YASTIKLARDA KULLANILAN DOLGU MALZEMELERİ

yastik
Tarafından | 25 Kasım 2021

Gelişen teknoloji ve tekstil sanayi sayesinde her geçen gün hayatımızda bir yenilik ve kolaylık ortaya çıkmakta, insan sağlığı ve konforunu yükseltmektedir. Günümüzde en önemli sağlık sorunlarından birisi uyku problemleridir. Güzel bir uyku için elbette sağlıklı bir yatak ve takımları çok önemlidir. Çeşitli yöntemler ile geliştirilen ve hayatımıza giren yastık dolgu malzemelerini sizler için araştırdık.

Yastıklarda Kullanılan Dolgu Malzemeleri

Nano Elyaf

nano elyafTeknoDown; “teknolojik gıdı tüyü”adı verilen Nano elyaftır. Sağlıklı, hafif, kullanım kolaylığı sunan ve kaz tüyüne alternatif olan yeni teknoloji ürünüdür. Elyaf üretim tesislerinde özel işlemler sonucu elyaf 0,7 denye inceliğe getirilmektedir. Bu sayede elyaf içinde hava sirkülasyonu sağlayan, çökme yapmayan, yıkanabilen, koku yapmayan, bakteri barındırmayan özellikleri ile eşsizdir.


Boncuk Elyaf

boncuk elyafYastıkta kullanılan bir diğer dolgu maddesi boncuk elyaftır. Özel bir işlemden geçirilen boncuk elyaf, yastığın dolgun görünmesini ve daha iyi hacim kazanmasını sağlar. Boncuk elyaf tanecikleri arasında kalan hava kabarcıkları ile çökme ihtimalini ortadan kaldırır.  Boyun desteği sağlayarak uyku sırasında maksimum rahatlık sağlar.


Klasik Elyaf

klasik elyafÖzellikle sıcak tutan, hafif ve diğer pek çok dolgu malzemesine oranla uygun fiyatıyla yastık ve yorganlarda dolgu malzemesi olarak kullanılmış ve pazara sunulmuştur. Bilinen her tür pamuk, yün gibi dolgu malzemelerine alternatif teşkil eden teknolojik bir üründür. Elyaf inceliği 0,9 denyeye kadar indirilmiştir. Böylece, özellikle yorganlarda -2 derece de dahi sıcaklık sağlar. Üretim özelliği sayesinde anti alerjik ve anti bakteriyeldir. Koku yapmaz, gerektiğinde çamaşır makinesinde yıkanabilir.


Kaz Gıdık Tüyü

gidik kaz tuyuKazın değerli göğüs ve boyun bölgesinden elde edilmektedir. Tüyler, ince terek yapısı ile çok yumuşaktır ve hafiftir. İnceliğinden ve hafifliğinden beklenmeyen ısı tutma özelliğine sahiptir. Bulutların üzerindeymiş gibi yumuşacık,  huzurlu rahat ve kaliteli bir uyku sağlar.


Kaz Sırt Tüyü

sirt kaz tuyuKazın sırt bölgesinden elde edilmektedir. Tüylerin, uzun ve geniş terek yapısı, özellikle yastıkta ve yatak ped’lerinde hacmin korunmasını sağlar. Yapısı nedeniyle dayanıklıdır, esneklik ve hacim sağlar. Ürüne göre değişik oranlarda gıdık tüyleriyle karıştırılarak kullanılır.


Yün Elyafı

yun elyafYün en esnek doğal liflerden biridir. Hacmini ve yapısını, uzun yıllar koruyabilir.  Pek çok koyunun birbirinden farklı doğal kıvrım ve esneklik karakteristiğine sahip postlarından elde edilir. Yünün sıcaklık, yumuşaklık, dolgun tutum özellikleri kullanım alışkanlığı sağlayan özellikleridir.


Visko Elyaf

viskoVisko, ısıyla şekil kazanma üretim özelliğine sahip bir malzemedir. Visko bir yastığa başınızı koyduğunuzda, yastık başınıza göre şekil alır ve her noktaya eşit basınç uygulanmış olur. Basınç uygulanmadığı süre içinde yastık eski şeklini alacaktır. Bu esneklik, kaliteli ve sağlıklı bir uyku düzeni kurmanızı sağlar. Özellikle baş, boyun ve sırt bölgelerindeki sorunlara medikal çözümler gerektiğinde Visko yastık kullanımı önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir