POLYAMID (NYLON) KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

polyamid kumas
Tarafından | 7 Kasım 2019

Polyamid & Naylon Kumaş Nedir?

Naylon kumaş olarak da bilinen poliamid kumaş plastikten yapılmıştır. Polyamid kumaş, polyester kumaş gibi, insan yapımı bir polimerdir. Kimyasal bir işlemle üretilir. Kısaca, fosil yakıtlara poliamid ve naylon tabakaları üretmek için yüksek miktarda ısı ve basınç uygulanır. Ne yazık ki, ısı ve basınç (enerji) miktarları son derece yüksektir.

Polyamid Kumaş Nasıl Üretilir?

Proses, genellikle kömür veya petrol olmak üzere karbon bazlı (organik) kimyasallarla başlar. Bu durumda, organik, maddenin karbon içerdiği anlamına gelir. Markette gördüğünüz “organik” etiket türü değil. Poliamid kumaş giysilerinizde ‘sertifikalı organik’ etiketlerini kısa sürede göremezsiniz.

Organik kimyasallara, içerisinde bulunan iki büyük molekülü polimerize etmek için ısı ve basınç uygulanır. Bu anahtar moleküller adipik asit ve heksametilendiamindir. Polimerizasyon, daha küçük moleküllerin daha büyük bir molekül oluşturmak için birleştiği kimyasal bir reaksiyondur. Küçük moleküllerin yapıları hala daha büyük, sonuçta ortaya çıkan molekülde bulunur.

Bu iki molekülün polimerizasyonu naylonu büyük şeritler veya tabakalar halinde üretir. Daha sonra, bu şeritler ve tabakalar cips halinde parçalanır. Naylon elyafın nihai amacı bir tekstil olmaksa, cipsler eritilir ve daha sonra elyaf oluşturmak için iplik memeleri boyunca zorlanır. Polimer çözeltisi, istenen formda bir elyaf oluşturmak için iplik memesindeki delikler boyunca itilir. Farklı iplik eğiriciler, içi boş elyaflar, katı elyaflar, daha ince elyaflar, vb. oluşturur. Son olarak, elyaflar iplik şeklinde bükülür ve poliamid kumaş olarak bilinen tekstile örülür.

Polyamid İplik Üretimi İçin Ne Kadar Enerj Kullanılır?

Naylon elyaf oluşturmak için harcadığı enerji miktarı, polyester elyaf (125 MJ / kg) üretmek için kullanılandan iki kat daha fazla enerji ve pamuk elyafı (55 MJ / kg) üretmek için kullanılandan yaklaşık beş kat daha fazla enerjidir. Unutmayın, bu yalnızca naylon elyaf oluşturmaya giden enerji miktarıdır.

Polyamid (Naylon) Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Tekstile terbiye işlemlerine bağlı olarak, poliamid kumaş çok gergin olabilir. Naylon kumaş ayrıca son işlemlerde ve parlaklıkta çok çeşitli olabilir. İşleme bağlı olarak, naylon mattan inanılmaz derecede parlağa çevrilebilir. Bununla birlikte, naylon kumaş da kolayca statik elektriklenme yaratır. Ayrıca su yollarındaki plastik kirliliğine de katkıda bulunur. Bir naylon giyim eşyası bir çamaşırhaneden geçtiğinde, 19.000 plastik mikrofiber suya salınabilir.

Polyamid Kumaşın Çevreye Etkileri Nelerdir?

Ne yazık ki, naylon kumaş oluşturma işlemi doğa için pek paydalı değildir. Üretim işlemi atmosfere azot oksitleri atık olarak bırakır. Azot oksit (N2O) oldukça güçlü bir sera gazıdır ve stratosferik ozonun tükenmesine katkıda bulunur. Nitröz oksit, atmosferimizde 150 yıllık bir ömre sahiptir ve bu nedenle birikmektedir. Naylon üretimi sırasında ortaya çıkan gazlar atmosferimizdeki N2O artışının onda birini oluşturuyor. Sonuç olarak, poliamid kumaş üretiminin çevre üzerinde büyük etkisi vardır.

Poliamid kumaş üretiminin olumsuz etkileri burada bitmiyor. Naylon imalat işlemine maruz kalma, işçiler için birçok sorun meydana getirir. Yan ürünler olarak oluşturulan tozlar ve dumanlar cildin, burnun ve boğazın tahriş olmasına ve ayrıca gözün tahrişine neden olabilir.

Ek olarak, sentetik bir kumaş olduğundan, naylon giysiler, bakteri oluşumuna neden olan koku oluşturmaktadır. Bu nedenle, kullanıcı naylon giysilerini daha sık yıkamak isteyebilir. Maalesef çamaşırlarımızda gizlenen bazı öngörülemeyen çevresel tehlikeler var. Naylon giysiler, mikrofiberlerin büyüyen çevresel tehdidine katkıda bulunur. Mikrofiberler, piyasadaki giysileri kıran küçük plastik parçalarıdır.

Polyamid- nylon iplik üretim tesisi

POLYAMID (NYLON) KUMAŞ ÖZELLİKLERİ” için 9 görüş

 1. Aden ekşi

  Gümüş iyonlu tayt ararken içindekilerde %80 polimid olduğu yazıyordu sizce bu ne demek ?

  Yanıtla
  1. Halis Yazar

   Merhaba sevgili Aden
   Gümüş iyonlu ürünler;üç boyutlu dalga yapısı ve yumuşak formu ile şık ve rahat kullanım sağlar.
   Bu yapı, vücudun doğal hareketleri sayesinde cilde hassas ve derin mikro masaj yaparak dolaşımı aktif hale getirir.
   Bu ürün patentli iplikten yapılmıştır ve bu iplik gümüş iyonların bakteriostatik etkisi sayesinde bakteriyel örtünün biyolojik dengesini sürdürür ve hoş olmayan kokuların başlamasını önleyerek doğal terlemeye izin verir.
   Selülitleri ve portakal kabuğu izlenimi veren buruşuk ciltleri etkili bir şekilde tedavi eder.
   %80 Polyamid, %18 Pamuk,%2 elastan. içeriktedir.
   Rahatlıkla kullanabilirsiniz.

   Yanıtla
 2. İLKER

  Merhabalar,

  akrilik nasıl bir kumaş türüdür, birde poliamidin ve akriliğin ne kadar olması gerekli o ürünü alabilmemiz için acaba

  saygılar

  Yanıtla
  1. Halis Yazar

   Merhaba İlker bey

   Akrilik kumaşlar petrokimya ürünü kumaşlardır. Akrilik üretmek için bir miktar sentetik madde ve yapımı aşamasında bolca enerji tüketimi meydana gelir. Bu maddeler doğada uzun yıllar kaybolmaz ve tüketilen enerji ozon tabakası başta olmak üzere bir çok şeye zarar verir.

   Akrilik ve polyamid gibi ürünlerin avantajları ise, sağlamlık, renk çeşitliliği ve üretim maliyetinin düşük olmasıdır. Dış giyim ürünlerde(palto, kaban, mont, yağmurluk,) kullanılması zararlı sayılmaz ancak cilde uzun süre temasında kaşınma, terleme ve yanma gibi rahatsızlıklar verebilir.

   Örneğin bir akrilik kazak aldığınızda, mutlaka altına gömlek giymenizde fayda vardır. Karışımlı kumaşlarda ise akrilik/polyamid oranının %50 den fazla olmaması gerekmektedir.

   Yanıtla
 3. idil

  merhabalar ,
  tayt gıyım konusunda
  polyester elastan
  polyamıd elastan
  polyamıd pamuk elastan
  karısımlarından hangısı tercıh edilir ?

  Yanıtla
 4. seda

  merhabalar bir çok sitede aradım ama bulamadım poliamit sentezlerken dikarboksilik asit kullanmak mı daha verimli yoksa diacilhalojenür mü ?

  Yanıtla
 5. Fatoş

  Sizin dediğinize göre akrilik ve polyemid buna benzer ürünler zararlı o halde u urunler kesinlikle kullanmayın diyebilirsiniz. Bu kadar zararlı ürünlerin kullanılmasına neden kimse dur demiyor sizce

  Yanıtla
 6. Nur iman

  Merhaba efendim battaniye istyrm da biraz sıcak tutsun istyrm
  Nasıl bir kumaş önerirsiniz?
  Bi de %60 pamuk, %30 akrilik, %10 polyester battaniye nasıl sizce
  Kızım için isteyecektim

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir