POLYCOTTON VE TERRYCOTTON KUMAŞLAR

poly terry
Tarafından | 1 Şubat 2020

Polikoton ve Terikoton Farkı Nedir?

Polikoton ve Terikoton Farkı Ne? Aşağıdaki yazılarda her iki kumaş türü de tek tek incelenmiştir aradaki farkları karşılaştırabilirsiniz.

Polikoton – Polycotton Nedir?

Pamuk ile polyester malzemenin karıştırılmasıyla oluşan iplikten polycotton oluşmaktadır. Polycotton içerisinde %60 pamuk, %40 polyester veya %50 pamuk %50 polyester gibi karışım olabilmektedir.

polycotton

Polycotton kumaş, tamamı pamuktan oluşan kumaştan daha dayanıklıdır ve kolay kolay kırışmaz. Polyester hava geçirmediği için yazın kullanıma uygun değildir. Pamuk yaz aylarında kullanıma daha çok uygundur. Polycotton nevresim takımları %100 pamuk kumaştan üretilenlere göre daha ucuzdur. Poly pamuk olarak da adlandırılmaktadır. Polycotton kötü bir kumaş türüdür diyemeyiz fakat %100 pamuk gibi çok kullanışlı değildir. Ekonomik olduğu için polycotton ürünleri tercih edebilirsiniz.

Terikoton – Terrycotton Nedir?

Tericotton olarak adlandırılan, asıl yazılışı Terry Cotton olan kumaş özellikle medikal hastahane kıyafetlerinde kullanılan bir kumaş türüdür. Ucuz olarak satılan bazı nevresim takımları da terikoton kumaşlarla üretilmektedir. Pamuk, polyester karışımı bir kumaştır.

terikoton

Terikoton Kumaşlar; %63 Pamuk, %37 Polyester ve % 50 Pamuk, % 50 Polyester ipliğinde üretilmek üzere iki çeşittir. Ev tekstilinde nevresim takımlarında terikoton kumaşların %50 pamuk, %50 polyester olan çeşidi kullanılmaktadır. Kötü bir kumaş olmadığı gibi %100 pamuk olan kumaşlar kadar kalite değildir ve biraz daha ucuz satılmaktadır. Tamamen polyester olan kumaşlardan daha kaliteli bir kullanım sağlamaktadır.

www.mehtapkaya.com/polikoton-terikoton-farki-ne/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir