İŞ GÖRÜŞMESİNDE GİYİM TARZI

iş görüşmesi
Tarafından | 9 Ocak 2018

İş görüşmelerinde ilk izlenimin önemini biliyoruz, Uzman geçmişiniz, eğitiminiz, sahip olduğunuz özellikler kadar nasıl görünmüş olduğunuz de iş görüşmeleri için önem taşır. Bu yazıda iş görüşmelerine giderken ne giymeniz ne giymemeniz ile ilgili ipuçlarını bulacaksınız.

İş Görüşmesinde tarzınız Ayrıcalığınız Olsun

Genel olarak iş görüşmeleri için giyinmek, hangi sektör veya hangi iş kolunda olursa olsun ayrı bir özen ister. Her sektör veya iş grubu için aynı tarzda giyinmek şeklinde bir prototip bulunmamakla beraber gösterdiğiniz özen sizin etiketiniz olacağından bazı kurallara dikkat etmekte yarar var. Genelde iş görüşmelerine giderken klasik çizgilerde hazırlanmış takımlar tercih edilir. Bu son aşama doğru bir yaklaşım olacaktır.

Normal olarak günlük hayatta her bir ferdin bir diğerinden farklı tarzı varken söz mevzusu iş görüşmesi olunca böylesi bir prototip içinde inanmak can sıkandır. Burada yapmanız ihtiyaç duyulan çok abartmadan tarzınızı klasik ile birleştirmek olmalıdır. Günlük hayatta son derece renkli giyinmeyi tercih ediyor olabilirsiniz. Ancak rengarenk takımlarla iş görüşmesine gitmek sizin ciddiyetsiz olarak idraklanmanıza sebebiyet verir. Bu aşamada düz ve klasik renklerde (siyah, lacivert, gri… gibi) takımları seçiminizi yansıtan renklerde aksesuarlarla hareketlendirmek olacak. Erkekler için kravat ve mendil; bayanlarda ise fular, takı, ayakkabı ve çanta bu aşamada renklendirilebilecek aksesuarlardandır.

is gorusmesi giyim erkek

İş görüşmesine kot pantolon ile gitmeyin! Müracaat ettiğiniz iş, yaratıcı bir ekip çalışmasını gerektiren daha özgür ya da özgür giyime müsaade eden bir şirket dahi olsa iş görüşmesine giderken kot pantolon tercih etmemelisiniz. Rahat tarzınızı yansıtmak istiyorsanız “smart casual” bir giyim biçimı benimseyebilirsiniz. Bunun için kot yerine kumaş pantolonlar tercih etmeli sadece kesimi ve tarzı ile bu rahatlığı vurgular stilde giyinmelisiniz. Kadınlar ise bu tarz yaratıcılık isteyen görevler için müracaat ettiklerinde daha tarzlarını yansıtan kıyafet, etekler, bluzları tercih edebilirler.

Spor ayakkabılar vazgeçilmeziniz olsa bile iş görüşmesine spor ayakkabı ile gitmemelisiniz. Az sonrasında koşuya çıkacakmış benzer biçimde bir görüntüı sergilemeyi kim ister ki? Bunun yerine adam adaylar için deri loafer ayakkabılar iyi bir seçim olacaktır. Parmak Arası Terlik mi Sakın Ha! Yaz aylarının gelmesi ile hanımların büyük bir çoğunluğu ayaklarını parmak arası seçeneklerle hafifletiyor. Bu seçim, günlük yaşamın bir parçası olarak son derece rahatlatıcı olsa da söz konusu iş görüşmesi olunca ciddi sıkıntı yaratabilir. Bunun yerine çok yüksek olmayan ve oldukça açık olmayan ayakkabılar tercih edilmelidir.

Ceket Seçimine Dikkat! Spor bir seçiminız olabilir, bu tarzı en iyi yansıtmanın yolu blazer bir ceket ya da spor kesimli bir ceket ile sağlanabilir.

iş görüşmesi

Aşırı makyaj yapmayın! Neticede bir davete değil iş görüşmesine gidiyorsunuz. Aşırı ve abartılı bir makyaj sizi güzel göstermekten ziyade size yanlış bir görüntü yüklemesi yapmış olacaktır. Ne kadar mütevazı o denli iyi anlayışını benimseyerek yalnız yüz hatlarınızı belirginleştirmeye yönelik hafifçe bir makyaj yapmalı, farklı ve iddialı renklerden uzak durmalısınız.

Hem kadınlar bununla beraber erkekler için iş görüşmesinde aksesuar seçimi önemlidir. İş görüşmelerinde saat tercih edilmesi, sizin zaman yönetimine verdiğiniz önemi ve zamanın önemine vakıf olduğunuzu ifade eder. Takı seçimi söz mevzusu olduğunda aşırıya kaçmamak ve sadeliği korumak ilk kuraldır. Bu nokrada bir çift inci küpe, inci bir kolye tercih edilebilir. Hem mütevazı hem iddiasız ama gösterilen özenin sembolü olarak inci iş görüşmesi için uygun bir takıdır.

Kişisel bakım hem bayan hem de erkek adaylar için iş görüşmesi öncesi olmazsa olmazlardandır. Adamların saç ve sakal tıraşlarının yapılmış olması kadınların ise saçlarının bakımlı, temiz ve fönlü olması gerekir. İstenmeyen kokulara karşı lüzumlu önlemleri de almak gerekir, ter, ağız kokusu bir iş görüşmesinin seyrini son derece kötü etkileyecek iki unsurdur. Ayrıca parfüm ve deodorant kullanımında da aşırıya kaçmamaya özen gösterilmelidir.

Yeni mezun, iş yaşamına yeni süregelen kişiler için iş görüşmesine giderken giyinmek daha önce iş deneyimi olmuş kişilere nazaran oranla daha zor olsa gerek. Önceden iş deneyimine haiz kişiler yukarıda anlattığım kriterlere uygun kıyafetlere hali hazırda sahipken, iş yaşamına yeni başlamış olacak kişilerin bu donanımı kurmaları bir hayli masraflı olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir