EN İYİ TIĞ İPLİĞİNİ SEÇMEK

crochet yarns
Tarafından | 10 Ocak 2019

Tığ İşine Yeni Başladıysanız Doğru İpliği Nasıl Seçersiniz

Bu iplik önerileri, yeni başlayan tığ işi sevenler için, tığ işi yapmayı öğrenirken pratik renk örnekleri yapmak için kullanılacak ilk ipliklerini seçmelerine yardımcı olmak amacıyla hazırlanmıştır. Hemen hemen her türlü ipliği ve hatta lif olmayan iplik benzeri alternatif malzemeleri tığ işinde kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, başlangıç ​​olarak, çalışmak için diğerlerinden daha kolay olacak bazı iplik seçenekleri vardır ve bu iplikleri kullanarak kolayca tığ işi yapmayı başaracaksınız.

Elyaf Türü ve Tığ İşindeki Önemi

Yapmanız gereken ilk şey ne tür bir elyafla çalışacağınıza karar vermektir. Hem hayvansal lifler hem de bitkisel lifler için pek çok farklı seçenek vardır. Bebek alpaka ipliğinden muz ipeğine kadar her şeyi tığ işinde kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, yeni başlayanlar için en yaygın üç iplik seçeneği yün, pamuk ve akrilik ipliktir. Yeni başlayanlar için uygun olacak olmasına rağmen, her birinin avantaj ve dezavantajları vardır.

  • Yün İpliğiYün, tığ işi dikişlerinizi uygulamak için mükemmel bir seçimdir. Esnek bir elyaftır ve hataları göstermez. Hata yaparsanız, çoğu yün ipliğinin çözülmesi ve yeniden kullanılması kolaydır ( kroşe kurbağalama denir ). Bazı insanlar, farkında olmaları gereken yün alerjilerine sahiptir, ancak çoğu insan için yün ipliği tığ işi için iyi bir seçimdir.
  • Pamuk İpliği: Pamuk elastik bir elyaftır, bu da yünden ziyade tığ işi yapmayı biraz daha zorlaştırır. Bazı insanlar pamuğu yünden biraz daha zor bulsa da, hepsi o kadar farklı değildir ve kesinlikle bir şeydir. Bir acemi olarak deneyebilirsiniz. eğer yaz aylarında tığ işi yapmayı öğreniyorsanız, pamuk ipliği yün için daha hafif olduğu için özellikle mükemmel bir seçimdir.
  • Akrilik İplik: Genel olarak, akrilik tığ işi meraklıları ile popüler bir elyaftır; Akrilik yaygın olarak bulunur, çeşitli renklerde gelir ve genellikle iplik için daha uygun fiyatlı seçeneklerden biridir. Akrilik iplik yeni başlayanlar için kabul edilebilir bir seçimdir. Dikkat edilmesi gereken en önemli şey, en ucuz akriliklerin bazılarının, ayrılabildikleri için tığ işi yapması zor olabilir. Bu yaygın değildir, ancak olur, bu nedenle akrilikle tığlamaya başlarsanız ve zor bir zaman geçiriyorsanız, boşuna kendinizi zorlamayın, bunun yerine farklı bir akrilik iplik markasına ya da pamuk veya yün ipliklerine geçmeyi deneyin.

Satın aldığınız İpliklerin Hangi Elyaftan Olduğunuz Nasıl Anlarsınız

Ne tür bir lifle çalıştığınızı nasıl bileceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Farklı iplik tipleri ile çalışmaya alışmaya başladığınızda, çoğu zaman sadece ipliğe bakarak ya da işleyerek söyleyebilirsiniz. Bununla birlikte, bunun ikinci niteliği olmadan önce, iplik etiketinde listelenen elyaf türünü kolayca bulabilirsiniz. Aslında, bir iplik etiketinin nasıl okunacağını öğrenmek , kroşe için en iyi ipliği seçerken bilmeniz gereken tüm bilgileri sağlayacaktır.

tığ ipi

Normal İplik ve Tığ İpliği Arasındaki Farklar

Şimdiye kadar tartıştığımız elyaf tipleri, tığ ipliğinden farklı olarak öncelikle ipliğe işaret ediyor. İplik pamukta veya akrilikte olma eğilimindedir, bu yüzden yukarıdaki bilgiler temel bilgileri kapsar. Çoğu insan iplikten daha kalın olan ipliklerin tığ iplikten daha kolay olduğunu görüyor. Bununla birlikte, kesinlikle baştan itibaren kroşe iplikle çalışmaya atlayan tığcılar var Bununla birlikte, güçlü bir tercihiniz yoksa, herhangi bir ipliğe başlayın ve en iyi ipliğe doğru ilerleyin.

İplik Ağırlıklarının Önemi

Daha önce belirtildiği gibi, normal iplik tığ iplikten daha kalındır. Ve farklı iplik kalınlıkları da var. Kalınlığa ağırlık denir. İplik ağırlığını, etiketinde 1-7 numaralı numaraların bulunduğu yerde bulabilirsiniz (kalın tığ işi iplik gibi en ince olandan en kalınına kadar). Başlangıç olarak, iplik etiketinde # 4 etiketli bir kamgarn ağırlık ipliği ile çalışmak en kolay olacaktır . Bu iyi bir orta ağırlıkta ipliktir. Bir “3” (DK ağırlık) da kabul edilebilir ancak bazı yeniler için çok ince olabilir. Ve bir “5” (hantal ağırlık) da iyi çalışır, fakat yine kamgarn ağırlık ipliği kadar kolay olmayabilir. Herkesin kendi tercihleri ​​vardır, bu yüzden farklı seçenekleri denemekten korkmayın.

Not: Kullandığınız iplik ağırlığı için önerilen doğru boyutta kroşe kancası kullanmalısınız. Çoğu modern iplik etiketi bu boyutu etikette belirtecektir. El Sanatları İplik Konseyi, iplik ağırlıkları ve kanca boyutları için standart bir kılavuz sunar .

Ek İpuçları ve Düşünceler

Tığ işi için iyi bir iplik ararken dikkat etmeniz gereken birkaç şey:

  • İplik Dokusu: Dokulu bir iplik yerine pürüzsüz bir iplik seçin. İlk birkaç projeniz için, çalışmak için sinir bozucu olabilecek kirpik ipliklerinden ve diğer dokulu yenilik ipliklerinden kaçının.
  • İplik Rengi: Koyu yerine hafif ipliği seçin; Koyu renkli iplikler ile çalışırken dikişlerinizi görmek zor olabilir.
  • İplik Fiyatı: İplik fiyatı, elyaftan elyafa ve markadan markaya önemli ölçüde değişebilir. Yeni başlayanlar olarak, en uygun iplikler arasından seçim yapmayı akıllıca bulabilir ve böylelikle çok fazla para yatırmadan önce teknenin asılmasını sağlayabilirsiniz. Bu nedenle pamuk, yün ve akrilik en iyi elyaf seçimleridir; en uygun fiyatlı olma eğilimindedirler.
  • İplik tarzda belirlenmiştir: Her iplik yumağı farklı iplik miktarlarında gelir. Bu tekrar fiyat ile ilgilidir. Aynı fiyata iki adet kamgarn yün iplik topunu bulabilirsiniz; Her bilyede yaklaşık olarak aynı miktarda ipliğe sahip olduklarından emin olmak için yardaja bakın.
  • İplik Renk Boya Lotu. Birden fazla iplik bilyesi gerektiren büyük bir projeyi yakalayacaksanız, muhtemelen tüm renklerin eşleştiğinden emin olmak istersiniz (tüm proje için aynı rengi veya renk yolunu kullandığınız varsayılarak). Bu, etiketteki “boya partisine” bakmanız gerektiğinde; aldığınız topların aynı boya lot numaralarından geldiğinden emin olun, böylece aralarında önemli farklar olmaz.
  • Yıkama Detayları Farklı elyaf tipleri, farklı bir yıkama talimatı gerektirebilir; bu, giyecek bir şeyi tığlamayı umduğunuzda önemli olacaktır. Örneğin yün, çamaşır makinesine ve kurutucuya koymak için güvenli olan bir süper yıkama yünü olabilir veya kurutucuya daralan ve elde yıkanıp düz kurutulması gereken bir yün cinsi olabilir. İplik etiketiniz bu bilgiyi sağlamalıdır.
  • Çevreci iplik: Sürdürülebilir iplik seçimleri, organik iplik , vegan iplik ve hayvanlar ve çevre etrafındaki kişisel etiğinizle ilgili olabilecek diğer iplik kararları hakkında öğrenilecek çok şey var . Bu sizi ilgilendiren bir şeyse, seçimlerinizde yardımcı olacak birçok bilgi bulunmaktadır.

Bilmeniz gereken en önemli şey, herhangi bir iplik türüyle tığ işi yapabilmenizdir, bu nedenle yeni başlayan projeleriniz için “mükemmel ipliği” seçme konusunda çok fazla strese girmeyin. Hepsi ile eğlenin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir