POLYAMID (NYLON) KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 7 Kasım 2019

Polyamid & Naylon Kumaş Nedir?

Naylon kumaş olarak da bilinen poliamid kumaş plastikten yapılmıştır. Polyamid kumaş, polyester kumaş gibi, insan yapımı bir polimerdir. Kimyasal bir işlemle üretilir. Kısaca, fosil yakıtlara poliamid ve naylon tabakaları üretmek için yüksek miktarda ısı ve basınç uygulanır. Ne yazık ki, ısı ve basınç (enerji) miktarları son derece yüksektir.

Polyamid Kumaş Nasıl Üretilir?

Proses, genellikle kömür veya petrol olmak üzere karbon bazlı (organik) kimyasallarla başlar. Bu durumda, organik, maddenin karbon içerdiği anlamına gelir. Markette gördüğünüz “organik” etiket türü değil. Poliamid kumaş giysilerinizde ‘sertifikalı organik’ etiketlerini kısa sürede göremezsiniz.

Organik kimyasallara, içerisinde bulunan iki büyük molekülü polimerize etmek için ısı ve basınç uygulanır. Bu anahtar moleküller adipik asit ve heksametilendiamindir. Polimerizasyon, daha küçük moleküllerin daha büyük bir molekül oluşturmak için birleştiği kimyasal bir reaksiyondur. Küçük moleküllerin yapıları hala daha büyük, sonuçta ortaya çıkan molekülde bulunur.

Bu iki molekülün polimerizasyonu naylonu büyük şeritler veya tabakalar halinde üretir. Daha sonra, bu şeritler ve tabakalar cips halinde parçalanır. Naylon elyafın nihai amacı bir tekstil olmaksa, cipsler eritilir ve daha sonra elyaf oluşturmak için iplik memeleri boyunca zorlanır. Polimer çözeltisi, istenen formda bir elyaf oluşturmak için iplik memesindeki delikler boyunca itilir. Farklı iplik eğiriciler, içi boş elyaflar, katı elyaflar, daha ince elyaflar, vb. oluşturur. Son olarak, elyaflar iplik şeklinde bükülür ve poliamid kumaş olarak bilinen tekstile örülür.

Polyamid İplik Üretimi İçin Ne Kadar Enerj Kullanılır?

Naylon elyaf oluşturmak için harcadığı enerji miktarı, polyester elyaf (125 MJ / kg) üretmek için kullanılandan iki kat daha fazla enerji ve pamuk elyafı (55 MJ / kg) üretmek için kullanılandan yaklaşık beş kat daha fazla enerjidir. Unutmayın, bu yalnızca naylon elyaf oluşturmaya giden enerji miktarıdır.

Polyamid (Naylon) Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Tekstile terbiye işlemlerine bağlı olarak, poliamid kumaş çok gergin olabilir. Naylon kumaş ayrıca son işlemlerde ve parlaklıkta çok çeşitli olabilir. İşleme bağlı olarak, naylon mattan inanılmaz derecede parlağa çevrilebilir. Bununla birlikte, naylon kumaş da kolayca statik elektriklenme yaratır. Ayrıca su yollarındaki plastik kirliliğine de katkıda bulunur. Bir naylon giyim eşyası bir çamaşırhaneden geçtiğinde, 19.000 plastik mikrofiber suya salınabilir.

Polyamid Kumaşın Çevreye Etkileri Nelerdir?

Ne yazık ki, naylon kumaş oluşturma işlemi doğa için pek paydalı değildir. Üretim işlemi atmosfere azot oksitleri atık olarak bırakır. Azot oksit (N2O) oldukça güçlü bir sera gazıdır ve stratosferik ozonun tükenmesine katkıda bulunur. Nitröz oksit, atmosferimizde 150 yıllık bir ömre sahiptir ve bu nedenle birikmektedir. Naylon üretimi sırasında ortaya çıkan gazlar atmosferimizdeki N2O artışının onda birini oluşturuyor. Sonuç olarak, poliamid kumaş üretiminin çevre üzerinde büyük etkisi vardır.

Poliamid kumaş üretiminin olumsuz etkileri burada bitmiyor. Naylon imalat işlemine maruz kalma, işçiler için birçok sorun meydana getirir. Yan ürünler olarak oluşturulan tozlar ve dumanlar cildin, burnun ve boğazın tahriş olmasına ve ayrıca gözün tahrişine neden olabilir.

Ek olarak, sentetik bir kumaş olduğundan, naylon giysiler, bakteri oluşumuna neden olan koku oluşturmaktadır. Bu nedenle, kullanıcı naylon giysilerini daha sık yıkamak isteyebilir. Maalesef çamaşırlarımızda gizlenen bazı öngörülemeyen çevresel tehlikeler var. Naylon giysiler, mikrofiberlerin büyüyen çevresel tehdidine katkıda bulunur. Mikrofiberler, piyasadaki giysileri kıran küçük plastik parçalarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir