ÖRTÜ GRUPLARINDA KULLANILAN KUMAŞLAR (RESİMLİ)

masa ortusu 1
Tarafından | 10 Ocak 2019

Bu bölümde sizlere örtü gruplarında kullandığımız kumaşlar hakkında bilgi vermeyi amaçladık. Her bölümde ilgili kumaşların kullanım alanlarını, yıkama ve ütüleme ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz. Kullanım alanlarındaki bilgiler daha çok Çeyiz Markaları olarak örtü gruplarında kullandığımız takımlar için yazıldı. Zira bu kumaşlar günlük olarak çok farklı yerlerde kullanılmaktadır. Biz kullanım alanlarını çok genişletmeden daha çok bildiğimiz bir alana odaklanarak çalışmalarımızda kullandığımız kumaşları kaleme aldık.

alpaka

Kullanım Alanı: Pamuk ve sentetik karışımlı bir kumaştır. Alpaka; masa örtüsü, peçete ve mutfak takımı yapımında kullanılır.
Yıkama ve Ütüleme: Normal ısıda makinada yıkanır ve ütülenir.

fay kumaş

Kullanım Alanı: Sentetik ağırlıklı kumaş olması nedeniyle tene temas eden örtülerde kullanılmamaktadır. Masa örtüsü, peçete, runner, mutfak takımı gibi örtülerde tercih edilmektedir.
Yıkama ve Ütüleme: Düşük ısıda yıkanıp düşük ısıda ütülenmelidir.

harem

Kullanım Alanı: Sentetik dokumalı kumaştır. Masa örtüsü, runner ve dekoratif yastık yapımında tercih edilir.
Yıkama ve Ütüleme: Normal ısıda makinada yıkanabilir ve ılık ütü yapılır.

hint ipeği

Kullanım Alanı: Sentetik dokulu hassas bir kumaştır. Hint ipeği; masa örtüsü, runne ve dokoratif yastık yapımında kullanılır.
Yıkama ve Ütüleme: Bir yıkama filesi içinde mümkünse yalnız yıkanması ve düşük ısı tercih edilmesi tavsiye edilir. Düşük ısıda ütülenir.

isveç keteni

Kullanım Alanı: Keten ağırlıklı dokumuş çok şık bir kumaştır. Masa örtüsü, peçete, runner ve mutfak takımı yapımında tercih edilir.
Yıkama ve Ütüleme: Normal ısıda yıkanır ve ütülenir.

iş keteni

Kullanım Alanı: Keten ve polyester karışımı bir kumaştır. Masa örtüsü, runner ve mutfak takımları yapımında tercih edilir.
Yıkama ve Ütüleme: Her türlü ısıda yıkanır ve ütülenebilir..

kadife

Kullanım Alanı: Pamuk ve sentetik karışımı bir kumaştır. Kadife; perde, yatak örtüsü, runner, dekoratif eşya ve yastık yapımında tercih edilebilir.
Yıkama ve Ütüleme: Düşük ısıda, mümkünse tek başına yıkanmalı ve düşük ısıda ütülenmelidir.

kadife

Kullanım Alanı: Pamuk ve sentetik karışımı bir kumaştır. Kadife; perde, yatak örtüsü, runner, dekoratif eşya ve yastık yapımında tercih edilebilir.
Yıkama ve Ütüleme: Düşük ısıda, mümkünse tek başına yıkanmalı ve düşük ısıda ütülenmelidir.

keten

Kullanım Alanı: Keten dokulu kumaştır. Genellikle masa takımları, runner ve peçetelerde kullanılmaktadır.
Yıkama ve Ütüleme: Her ısıda yıkanıp ütülenebilir.

muarre

Kullanım Alanı: Sentetik dokulu kumaştır. Runner ve yastık gibi dekoratif ürünlerde tercih edilir.
Yıkama ve Ütüleme: Düşük ısıda ve elde yıkanması önerilir. Düşük ısıda ütülenmelidir.

organze

Kullanım Alanı: Tamamen sentetik dokulu ve çok ince bir kumaştır. Organze; perde, yatak örtüsü, salon takımı ve fiskos üretiminde tercih edilebilir.
Yıkama ve Ütüleme: Ilık ısıda yıkanıp, ılık ütüyle ütülenir.

Osmanlı ipeği

Kullanım Alanı: Sentetik dokulu hassas bir kumaştır. Osmanlı ipeği; masa örtüsü, runner ve dekoratif yastık yapımında kullanılır.
Yıkama ve Ütüleme: Yıkama filitresi içinde mümkünse tek başına ve düşük ısıda yıkanması tavsiye edilir. Düşük ısıda ütülenir.

pamuk saten

Kullanım Alanı: Pamuklu saten pamuklu olma özelliği nedeniyle yatak odası örtülerinde tercih edilmektedir. Nevresim takımı, pike takımı, bebek ve yatak takımlarında da kullanılmaktadır. Yemek masa örtüsü olarak da tercih edilmektedir.
Yıkama ve Ütüleme: Beyaz pamuksaten beyaz kumaşlar için üretilen deterjanlarla, renkli pamuksaten renk koruyuculu renkliler için üretilen deterjanlarla yıkanmalıdır. Kumaş makinede yüksek ısıda yıkanabilir ve yüksek ısıda ütülenebilir.

saten

Kullanım Alanı: Saten sentetik kumaş olduğundan daha çok insan vücuduna temas etmeyen örtülerde kullanılmaktadır. Masa örtüsü, fiskos örtüsü, yatak örtüsü, perde vb. gibi takımlarda tercih edilir.
Yıkama ve Ütüleme: Yıkanması çok kolay bir kumaştır. Düşük ısıda yıkanmalıdır ve düşük ısıda ütü yapılmalıdır.

anel

Kullanım Alanı: Sentetik dokulu ve dökümlü bir kumaştır. Masa örtüsü, runner, fiskos örtüsü, yatak örtüsü yapımında şanel(chanel) tercih edilebilir.
Yıkama ve Ütüleme: Düşük ısıda makinede yıkanır ve düşük ısıda ütülenir.

tafta

Kullanım Alanı: Tafta sentetik kumaş olduğundan daha çok insan vücuduna temas etmeyen örtülerde kullanılmaktadır. Masa örtüsü, fiskos örtüsü, yatak örtüsü, perde ve benzeri gibi takımlarda tercih edilir.
Yıkama ve Ütüleme: Yıkanması çok kolay bir kumaştır. Düşük ısıda yıkanmalıdır ve düşük ısıda ütü yapılmalıdır.

tül

Kullanım Alanı: Tül, sentetik dokulu bir kumaştır. İnce perde olarak ve cibinlik yapımında kullanılabilir.
Yıkama ve Ütüleme: Yıkanması sentetik olması nedeniyle kolaydır. Düşük ısıda yıkanmalı ve ütülenmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir