DENİZ SUYU HASLIĞI TESTİ

deniz suyu hasligi
Tarafından | 26 Kasım 2021

Boyar maddelerin ilk kullanılmaya başlandığı dönemde, bu renklendiriciler doğal kaynaklardan elde ediliyordu. Ancak boyar madde elde etmek için çok miktarda bitkisel ve hayvansal kaynak kullanılıyordu. Buna karşılık elde edilen boyar madde miktarı çok azdı. Üstelik bu şekilde elde edilen boyarmaddelerin liflere veya kumaşlara bağlanması (substantivitesi) çok yüksek değildi. Kısaca çok da verimli değildi. Bu nedenle boyarmaddelerin gücünü arttırmak ve haslıkları geliştirmek amacı ile içlerine bir takım maddeler, bakır, alüminyum veya demir bileşikleri katılmaya başlanmıştır. Bugün teknolojinin de ilerlemesi ile birlikte, çok daha güçlü, kalıcı, çeşitli ve verimli sentetik boyarmaddeler üretilmektedir ve haslık özellikleri arttırılmaktadır. Bu haslık özellikleri arasında deniz suyu haslığı da bulunuyor.


Deniz Suyu Haslığı Nedir?

Deniz suyu içinde kalacak baskılı veya boyalı tekstil ürünlerinin renklerinin deniz suyu etkisine karşı dayanıklı olup olmadıklarını belirleme amacı ile yapılan deniz suyu haslığı, şu standartlara uygun şekilde tespit edilmektedir.

haslik testleri deniz suyuu

Deniz Suyu Haslığı Testi Nasıl Yapılır?

Bu testler ile baskı yapılmış veya boyanmış tekstil ürünlerinin üzerinde bulunan boyar maddelerinin, deniz suyuna karşı ne kadar direnç gösterebildiği ölçülmüş olmaktadır. Deniz suyu kumaşın rengini alabilir. Renk kaybı yüzünden kumaş solacaktır. Renk solması, boyar maddelerin elyaf üzerinden uzaklaşması ya da boyar maddelerin molekülünde meydana gelen yapı değişikliği sonucunda olabilir. Yetkili laboratuvarlarda yapılan değerlendirmeler ile deniz suyu haslığı da ortaya çıkarılmış olmaktadır.

Denizde kullanılacak olan ve deniz suyu içinde kalacak baskı yapılmış ve boyalı kumaşların renklerinin, deniz suyu etkisine ne kadar dayanıklı olduklarını belirlemek amacı ile deniz suyu haslığı testleri yapılmaktadır. Bu testler de renklerin su haslığını belirleyen yöntemlere uygun şekilde gerçekleştirilmektedir. Ancak burada kumaş örneği, damıtılmış su yerine içinde sodyun klorür (tuz) bulunan bir çözelti ile ıslatılır ve belli bir basınç altında, 20 derece sıcaklıkta 16 saat veya 37 derece sıcaklıkta 4 saat bekletilir. Testin sonuçlarını değerlendirmek için, renk değişimini belirlemek amacı ile solma değerlendirmesinde kullanılan gri skala kullanılır.

gri skala ile degerlendirme

Resim 1.12: Gri skala ile değerlendirme

Deniz Suyu Haslığının Önemi

Deniz suyu haslığı, özellikle mayo ve benzeri giysilerin yapımında kullanılan kumaş çeşitleri için önemlidir. Bu testler ile kumaşın istenildiği şekilde, kullanım yerine uygun olarak üretilip üretilmediği kontrol edilmiş olmaktadır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir