ÜTÜ ÇEŞİTLERİ (RESİMLİ)

utu modelleri
Tarafından | 27 Kasım 2021

Ütüler, kıyafetlerdeki kırışıklıkların giderilmesi ve daha düz bir görünümün sağlanması için kullanılan ürünlerdir. İçerisinde bulunan rezistans sayesinde elektrik enerjisini ısıya dönüştüren ütüler, zaman içerisinde teknik alanda yaşanan gelişmelere paralel olarak birtakım değişiklikler geçirmiştir. Ütüleri kullanım amaçlarına bağlı olarak sanayi tipi ütü ve ev tipi ütü olmak üzere iki başlık altında incelemek mümkündür. Sanayi tipi ütüler genellikle tekstil endüstrisinde, terzi işletmelerinde ve kuru temizleme yapan işyerlerinde tercih edilmektedir. Bu ütülerin temel özelliği, sürekli olarak hızlı bir şekilde ütü yapılabilmesine olanak tanımalarıdır. Ev tipi ütüler ise evlerde kullanılan daha küçük çaplı ütülerdir.


Ütü Çeşitleri Nelerdir?

Ütüleri, özellikleri doğrultusunda kendi içlerinde bir sınıflandırmaya tabi tutmak mümkündür. Buna göre belli başlı ütü türleri şunlardır:

El Ütüleri

klaasik el utusuKlasik ütü olarak da adlandırılması mümkün olan el ütüsü doğrudan elektrik prizi ile bağlantılı olan ütülerdir. Bu tür ütülerin buharlı olanlarında buhar kazanı doğrudan ütünün kendi üzerinde yer almaktadır. Ütünün ayrıca bağlı olduğu herhangi bir devre ya da kazan söz konusu değildir.


Buhar Kazanlı Ütüler

buhar kazanli utulerÜtüden ayrı olarak bir de buhar tankının bulunduğu ütülerdir. Buhar kazanlı ütü daha hızlı ve basınçlı buhar üretmesi ile ütülenmesi en zor olan parçaların ütülenmesini kolaylaştırmaktadır. Güçlü buhar özelliği, çamaşırlardaki kırışıklıkların daha hızlı giderilmesine olanak tanımaktadır.


Mini Ütüler

mini seyahat utusuBuharlı ütüler ile el ütülerine kıyasla daha küçük boyutlu olan ütülere mini ütü adı verilmektedir. Harici buhar kazanı olmayan mini ütüler, genellikle seyahatlerde kullanılırken; buhar kazanlı mini ütüler küçük parçaların ütülenmesi için endüstriyel alanlarda tercih edilmektedir.


Otomatik Ütüler

otomatik utuNormal ütülere kıyasla daha büyük boyutlu olan otomatik ütü makinesi ürünleri, tekstil fabrikalarında kullanılmaktadır. Bu ütüler ile kısa sürede çok sayıda kıyafetin ütülenmesi amaçlanmaktadır.


Askıda Ütüler

askida utulerAskıda ütü normal bir ütü masasının ya da platformun üzerinde değil; havada asılı halde duran ütüleri ifade etmektedir. Bu tür ütülerde genellikle ütünün asılabilmesi için dikey bir askı mevcuttur.

Ütü Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir ütüden istenilen verimi elde edebilmek için, kullanım amacına uygun ütü seçmek gereklidir. Bu yüzden de ütü seçiminde dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Öncelikle tercih edilecek ütülerin buhar kazanlı mı yoksa klasik mi olacağına karar verilmesi gereklidir. Aralıksız olarak çok sayıda parçanın ütülemesinin yapıldığı endüstriyel alanlarda ve geniş aile evlerinde buharlı ütüler oldukça pratiktir. Ayrıca ütü alırken kireç temizleme sisteminin olmasına da özen gösterilmelidir. Ütünün daha uzun ömürlü olabilmesi açısından kireçten korunması elzemdir.

Ütü alırken üzerinde durulması gereken hususlardan bir diğeri ise ütünün gücüdür. Watt cinsinden ifade edilen bu değer arttıkça ütünün elektrik üretimi de artar; ancak buna karşın daha hızlı ütü yapabilme imkânı sağlamaktadır. Ütü tabanının imal edildiği malzeme de ütü seçimi açısından önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir