PAZEN KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

Flanel kumas 476x333 1
Tarafından | 9 Ağustos 2018

Pazen adıyla bilinen bu kumaş, bezayağı örgülü, beyazlatılmış, hafif gramajlı, iç çamaşırlarında ve işleme yapmak için kullanılan bir pamuklu kumaştır.

Pazen iç kısmı tüylü pamuklu olan, dışı perdahlı pamuk olan dokunmuş kumaş çeşitidir. Pazen’in diğer adı da hasse’dir. Günümüzde pazen ismi çok bilinmese de flanel kumaş ismi çok daha fazla duyulmaktadır. Beyazlatılmış, gramajı hafifletilmiş bir kumaştır. Uygulanan apre türüne göre yumuşak veya diri tutumlu olabilmektedir.

Pazen kumaş ile flanel kumaş aynı anlamda kullanılmaktadır.

Cotton flannel 1

Pamuklu flanel kumaş örneği

Pazen kumaş, flanel pazen kumaş şeklinde adlandırılmaktadır. Etek, elbise, şort, bebek kıyafetleri, temizlik bezi, bebek battaniyesi, pijama ve birçok ürün yapılabilmektedir.  Flanel kumaş normal kumaşa göre daha kalındır. Flanel kumaş düz kumaşa göre daha sıcak tutma hissine sebep olur. Kışlık nevresim takımı olarak adlandırılan ürünler de flanel kumaştan üretilmektedir. Flanel nevresim takımlarının özelliği, kış için özel üretilmesi ve normal ranforce nevresim takımlarından daha sıcak tutmasıdır.

Pazen Kumaş Dokuma Bilgileri

Pazen:Hasse adıyla da bilinen bu kumaş, bezayağı örgülü, beyazlatılmış, hafif gramajlı, iç çamaşırlarında ve işleme yapmak için kullanılan bir pamuklu kumaştır. Uygulanan apre türüne göre yumuşak ya da diri tutumlu olabilir. çok ince işlemelik patiskalarda 60-80 Ne atkı, cm.’de 84-140 sıklıkta, 56-66 Ne çözgü, cm.’de 80-100 sıklıkta kullanılabilir. Günlük kulanım için dokunan patiskalarda ise, 20-30 Ne çözgü ve atkıdan cm.’de 20-36 sıklıklarda dokunan yapılar uygulanmaktadır.

Flanel kumas1 1

Flanel – pazen kumaş örneği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir