İĞNE NUMARASININ İĞNE ISINMASINA ETKİSİ

dikis iplik
Tarafından | 30 Mayıs 2017

Dikiş Makinesi İğne Numarasının İğne Isınmasına Etkisinin Analizi

Giysi üretim sürecinde temel işlem dikim işlemidir. Giysi üretimindeki kaliteyi ve dayanıklılığı belirleyen en önemli faktör olan dikiş, dikim işlemi sırasında birleştirme sağlamlaştırma ya da süsleme amacıyla dikiş ipliğinin dikilecek malzemelerin içinden iğne yardımıyla geçirilmesi işlemidir. Üretim sürecinin en önemli aşamasını oluşturan bu işlemin istenilen şekilde gerçekleştirilmesi hem üretim kaynaklarının ve üretimde kullanılan zamanın daha etkin değerlendirilmesi hem de nihai üründe beklenen kalite düzeylerinin sağlanmasına etki eder.

Dikişin yapılabilmesi için makine iğneleri olması şarttır. Bu iğnelerin özelliği, şekli, ölçüleri ve düzgün takılması dikiş kalitesini doğrudan etkilemektedir.

Dikiş iğnesi; dikiş süresince en uygun dikişin oluşturulmasında önemli rol oynar. İğneler dikiş oluşumunda ipliğin kumaştan geçirilmesine ve üst ipliğin tutularak ilmek oluşmasına yardım eder.

Bilinen 100’ü aşkın farklı tipte endüstriyel dikiş iğnesi piyasada bulunmaktadır. Bunlar farklı uzunluklara, kalınlıklara, şekle ve uca sahiptir. Tipik endüstriyel dikiş iğnesi 15 parametreden oluşmaktadır, bunlar; iğne şekli, ucu, numarası, deliği vb. Bu parametrelerden her biri iğne ısınmasını farklı derecelerde etkilemektedir.

Hazır giyim üretimi artan otomasyona rağmen emek yoğun olma özelliğini korumaktadır. Bu nedenle gerek insan gerekse makine ve süreç kaynaklı hatalar büyük oranlarda görülebilmektedir. Bu hataların zamanında tespit edilmemesi üretimde büyük kayıplara neden olabilmektedir.

İğne ısınması, dikiş işlemini etkileyecek çeşitli problemlere sebep olmaktadır. İğne ısısının 1400 C’nin altında olması arzu edilmektedir.

Dikiş işlemi sırasında, dikiş makinesi iğnesinin dikiş ipliği ve kumaşla sürtünmesi sonucu yüksek derecede bir ısı meydana gelmektedir. Bu ısının miktarını, dikişin hızı, kumaşın kalınlığı ve iğnenin numarası etki eder.

Bu çalışmada dikim işlemi esnasında iğne numarasının iğnenin ısınmasını nasıl etkilediği incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda aşağıda belirtilen şartlar ve malzemeler ile uygulama çalışmaları yapılacaktır.

Kumaş: Dimi Dokuma Kumaş
Dikiş Makinesi: Juki DDL 9000A- SS Kilit
Dikiş Makinesi Dikiş Tipi: 302 Kod Nolu Kilit(Düz)
Dikiş Dikiş Makinesi Motor Devri: 3500 dev/dak
İğne: 10,12,14,16,18,20 Numara Normal Uç Formlu İğne
Dikiş Sıklığı: 5 dikiş/cm

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir