BUTİK NE DEMEK?

butik
Tarafından | 15 Ocak 2021

Butik, hazır giyim ürünleri satan yerlerin genel adıdır. Fransızca “boutique” kelimesinden gelir. Butikler genelde terzi gibi belirli bir müşteri kitlesine hitap etmektedir. Güncel moda trendlerine uygun kumaşlar ve elbise modelleri beden ölçülerine göre farklı serileri içine alacak şekilde butik içinde üretilir.

Butik Mağaza ile Perakende Mağaza Arasındaki Farklar

Butik mağaza aslında özel bir perakende satış mağazası türüdür. Daha sınırlı boyutu, kapsamı ve envanteri nedeniyle diğer perakende işletmelerinden farklıdır. Bir perakende işini yürütürken, farklı özellikleri ve göreceli güçlü ve zayıf yönleri anlamak önemlidir.

Bir butik, büyük bir perakendeciye veya genel mal perakendecisine kıyasla nispeten küçüktür. Butikler genellikle kapalı alışveriş merkezlerinde veya şerit meydanlarda küçük alanlar kaplar. Aksine, daha büyük perakende zincir mağazalarının lokasyonda daha fazla esnekliği ve satış için daha fazla alanı vardır.

En sade anlatımla butik ile normal mağaza arasındaki fark; butikler kişiye özel hizmet verirken normal mağazalar daha büyük kitlelere hitap eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir