POLYESTER KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

polyester kumas cesitleri
Tarafından | 13 Eylül 2018

Polyester Kumaş Nedir? Özellikleri Nelerdir? Neler Dikilir?

Polyester günümüz modasında çokça tercih edilen bir kumaştır. Pamuk, yün, ipek gibi doğal bir kumaş değildir, fabrika üretimidir. Doğal olmamasına rağmen bazı özelliklerinden dolayı sıkça kullanılır. Polyester kumaş, 1940 yılında İngiltere’de icat edilmiştir. Ününü 1970 lerde, 68 gün ütülemeden hala şık görünülebileceği reklamıyla kazanmıştır. O dönemde çok ünlü bir kumaştır ve bir çok diskotek giysisi polyesterden yapılmıştır.

Polyester, dokumanın yapıldığı ipliğin ham maddesinin adıdır. Açılımı “sentetik polimer” dir. Aslında polyester, petrol ürünlerinden üretilmiş, basitçe bir çeşit plastiktir. Pet şişelerin de polyester olduğunu biliyor muydunuz? Peki pet şişelerin geri dönüşümü yapıldığında aslında polyester elyafı haline getirilip kumaş yapıldığını? Ben yeni öğrendim, değişik bir bilgi oldu benim için.

%100 polyester kumaş, kıyafet dikiminde veya kaplama işlerinde tercih edilebildiği gibi, doğal ipliklerle de karıştırılıp kullanılır. Zaten aldığınız kıyafetlere bakarsanız etiketlerinde %70 pamuk, %30 polyester gibi ibareler görebilirsiniz. Polyester yapısal olarak kırışmadığı ve esnek olduğu için doğal kumaşlarla karıştırılarak doğal kumaşların kırışma oranlarını azaltmak ve esneklik sağlamak amaçlanmıştır.

polyester kumas

Polyester kumaş görüntüsü

Polyester kumaş tercih sebepleri;

 • Polyester kumaş, parlak, sağlam, esnek, kaygan ve hafif bir kumaştır.
 • Kolayca kurur. Çabuk kurumasından dolayı dış kıyafetlerde tercih edilir.
 • Pek ütü gerektirmez, kırışmaz. Ütüyle verilen şekli uzun süre muhafaza eder.
 • Dokunuşu yumuşak ve ipeksidir.
 • Bakımı çok kolaydır, evde makinede yıkanabilir. Kuru temizleme gerektirmez.
 • Ayrıca kullanımdan dolayı iz yapmaz. Hani pantalonlardaki, pijamalardaki diz izinden çokça şikayet ederiz ya, polyesterde böyle bir dert yoktur.
 • Güve ve zararlı böceklerden etkilenmez.
 • Aynı şekilde küf ve mantar gibi mikroorganizmalardan da zarar görmez.
 • Ucuzdur.

Polyester, kolay kuruması, dayanıklı ve esnek olması, temizliğinin kolay olması, ütü gerektirmemesi gibi hususlardan dolayı tercih edilse de bazı olumsuz özellikleri vardır.

pes cupro

Polyester cupro kumaş

Polyester kumaş zararları;

 • Hava aldırmaz, teri emmez ve terletir. Hava almadığı için sizi nemden bunaltabilir. Yazın giyilmez.
 • Statik elektrik yapar. Polyester giydiğinizde dokunduğunuz kişileri çarpabilirsiniz.
 • Statik elektriklenme sizin duygu durumunuzu da etkiler, sizi agresif ve gergin yapabilir.
 • Doğal kumaşlar gibi teninizle uyum içinde olmayabilir, alerji yapabilir.
 • Ateşten uzak tutmalıdır, kolaylıkla yanabilir.

Polyester Kumaş Sağlıklı mı?

Kısacası polyester kumaş pek de sağlıklı sayılmaz. Doğal kumaşlar daha pahalı olması, yıkanması, kurutulması daha emek istemesine rağmen tercih sebebidir. Bu hususlardan dolayı genellikle polyester, doğal kumaşlarla karıştırılıp üretim yapılır. Örneğin pamukla karıştırıldığındaki versiyonuna polycotton denir. Böylelikle iki kumaşın da özelliklerini içerisinde barındırır.

Polycotton kumaşı nevresimlerde görüyordum, siz de nevresim takımı almaya niyetlenirseniz kumaşlarına dikkat ediniz, yüzde yüz pamuk olanları tercih etmek daha sağlıklı olur, uyku önemli. Bir de bebek ürünlerinde de polyester karışımlara dikkat ediniz. Bebek cildine yüzde yüz doğal ürünler kullanmakta fayda var.

Polyester Kumaş Terletir mi?

Polyester kumaş türü, uzun vadeli kullanımda çok fazla terletebilir. Her ne kadar görsel açıdan güzel dursa da çok çabuk kırışmasa da sıcak havalarda terlemenize neden olabilecek yapıda bir etkiye sahiptir. Çünkü polyester kumaş hava geçirmez bir etkiye sahiptir ve giydiğinizde sıcaklık hissi verir.

Özellikle yazın sıcak havalarda daha da fazla terleteceği için sizi bunaltacak ve rahatsız edecektir. Zaten cildin hava almasını etkilediği için sağlık açısından bu tarz kumaş türlerinin kullanılmaması gerekir.

poplin k

Polyester poplin kumaş örneği

Polyester Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Spor kıyafetlerinde, tırmanma takımlarında, mont, bavul ve çantaların yapımında, ayakkabılarda, dikiş ve nakış ipliklerinde, uyku tulumlarında, çadır ve yağmurluklarda, perde, yatak örtüsü gibi ev tekstil ürünlerinde kullanılır. Yıkanmasında ve kurumasında ki kolaylık açısından bu alanlarda özellikle tercih edilir. Ayrıca doğal ipliklerle karıştırılarak(pamuk, yün, ipek gibi) bir çok giyim ürününde kullanılır.

Polyester Kumaş Dikerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Polyester kumaş nem emmediği için çekmez. Eğer yüzde yüz polyester kumaşınız varsa çekmeyeceği için dikmeden önce yıkamanıza gerek yoktur. Doğal iplik ile karışımlarından oluşan kumaşlarda çekebileceği için kesmeden önce yıkamanız tavsiye olunur.

Polyester Kumaş Nasıl Yıkanır?

Polyesterden yapılan pek çok ürün çamaşır makinesinde kolaylıkla yıkanabilir ve kurutulabilir. Ilık suda yıkanır. Yıkama ve kurutma işlemi bittiğinde makinede bekletilmemelidir. Ütü gerekli ise düşük sıcaklıkta ütülenmelidir. Polyesterden yapılan pek çok ürün, tercihe göre, kuru temizleme de yapılabilir.

pes krep polyester

Polyester krep kumaş

Naylon ile Polyester Arasındaki Fark

Birçok uygulamada ve proseste naylon örgü kullanan polyester örgü kullanabilirsiniz. Ancak iki materyal arasında bir fark var. Naylon ve polyester, sıcak plastik polimerler içeren sentetik işlemlerle yapılabilir. Bununla birlikte, naylon poliamidden yapılır ve polyester çeşitli poliesterlerden yapılır ve bitki malzemeleri kullanılarak yapılabilir. Başka bir fark ise, hissettikleri şeydir. Naylon ipek gibi görünürken, polyester genellikle lif gibi daha fazla etkiye sahiptir.

 1. Naylon bir termoplastik polimerdir. Polyester, kimyasal yapısına bağlı olarak termoplastik veya termoset olabilir.
 2. Naylon kumaşlar polyesterden daha doğaldır.
 3. Polyester kumaşlar, naylon kumaşlardan daha kırışmaya karşı dirençlidir.
 4. Naylonlar daima sentetiktir ancak polyesterler de doğal malzemelerle üretilmektedir. En önemli maddelerden biri, kütin bitki kütiküllerinden elde edilir.
 5. Esneklik konusunda, naylon daha esnektir

POLYESTER KUMAŞ ÖZELLİKLERİ” için 2 görüş

 1. Kadir yıldırım

  Selamun aleyküm %70 polyester %27 pamuk %3 licra metrede 230-240 gram gelicek özelliklerde dış giyim imalatında kullanmak üzere bir kumaş türü arıyorum yardımcı olabilirmisiniz

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir