KUMLU KREP KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

kumlu krep
Tarafından | 26 Ağustos 2021

Bu kumaş türü, krepe kumaşın bir çeşididir. Kumlu kumaş özellikle taşlanmış krep kumaş ile aynı anlama gelir. Krep kumaşlar farklı farklı çeşittedirler. Bu kumaşın yüzeyinde kumlu bir görünüm efekti verilir. Oldukça şık ve kaliteli bir kumaştır. Krep kumaşlar genellikle viskon, yün ve ipekten üretilmektedir.

Kumlu Krep Kumaş Nedir?

Bu konu ile ilgili olarak detay bilgi verelim. Kumlu kumaş belirttiğimiz gibi krep kumaşın bir çeşididir. Tekstil sektöründe oldukça yaygındır. Dökümlü bir kumaş olduğundan çok güzel ve muazzam bir havası vardır.

Kumlu kumaş ne demektir? Taşlanmış krep kumaş kategorisinde bulunan kumaşın üretiminde muline iplikler kullanılabilir. Çok bükümlü viskon ipliği ve floş ipliği de üretimleri için tercih edilmektedir.

Kumlu Kumaş Özellikleri

Kumaşın özellikleri arasında öne çıkan nitelikler şunlardır:

  • Krep kumaş kategorisindedir
  • Dökümlü bir yapısı vardır
  • İç göstermez
  • Moda dünyasında sıkça tercih edilir
  • Esnek bir yapısı yoktur
  • Birçok ürünün dikişinde kullanılabilir
  • Daha çok mat görünümlüdür
  • Kırışma yapmaz
  • Kumaşın özelliklerine bakıldığında kullanım alanının geniş olduğu söylenebilir.

Kumlu Kumaş Nerelerde Kullanılır?

Bu konu hakkında birçok seçenek sunulabilmektedir. Kumlu kumaş ya da taşlanmış krep kumaş ceket, tunik, pantolon, elbise, abiye, yelek gibi birçok alanda kullanılabilir.

Kumlu krep kumaşın kullanıldığı giysiler arasında ayrıca pardesüler de bulunmaktadır. Astarlanabilirler ve özellikle ceket-pardesü üretiminde tercih edilebilirler. Dikim hataları pek göze batmaz ve bu açıdan da avantaj sağlamaktadırlar. Daha süslü ve gösterişli kullanmak isterseniz dantel ve taş eklemesi yapabilirsiniz.

Kumlu Kumaş Buruşur mu?

Kumlu kumaş buruşur mu sorusunun cevabı da sıkça merak edilmektedir. Ütü yapmayı sevmeyen kişiler için buruşmayan kumaşlar büyük kolaylık sağlamaktadırlar. Bu kumaşlar esnek değildirler. Dökümlü olmaları da ayrı bir rahatlık yaratır.

Bu kumaş türü ütü ister mi ile ilgili olarak pek de buna gerek kalmayacağını belirtebiliriz. Genellikle muntazam bir görünüm vardır. Kumaş buruşan bir kumaş türü değildir. Bu kumaşlar ayrıca iç göstermezler.

Kumlu Krep Kumaş Nasıl Yıkanır?

Yıkama önerileri arasında öncelikle ılık su kullanılması gerektiğini belirtmeliyiz. Suyun çok sıcak olması ürünü yıpratabilir ve bozabilir. Olması gereken su sıcaklığı genellikle 30-40 derecedir. Yine de her ürünün yıkama talimatı farklı olabilir. Mutlaka yıkama talimatlarına göz gezdirilmelidir.

Bu kumaşların yıkanışı elde olmalıdır. Elde yıkamaya özel deterjanlar kullanılabilir. Yine de elde yıkamaktansa kuru temizlemeye vermek her türlü krep kumaş türü için daha iyi bir sonuç sağlayacaktır. Renklerinin solmaması adına da güneşte kurutmaktan kaçınmanız gereken bir kumaş türüdür. Gölgede sererek kurutulmalıdırlar.

Kumlu Kumaş Hangi Mevsimde Tercih Edilir?

Bu kumaş ne zaman giyilir konusunda her mevsim için uygun bir kumaş çeşidi olduğu söylenebilir. Hazır giyim ürünü olarak bu bakımdan da avantaj sağlar. Hafif ve rahat bir kumaştır.

Bu kumaş türü terletir mi? ile ilgili olarak da kumaşın yazlık ürünlerde sıkça tercih edildiğini belirtebiliriz. Terletmez, her vücut tipine uyumlanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir