Etiket Arşivi: Nano elyaf nedir

NANO TEKSTİLLER

Tarafından | 29 Ocak 2022

Nanotekstiller Yunanca’da ‘cüce’ anlamına gelen nano kelimesi, ön ek olarak kullanıldığında herhangi bir fiziksel büyüklüğün ‘bir milyarda biri’ anlamındadır. Kelime anlamı olarak ‘nanometre’, metrenin milyarda biri demektir. Nanoteknoloji ise nano boyutta; atom veya molekül temelinde küçük parçacıkların bir araya getirilerek farklı işlevler görebilen madde veya malzemenin üretilmesi için geliştirilen teknoloji olarak tanımlanmaktadır. Nanoteknoloji temelli bileşenlerin… Devamını oku »

NANOLİFLER VE ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 19 Ocak 2022

Nanolifler ve Özellikleri Nanoteknoloji, aşırı küçük yapısal maddelerin üretimi, araştırılması ve bunlardan yararlanmanın teknikleri üzerinde çalışmaktadır. “Nano” sözcüğü Yunanca’dan alınmıştır “Cüce” anlamına gelmektedir ve nano ölçek ise yaklaşık 1 ila 100 nanometre olan bilim, mühendislik ve teknolojidir. Uluslararası Birimler Sisteminde, “nano” ön eki 10-9’olup, 1 nanometre metrenin milyarda biridir. Tekstil lifi, doğal veya sentetik kaynaklardan… Devamını oku »

YASTIKLARDA KULLANILAN DOLGU MALZEMELERİ

Tarafından | 25 Kasım 2021

Gelişen teknoloji ve tekstil sanayi sayesinde her geçen gün hayatımızda bir yenilik ve kolaylık ortaya çıkmakta, insan sağlığı ve konforunu yükseltmektedir. Günümüzde en önemli sağlık sorunlarından birisi uyku problemleridir. Güzel bir uyku için elbette sağlıklı bir yatak ve takımları çok önemlidir. Çeşitli yöntemler ile geliştirilen ve hayatımıza giren yastık dolgu malzemelerini sizler için araştırdık. Yastıklarda… Devamını oku »