GİZA PAMUĞU ÖZELLİKLERİ

giza pamuk
Tarafından | 8 Eylül 2021

Giza, lifin uzunluğuna, çapına ve durumuna göre derecelendirilmiş yüksek kaliteli bir Mısır pamuğudur. Elyaf ne kadar uzun olursa ve çap ne kadar küçük olursa, iplik o kadar ince bükülebilir ve buna göre pamuk kalitesi o kadar iyi olur. Tüm Giza Mısır pamuğu, yüksek kalitesi, mukavemeti ve ekstra uzun elyafı nedeniyle tercih edilir.

Tarihsel olarak, endüstri standardı çeşitli Giza pamuk türlerini bir sayı ile tanımlamak olmuştur: örneğin, Giza 45, Giza 70, Giza 87, Giza 88 ve Giza 92. Rakamlar, pamuk bitkilerinin melezleştiği yılı ifade etmektedir. -Giza 87’yi 1987’de “doğmuş” ve 1988’de Giza 88 olarak düşünün. Son yıllarda, çoğu üretici numarayı uzun iplikçik için LS veya ekstra uzun elyaf pamuk için ELS adıyla değiştirmiştir.

Pamuk gerçeği: Gossypium barbadense, yüksek kaliteli pamukla ilişkili 34 milimetreden daha uzun veya 1 3/8 inç uzunluğunda ELS liflerine sahip olarak yetiştirilen bir pamuk bitkisi türüdür. ELS pamuğu genellikle Pima (Supima pamuğu olarak da bilinir) veya Mısır pamuğu olarak satılır. ELS pamuğu, en iyi yüksek iplik sayımlı gömleklerin, çarşafların ve yastık kılıflarının bazılarına dokunmuştur.

Bu kuralın dikkate değer istisnası, Mısır pamuğunun Kraliçesi olarak bilinen Giza 45’tir. Adından da anlaşılacağı gibi, Giza 45 pamuğu 1945’te melezleştirildi ve dikkat çekici doğal özellikleri nedeniyle birçok kişi tarafından dünyanın en çok arzu edilen pamuğu olarak kabul edildi. Giza 45, tüm uzun elyaf pamukların en uzunudur ve lifleri olağanüstü tekdüzelik ve inceliğe sahiptir. Giza 45 nadirdir, çünkü yıllık olarak yetiştirilen tüm Mısır pamuğunun sadece %1 inin yarısını temsil eder.

Rahat ve dayanıklı en yumuşak, en esnek kumaş olacak şekilde dokunan en kaliteli yatak çarşaflarını, Havluları veya çarşaf setini arıyorsanız, Giza 45’ten başkasına bakmayın. Giza 45’in en yüksek kalitede olduğu bilinmektedir; en uzun, en ince, en güçlü ve en düzgün.

Bu yüzden Giza pamuğu dünyanın en kaliteli çarşaf ve banyo havlularını yapmak için kullanılıyor. Abyss, Sferra ve Graciozza gibi önde gelen markaların amiral gemisi ürünleri ürünlerinde Giza LS ve ELS pamuğunu kullanıyor ve sferra imzalı yatak koleksiyonunu yalnızca Giza 45 Mısır pamuğundan üretiyor.

Nil Deltasında Yetişen Pamuk

Giza pamuğu, nehrin besin bakımından zengin sularının, daha soğuk deniz havasıyla birlikte, aksi takdirde sıcak Mısır yaz sıcaklıklarını hafiflettiği Nil Nehri Deltası boyunca yetiştirilir. Ek olarak, bu alandaki yüksek nem seviyeleri pamuk yetiştirmek için mükemmel olan eşsiz bir ortam yaratır.

Kalitesini korumak için tüm Giza pamukları elle toplanır. Bu zaman alan işlem Giza pamuğunun daha yüksek maliyetine katkıda bulunmakla birlikte, daha uzun ve daha eksiksiz liflerden yapılan malzemelerle de sonuçlanır. (Buna karşılık, bir hasat makinesinin bıçağı keyfi olarak pamuğu kesecek ve liflerin doğal mukavemetini ve uzunluğunu azaltacaktır.)

pamuk hasse kumas

Giza Pamuk Çeşitleri

Giza pamuğu, iki kategoriye ayrılmış altı farklı sınıfta gelir. Yukarıda belirtildiği gibi-Giza 45 hariç – çoğu ürün genellikle notlarıyla etiketlenmez. Bununla birlikte, üreticilerin ve tedarikçilerin pamuk sınıfını anlamaları ve tanımlamaları önemli bilgilerdir.

Uzun elyaf lifleri (LS) Giza 86, Giza 89 ve Giza 90’dır. Uzun elyaf olarak nitelendirilmek için pamuğun 33 milimetreden daha uzun ve 4,3 ila 4,9 mikron çapında olması gerekir. (Not: mikron, sıkıştırılmış pamuk liflerinin hava geçirgenliğinin bir ölçüsüdür. Genellikle lif inceliğinin ve olgunluğunun bir göstergesi olarak kullanılır). Giza uzun elyaf pamuğu lüks percale çarşaflarda bulunabilir; saten örgü yatak çarşafları; ve ince Mısır pamuklu havlular.

Ekstra uzun elyaf lifleri (EL’LER) Giza 87, Giza 88 ve Giza 45’tir. Ekstra uzunluğun yanı sıra, ekstra uzun elyaf Giza pamuğu homojenliği ile ayırt edilir. Bu, pamuğun içinde yüzeyin inanılmaz derecede pürüzsüz kalmasına yardımcı olan çok az düzensizlik olduğu anlamına gelir. Ekstra uzun elyaf pamuktan yapılmış Percale ve saten çarşaflar, piyasadaki en iyi Mısır pamuklu çarşaflar olarak kabul edilir. Ekstra uzun elyaf pamuk, bu çarşafların genel kalitesinde, iplik sayısı da dahil olmak üzere diğer birçok önlemden daha önemli bir faktör oynar. Gerçekten de, birçok lüks keten üreticisi, Giza Mısır pamuklu çarşaflarını tanımlarken iplik sayısını tamamen atlar; Giza adı tek başına en yüksek kaliteyi ifade eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir