PEPLUM GİYSİ AKSESUARI

peplum
Tarafından | 27 Ağustos 2021

Peplum, bir giysinin belinde toplanmış bir kumaş şerididir, bu da kalçaların üzerinde bağımsız bir fırfır oluşturur.

Peplum aslen ceketin bel kısmına bağlı kısa bir etek parçası görünümüne verilen ad. Şimdilerde ise daha çok kıyafet ve eteklerin bel kısmına monte edilmiş ek bir etek parçası şeklinde kullanılıyor. Peplum, ceket, etek, bluz yahut elbiselerde çoğu zaman bel hizasında verev kesilerek eklenen ve fırfırlı bir görünüme haiz kısmına denir. Modanın sık kullanılan parçalarından biri olan peplum, ceket, elbise ve eteklerin bel kısmına monte edilmiş ek bir etek parçası şeklinde kullanılıyor.

Ceket, giysi ya da bluzların bel kısmına monte edilen ek mini bir etek parçasıdır. Tam kalça üstüne denk gelecek şekilde tasarlanan bu parça, etek volanı gibi bir görünüm oluşturur. 1940’lı yıllarda oldukça popüler olan peplum, günümüz tasarımcıları tarafından da tercih ediliyor.

Günümüzde ise peplum maksimum elbise ve kalem eteklerde görülüyor. Giysi veya kalem etek üzerine dikilen ek bir kısa etek parçası şeklinde kullanılan peplumun gelinlik modelleri de son yıllarda maksimum tercih edilen gelinlik çeşitlerindendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir