdi.

Serena Uziyel

Serena UziyelParsons School of Design mezunu tasarımcı Serena Uziyel, Alberta Ferretti, Calvin Klein, Donna Karan ve Dice Kayek gibi moda evlerinde staj yaptı. Devi Kroell, Judith Leiber, Escada gibi dünyaca ünlü markalarda tasarımcı olarak çalıştı. Zara Basic’in ayakkabı ve çanta tasarımcısıydı. Sanayi 313 kimliği altında Enis ve Amir Karavil ile çalışan Uziyel, Sanayi313 ayakkabı ve çanta ile geleneksel zanaatkarlığı modern tavırla buluşturan ayakkabı ve çanta koleksiyonlarına imza attı

Tuvana Büyükçınar

Tuvana Buyukcinar1975 İstanbul doğumlu. Mimar Sinan Üniversitesi’nde Endüstri Ürünleri Tasarımı okudu. 1991 yılında çeşitli dergilerde moda editörlüğü yapmaya başladı. 1999’da Nişantaşı’nda A46 mağazasını açtı. 2003’te düğün, davet, kurumsal etkinlik ve parti gibi organizasyonlar için tasarım yapan A46 Organization’ı hayata geçirdi. Çok sayıda ülkede satılan Tuvanam markasını kurduktan sonra, Tutti markasına hayat verdi. 2010 yılında, ev tekstili firması Dantell’in kreatif direktörlüğünü üstlendi. Alara Koçibey ve Emine Kütük Palabıyık’la birlikte çocuk mobilyaları markası 3MOMS’ı yarattı.

Uğurkan Erez

UgurkanErez1954 yılında Vize’de dünyaya geldi. Şişli Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu. Amsterdam’da istatistik eğitimi aldıktan sonra bir süre muhasebecilik yaptı. Best Model, Miss Turkey ve Elite Model Look gibi organizasyonların değişmez koreografı olan Erez, 1998 yılında ismini taşıyan ajansını kurdu. Gerek yurtiçinde, gerek yurtdışında düzenlediği yüzlerce defileyle Türk modasının gelişimine ve modellerinin yetişmesine büyük katkı sağladı.

Yıldırım Mayruk

Yildirim Mayruk 11940 Bursa doğumlu. Terzi olan ablasından etkilenerek mesleğe gönül verdi. İlk elbisesini on beş yaşındayken, iki buçuk yaşındaki yeğenine dikti. Lise yıllarında şapka yapıp sattı.. Beyoğlu’ndaki atölyesinde on yıl çalıştıktan sonra Şişli’ye, sonrasında Teşvikiye’ye geçti. Yirmi iki sene Teşvikiye’de kaldıktan sonra atölyesini şu an bulunduğu Gümüşsuyu’na taşıdı. Taxim Moda Laboratuarı’nda başarılı çalışmalara imza attı. 1990 yılından beri Barbaros Şansal’la birlikte çalışıyor. Yıldırım Mayruk İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Diyarbakır’ın yanı sıra yurtdışında Londra, Abudabi, Tel Aviv, Al Ain, Hayfa gibi şehirlerde de defile yaptı. Tasarımcı, defilelerinden elde ettiği geliri eğitim ve hayır kurumlarına bağışladı.

Zeynep Tosun

Zeynep TosunAnneannesi terzi, annesiyse triko tasarımlarını yapan bir tasarımcıydı. Tosun, tıpkı annesi gibi 28 yaşında markasını yaratarak kendi işini kurdu. Üniversitede işletme eğitimi aldıktan sonra Milano’daki Istituto Marangoni’de Moda Tasarımı okudu. Mezuniyet defilesinin ardından Alberta Ferretti’nin tasarım ekibine dahil oldu. 2007’de İTKİB’in düzenlediği Genç Moda Tasarımcıları yarışmasında üçüncü oldu. İlk defilesini İstanbul Moda Haftası kapsamında 2010’da sundu. Aynı yıl Londra Moda Haftası’nda defile yaptı. Koleksiyonlarını İstanbul Moda Haftası’nda sergilemeye devam ediyor.

ÜNLÜ TÜRK MODACILAR” için 1 görüş

  1. mete_bey

    Yararlı bir konu olmuş. Neredeyse tüm ünlü modacılar hakkında bilgiler var.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir