VISCO ELYAF & YATAK ÖZELLİKLERİ

visco teknolojisi
Tarafından | 25 Kasım 2021

Visco Yatak Nedir?

Son zamanlarda yatak tercihlerinde öne çıkan visco yataklar, geniş bir kesim tarafından tercih edilmektedir. Ancak çoğu kimse için de bilinmeyen özellikler taşımaktadır. Bu eksiklik yüzünden çoğu kimse visco yatak tercihinden vazgeçmekte ya da yanlış yönlendirmelere maruz kalmaktadır. Böylece visco yatağın özelliklerinden bahsetmek yerinde olacaktır.

Visco Yatak Nedir?

Visco yatak, ekonomik ama rahat bir yatak isteyenlerin ilk tercihlerinden olmaktadır. Normal sünger malzeme üzerine visco elastik katman yerleştirilerek oluşturulan yataklara denilmektedir.Visco yataklarda bu durum oldukça önemlidir. Çünkü visco yataklardan yumuşaklık beklenir ve bunu sağlayacak olan soft süngerdir. Fakat burada önemli olan tamamen viscodan yapılmış yatakların bulunmadığıdır. Aslında visco seçiminde yatağın tamamen visco olmasını da beklememek gerekir. Çünkü visco, süngere verilen isimdir ve eğer tamamı visco olan bir yatakta yatacak olursanız, tamamen içine çökebilirsiniz.

Tamamı visco olan yatak yoktur, çünkü tamamen visco malzemenin üzerinde uyumak imkansızdır. Visco yapısı gereği altında bulunan malzemenin şeklini alır, tamamen visco bir yatak olsaydı gömülür ve hareket edemezdiniz. Visco yatağı en iyi şekilde kullanabileceğiniz malzeme, süngerdir. Soft sünger olarak da bilinen özel yatak süngeri ve visco malzeme bir arada kullanılarak Visco yataklar üretilir. Visco en üst katmanda bulunan, vücudunuzun şeklini alan kısmı oluşturur ve genelde tek taraflı kullanılır. Yatarken vücudun şeklini alan yataktaki visco bölüm 5-9 cm oldukça ideal iken, daha azı işlevselliğini kaybederken fazlası ise kişinin yatağa gömülmesine sebep olabilir.

Visco Yatak Özellikleri Nedir?

Visco yataklar, rahat ve konforlu bir uyku için tasarlanmışlardır. Visco sünger sayesinde yoğunluk, elastik, esneklik ve boyut bakımından birbirinden farklı birkaç varyasyonu sahip olabilmektedir. Visco yataklarda en önemli nokta yoğunluğudur, yoğunluğu ile sertliği düzenlenmektedir. Çeşitli sertlik derecelerine göre vücut ağırlığı dengelenmektedir. ABD’de bulunan NASA tarafından astronotların rahat bir uyku uyumaları için tasarlanan visco sünger, uzun süreli ve sabit bir şekilde duruşun vücut için vereceği rahatsızlıkları gidermek için tasarlanmıştır. Sıcaklığı muhafaza eden sünger, vücut şekline uyum sağlamakta ve vücudun kalkması ile tekrar eski haline dönmektedir. Yaklaşık olarak bu özellikleri sayesinde 40 yıldır kullanılan visco süngerler, serbest hareket özellikleri taşımaları ve basıncı dengelemeleri yüzünden yüksek derecede kullanıcı memnuniyetine sahiptir. Ayrıca bu yatak üzerinde uyumanın bel ve sırt ağrılarına iyi gelen tarafı da bulunmaktadır. Bu kapsamda özellikleri temel alınacak olursa;

visc yatak

Rahat bir uyku uyumanızı sağlar; çünkü yatış olarak doğru bir pozisyonu bulmanız visco sayesinde mümkündür. Süngerinin özel yapısı sayesinde özellikle omuz ve kalça gibi vücudun ağırlık merkezlerine yük binmesini engelleyerek, yükün dengeli bir şekilde bütün vücuda yayılmasını hedeflemektedir. Bu durum da rahat bir uyku uyumanız için oldukça önemli bir imkan sunmaktadır.

Visco yatak serin tutar mı?

Visco elastik malzemenin açık hücreli olması sebebiyle hava dolaşımı yatakta en üst düzeydedir. Hava gözenekleri sayesinde terlemeyi önler ve ısı derecesinin sabit kalmasını sağlar. Özellikle sıcak iklimlerde, bu özelliği sayesinde oldukça faydalı olmaktadır.

Visco yatak dinlendirir mi?

İster yan ister sırt üstü uyunsun, boyun ve omuz kaslarının özel yapısı sayesinde gevşemesine sebep olur. Uyku esnasında dinlenmek oldukça önem taşımaktadır. Vücudun dinlenmesi için gereken de bedenin tüm kas yapısının, özellikle ağırlık binen kısımlarının rahatlamasını sağlamaktır. Visco, özel yapısı sayesinde bu kasların gevşemesini sağlar ve kan dolaşımını hızlandırır.

Visco yatak horlamaya neden olur mu?

Horlama bilindiği üzere düzgün nefes alamamaktan kaynaklanmaktadır. Visco yataklar yapıları gereği en ideal uyku pozisyonunu sunmaktadır. Böylece düzgün nefes alınmasına yardımcı olmakta ve bu sayede horlamanın azalmasına katkıda bulunmaktadır.

Visco yatak kokar mı?

Visco yatak tercih edecekler için bir sorun da malzemenin kokmasıyla ilgilidir. Visco kokan bir malzemeden yapılmamaktadır. Ancak yeni alındığında bir koku oluşabilir, bu yatağın kokusu olmayıp hava almayan ambalajından ötürü kaynaklanan bir kokudur. Yatağın iyi havalandırılmasına bağlı olarak kısa süre içerisinde oluşan koku geçecektir.

Visco yatak çökme yapar mı?

Visco yataklarda çökme sorunu yaşanmaz. Visco kiloya ve ısıya bağlı olarak şekil almaktadır. Oldukça yumuşak bir özelliği bulunmaktadır. Üstelik içinde yay bulunmaması sebebiyle oldukça rahat bir uyku deneyimi sunar. Fakat zamana ve kullanıma bağlı olarak süngerde aşınmalar meydana geleceği için çökmeler yaşanabilmektedir. Genelde çökme olan visco yataklar, ucuz ve kalitesiz malzemeden yapılmış yataklardır.

Visco yatak sağlam mı?

Visco zamana bağlı olarak deforme özellikleri göstermez. Doğru kullanım ve bakım ile uzun yıllar visco yataklar kullanılabilmektedir.

Neden Visco Yatak Tercih Etmeliyim?

Visco yatak, kullandığı özel malzeme sayesinde oldukça rahat bir yatak olarak öne çıkmaktadır. Visco, yataklarda genelde en üste konulmaktadır. Bu sebepten ötürü yatağın vücut şeklini alması sağlanmaktadır. Rahat bir uyku istiyorsanız, yattığınız yerin vücut hatlarını alması önem taşımaktadır. Bu yüzden düz bir zeminde yatmak rahatsız edici ve yorucu olmaktadır. Ayrıca visco yataklar antibakteriyel özellikler taşırlar ve bu sayede diğer pek çok yataktan öne çıkmaktadır. Herhangi bakteri, küf, mantar vb. oluşumu engellenirken buna bağlı olarak gelişecek kötü kokuların da önüne geçilmektedir. Ayrıca visco yataklarda yay bulunmadığı için yayın sebep olacağı hasarlar da visco yataklarda bulunmaz. Bu sayede vücut ağrıları olan, rahat bir uyku uyumak isteyen herkes için ideal bir uyku sunmaktadır.

Visco Yatakların Olumsuz Tarafları

Visco yatakların bazı olumsuz taraflarında da bahsetmek yerinde olacaktır. Öncelikli olarak yumuşak bir yatakta yatmak istemeyenler tarafından visco yataklar tercih edilmemelidir. Çünkü yapısı gereği visco yataklar, içe doğru çökme eğilimi gösterirler. Bir başka deyişle süngerinin yumuşak olmasından ötürü vücudu tam bir şekilde saracak şekle sahiptir. Bu durum çoğu kimsenin hoşuna gitse ve yatağı tercih sebebi olsa da yumuşak bir zeminde uyumak istemeyenler için sorun teşkil edebilir. Ayrıca visco yataklarda dalgalanma bir nebze fazla olabilmektedir. Bu durum da çift kişi uyuyanlar için sorun teşkil edebilir. Özellikle uykusu hassas olanlar için visco yataktaki dalgalanmalar sorun yaratabilirler. Ama bu durum da hareket yalıtımının özenli yapılması durumunda bu yataklarında görülmemektedir.

Visco yataklar ayrıca ısıyı muhafaza etmeleri sebebiyle “sıcak uyku” yanlısıdır. Böylece, uyurken sıcaklık istemeyenler için sorun oluşturabilirler. Ancak bu durumların yanı sıra visco yatak seçerken unutulmaması gereken kişisel özelliklerden yani boy, kilo, uyku pozisyonu vb. özelliklerden temel alınarak yatak tercihinin yapılması gerektiğidir.

Ayrıca hangi yatak olursa olsun yatağa alışma süreci en az 1 ayı içermektedir. Dolayısıyla ilk kullanımlarda yatak hakkında fikir edinmek doğru olmayacaktır. İade süreleri uzun markaları tercih etmekte fayda vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir