SORONA ELYAF/KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

Dupont sorona
Tarafından | 8 Ocak 2021

Dupont ™ Sorona® Elyaf Nedir?

Dupont ™ Sorona®, kısmen yıllık yenilenebilir bitki bazlı bileşenlerden yapılan eko-verimli bir performans elyafıdır. Öncelikle giyim ve ev tekstilleri, ofis ve otomotiv iç mekanları, konut ve ticari halılar ve otomotiv paspasları dahil olmak üzere fiber uygulamalarında kullanılır. Sorona elyaf, yumuşak, esnek ve leke tutmaz özelliklere sahip, rahat bir streç triko ve dokuma malzemedir. Spandeks içermez, ancak tekrarlanan esneme ve yıkamalardan sonra bile olağanüstü esneme ve iyileşme sağlar.

Sorona, DuPont’un triexta markasıdır. 2000 yılında adlandırılmış ve piyasaya sürülmüştür. Elyafların hem yumuşak hem de son derece leke tutmaz olduğu, aynı zamanda yüksek mukavemet ve sertlik sergilediği iddia edilmektedir.

sorona kimyasal e1610096701459

Tişört ve kapüşonlu kumaşlar için kullanılan Sorona elyafları ayrıca yumuşaklık ve hacim sağlar, çabuk kurur ve uzun ömürlü, canlı renkler için solmaya karşı dirençlidir. Sorona, sonsuz çeşitlilik potansiyeline sahip bir yapı taşı olan PDO ile ve biyolojik bir süreç kullanılarak üretilir. Polimerin% 37’si, her yıl yenilenebilir bitki bazlı bileşenler kullanılarak yapılır. Devrim niteliğindeki Bio-PDO bileşiği, önceden kimyasal bir süreci eko-verimli biyolojik bir işleme dönüştürür. Nylon 6 ile karşılaştırıldığında % 30 daha az enerji kullanır ve% 63 daha az sera gazı emisyonu açığa çıkarır.

Sorona Elyaf Nasıl Üretilir?

Üretim Süreci, mahsulleri hasat edip onlardan şeker veya glikoz çıkararak başlar. Bir fermantasyon sürecine (alkol sürecine benzer) başlamak için glikoza mikroorganizmalar eklenir. Fermantasyon, kimyasal sentezin yerini alarak doğal bir şekilde PDO (1,3-Propandiol) üretir. TPA (tereftalik asit) Bio-PDO’ya eklenir ve moleküler bir bağ oluşturulur. Sonuç Sorona: olumlu etkisi tüm dünyada iplik eğiriciler, üreticiler, tasarımcılar ve tüketiciler tarafından hissedilen devrim niteliğinde, yüksek performanslı bir polimerdir.

sorona uretim sureci

NAYLON 6 ile karşılaştırıldığında:

  • % 30 daha az enerji kullanır
  • % 63 daha az sera gazı emisyonu yayar

NAYLON 6,6 ile karşılaştırıldığında:

  • % 40 daha az enerji kullanır
  • % 56 daha az sera gazı emisyonu yayar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir