KAZ TÜYÜ ELYAFLAR

kaz tuyu
Tarafından | 1 Mart 2018

Kaz tüyü doğal yapısından dolayı, sıcaklık değişimlerine karşı vücudu korur, nemi ayarlar ve uyku için uygun bir atmosfer oluşturur.

Hygroscopic ” tir. Yani, gece vücudun terini emer ve gündüz bu nemi havaya geri püskürtür. Bakteri barındırmadığı için koku yapmaz. Antiallerjik ve hijyeniktir, çok hafiftir.

Kaz tüyü çeşitleri aşağıdaki gibidir:

Gıdık tüyü; Kazın göğüs ve boyun bölgesinden yaklaşık olarak 10-12 gram çıkan, termo gücü yüksek bölüm. Yapısından dolayı yumuşak ve hafif olan gıdık tüyü az elde edilebilir bir dolgu malzemesi olduğu için değerli ve fiyatı daha yüksektir. Yastık ve yorganların içindeki gıdık tüyü oranı ne kadar yüksekse sıcak tutabilme kapasitesi de o kadar fazla oluyor. Tüm diğer dolgu malzemelerine göre ısıyı daha fazla koruyor.

kaz tuyu yorgan

Resim 1.26: Kaz tüyü                             Resim 1.27: Kaz tüyü yorgan

Sırt tüyü: Kazın sırt kısmından alınıyor. Genellikle belirli oranda gıdık tüyüyle karıştırılıyor. Sırt tüyü, yapısı nedeniyle ürünlere esneklik sağlayıp hacim veriyor. Gıdık tüyüyle birlikte kullanılarak çok yumuşak olan tüyün ezilmesini önlüyor. Gıdık tüyüne göre daha çok elde edildiği için daha ucuzdur.

kaz tuyu gri

Resim 1.24: Kaz tüyü                        Resim 1.25: Gri kaz tüyü

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir