DİJİTAL BASKILI KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

dijital
Tarafından | 28 Ağustos 2021

Dijital Baskılı Kumaşlar Nerelerde Kullanılır?

Son yıllarda çokça tercih edilen dijital baskı kumaşları bilgisayar üzerinde ayarlanan ve istenilen her deseni birebir düz bir kumaşa aktarabildiğimiz bir kumaştır. Tekstil dünyasında artık önemli bir yer kaplamaktadır çünkü hem giyim hem de kumaşlarda seçenekler sonsuzdur. Geleneksel emprime baskısından farkları ise her renk tonunun görülebilmesi, yüksek çözünürlüklü olması ve daha uzun soluklu kullanılabilir olmasıdır. En büyük fark ise emprime baskısının kumaşı tabaka gibi kaplayarak hava geçirgenliğini azaltmasıdır ama dijital baskı kumaşlarında kullanılan organik boyalar sayesinde kumaşın hava alması sağlanmaktadır. Günümüzde kendimizi düşündüğümüzün yanı sıra doğamızı da düşünmemiz gerektiği için dijital baskı kumaş çeşitlerinin kullanım süresince ekolojik dengeyi bozmadığını unutmamakta fayda var. Uzun vadede ekonomik olması ve beklenileni fazlasıyla karşılaması nedeniyle en çok tercih edilen baskı türü olmaya ilerlemektedir.

Dijital Baskılı Kumaşları Nerelerde Kullanılır?

Dijital baskı kumaş, dekoratif döşemelik kumaşlar olarak kullanılmaktadır. Evinizde ya da ofisinizde kullanabileceğiniz her zevke uyan dijital baskı kumaş modelleri bulunmaktadır. Perdelik ve döşemelik olarak kullanımda ilk sırada yer almaktadır. Bunların yanı sıra mobilya kaplama, mobilya döşeme, ofis  ve büro mobilyaları döşeme kumaşı olarak kullanılabilir. İstek doğrultusunda Amerikan servis, runner, kırlent, minder gibi daha küçük ve dekoratif alanlarda kullanılabilir. Evinizin dekorasyonunda yaptığınız küçük dokunuşlar büyük farklılıklar yaratabilir ve bu dokunuşlar hem evinizin güzel görünmesine hem de sizin baktığınızda kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

Neden Dijital Baskı Kumaş Tercih Edebiliriz?

Dijital baskı kumaş kullanıcıyı hem kullanım alanı hem de model seçiminde kısıtlamayan bir kumaş türüdür. Yaşam alanlarınıza renk ve desen katmak için ideal ve sağlıklı bir kumaştır. Hem yetişkinlerde hem de bebekler için kullanımı uygundur. Çocuk odalarında gelişimine yardımcı desenler seçebilirsiniz ve bunlara ek olarak kumaştan oyun çadırı gibi yaratıcı alanlar yapmak için ya da beşiklerine korumalık olarak kullanabilirsiniz. Mobilya döşemeleri için kullanıldığında çok fonksiyoneldir çünkü leke tutma özelliği yoktur ve renklerin solması ya da renk atması gibi bir durumla karşılaşılmaz. Yüzde yüz organik olmasından dolayı soft bir dokunuşu vardır. Bu nedenlerle koltuk döşemelerinde özellikle tercih edilmektedir. Evinizdeki koltuğunuzu farklı görmek istediğinizde ya da zevkinize artık uymadığını fark ettiğinizde dijital baskı koltuk döşemeleri tercih edilebilir.

MS digital baski mak

MS firmasının Lario olarak adlandırdığı yeni dijital baskı makinesi, dakikada 70 metre baskı yapabilmesi ile dikkat çekiyor. Sürekli yenilikçi ürünler ile hizmet veren firmanın ürettigi makineler birçok ezberi bozacak nitelikte.

Dijital Baskı Kumaşı Modelleri

Pop-art kumaş olarak da isimlendirilen kumaş türünün, geometrik desenli, çiçek desenli, oyuncak desenli, etnik desenli ve daha birçok desen seçeneği bulunmaktadır. Kullanacak kişinin tarzına göre ya da yeni tarzlar denemek isteyenlere göre binlerce seçenek vardır. Kumaşın boyutunu kendiniz ayarladığınız için farklı tarzları küçük alanlarda deneyerek beğenip beğenmediğinize karar verebilirsiniz. Beğenirseniz evinizde bu kumaşlara daha çok yer verebilirsiniz. Yılın farklı zamanları değiştirebileceğiniz küçük dekoratif parçalar için de kullanabilirsiniz. Yazın daha çok yeşil renklerdeki ve çiçekli kumaşları tercih ederken sonbaharda kurumuş yaprakların olduğu bir baskıyı tercih edilebilir. Bunların yanı sıra genç odaları ya da bebek odaları için de onların ilgi alanlarına göre dijital baskı kumaş modelleri mevcuttur.

Dijital Baskı Kumaşlarının Temizliğini Nasıl Sağlarız?

Leke tutmaz özelliği sayesinde sık yıkamaya ihtiyaç olmayacaktır fakat gerektiği durumlarda çamaşır makinesinde yıkanabilir. Renkli deterjan kullanılmalıdır ve 30° de yıkanmalıdır. Leke çıkarıcı veya optik deterjan kullanmamaya özen gösterilmelidir. Yıkandıktan sonra renk solması gibi bir durumla karşılaşılmayacaktır.

DİJİTAL BASKILI KUMAŞ ÖZELLİKLERİ” için 2 görüş

 1. Semih Şengün

  İyi günler,

  Yazınızın başlığı ile içeriğinde doğru bilgilerin yanında hatalı bilgilerin olduğunu görüyorum.

  “Dijital baskı kumaşı modeli” ile neyi söylemek istiyorsunuz? Dijital baskı, uygulamak istediğiniz kumaş türüne göre farklı uygulamalar gerektirmektedir. Dijital baskı da aynı konvansiyonel baskı türleri gibi çeşitlilik göstermektedir. Yani %100 pamuklu kumaş üzerine süblime baskı yapamazsınız veya naylon üzerine dijital pigment baskı yapamazsınız. Dijital baskı kumaş modeli değildir. Açıkçası konu içeriğinizde eksik ve hatalı bilgilerin olduğunu bilmelisiniz.
  Kullanılan mürekkep türüne göre farklı dijital baskı türleri kullanılır. Bu farklı türler de kumaş türüne göre değişkenlik göstermektedir.

  Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir