PERDE DİKMEK İÇİN EN İYİ 14 KUMAŞ

Perde
Tarafından | 14 Ağustos 2021

Lüks bir otele gittiğinizde ya da bir eve misafir olduğunuzda hanımların gözleri en başta perdelere takılmaktadır. Perdeler bir evi gösteren en önemli tekstil ürünüdür.

Yeni evli hanımların özellikle perde diktirmek için gittiğinde aklına takılan sorulardan bazıları kaliteli perdelik kumaşlar hangileridir? En iyi perdeyi nasıl seçerim? En sağlam perde kumaşı nedir? Sentetik mi yoksa doğal kumaştan mı perde diktirmeliyim? gibi sorular olduğunu biliyor ve sizler için en ideal perde kumaşlarını yazımızda paylaşıyoruz.

Ev için perde seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Evinizin perde ölçüleri ile bir perde mağazasına gidin
 • Öncelikle alacağınız perdelik kumaşlara dokunun ve kumaşı mutlaka hissedin.
 • Perde kumaşlarını hemen satın almayın, mümkünse bir parça kumaşı alıp evinizde karşılaştırın. Odanıza uyup uymadığına öyle karar verin.
 • Kumaşın dokusu, şeffaflığı, esneme ve toplama şekli evinize alacağınız perdeler için en iyi kumaşı seçerken çok önemli bir husustur.

Perdeler İçin En İyi Kumaşlar

Tül Perdeler İçin Kumaşlar

Şeffaf perdeler, bu ince şeffaf perdelerden görebileceğiniz gibi, estetikleri için işlevselliklerinden daha fazla kullanılır. Genellikle kendi başına değil, bir iç tabaka olarak kullanılır. Ön tarafta daha ağır bir perde veya arkada bir güneşlik ile birleştirilirler.

Bazen ışığı sadece kısmen filtrelemek istiyorsanız, ancak aynı zamanda mahremiyet yanılsaması vermek istiyorsanız şeffaf bir perde kullanılır. Ayrıca cam kapılar ardında, gardrop içinde, çocukların yatak üzerinde romantik bir perde gibi ya da onlar.

1.Vual Perdeler

Vual, yumuşak, hafif ve şeffaf bir dokuma kumaştır. Genellikle %100 pamuktur, ancak polyester de olabilir. İyi bir örtü ile çok ince bir yüzeye (daha kaliteli olanlar) sahiptir ve aynı zamanda şeffaf olmakla birlikte biraz mahremiyet hissetmenizi sağlamak için içeride sadece bu miktarda ışığa izin vermek için en iyisidir.

2.Dantel

Dantel kumaş şeffaf perde olarak kullanılabilir; bu kumaşın açık örgüsü bu amaç için uygundur. Yine de pahalı olabilir.

3.Naylon örgü

Naylon örgü, şeffaf bir perde olarak ucuz bir seçenektir. Örme bir yapıya sahiptir. Biz tül kadar ince değildir.

4.Kuşgözü pamuklu kumaş

Kuşgözü pamuklu kumaş, kumaşın her yerinde açık bir örgü kumaş görünümü veren küçük halkalara sahiptir.

5.Muslin

Madras Muslin File Kumas Madras Muslin Net Fabric min

Bu, bu listedeki diğerleri kadar şeffaf olmasa da, şeffaf bir perde olarak kullanılabilecek kadar ucuz ve hafif olan ince bir pamuklu kumaştır

6.Gazlı bez

Gazli Bez Kumas minGazlı bez süper şeffaf bir açık örgü kumaştır – açık örgü görünümünü sağlayan leno örgü adı verilen özel bir örgüye sahiptir-iki çözgü ipliği 8 konstrüksiyonda atkı ipliği etrafında bükülür.

Normal Perdeler İçin Kumaşlar

Şeffaf olmayan perdeler için, yüksek iplik sayısına sahip, ancak aynı zamanda büyük bir perdeye sahip ve zarif bir şekilde düşecek dayanıklı bir opak kumaşa ihtiyacınız vardır. Bu genellikle mağazanızda dekoratör ağırlık kumaşları /perdelik ağırlık kumaşları olarak etiketlenir.

Bir ev dekor mağazasındaki tüm kumaşlar eşit değildir. Bir kumaşın ev dekor bölümünde olması, perdeler için uygun olduğu anlamına gelmez. Çarşaf yapmak veya kanepenizi örtmek ve döşeme olarak işaretlemek için olabilir. Perde yapmak için uygun değildirler.

 1. Pamuk

Perdelik ağırlık malzemesindeki pamuklu perdeler, görünümlerinin yanı sıra işlevleri için de çok popülerdir. Astar, mukavemetine ve dayanıklılığına ve görünümüne katkıda bulunabilse de, perdelik pamuklu kumaşın ağırlığını hizalamanıza gerek olmayabilir.

Kapitone ve terzilik pamuğu da perde yapmak için kullanılır, ancak ışığa maruz kaldıklarında neredeyse şeffaf olmaları nedeniyle yeterli kapsama alanı sağlamazlar. Bu kumaşları iyi bir kapsama ve opaklığa sahip perdeler olarak kullanmak için hizalamanız gerekecektir.

 1. Sentetik kumaşlar

Sentetik kumaşlar perdeler için nispeten ucuz bir seçenektir (Polyester, Naylon). Kaliteli kumaşlar, yüzünde çok çekici olan saten benzeri bir yüzeye sahiptir. Yeterince sağlamlar ve sonbaharda iyi görünüyorlar. Benim için en çekici nitelikler, sentetik perdelerin kırışmaya karşı dayanıklı olması ve pamuklu perdelik kumaşlardan daha hafif olduğu için yıkanması ve örtülmesi kolaydır. Ancak kumaşın kalitesine bağlı olarak çok fazla yıkamaya dayanamazlar..

Bazı sentetik kumaşlar ayrıca güneşe karşı korumanın bir anlaşma kırıcı olduğu alanlar için büyük bir anlaşma olan UV engelleme özelliğine sahiptir.

 1. Çarşaf

Orta ağırlıkta Keten / ağır keten (terzilik keten değil) perdelik kumaş olarak çok uygundur, çünkü kalın ve dayanıklı ve güçlüdür ve eşsiz bir zarafete sahiptir.

Hızlı kırışıklık ve dimdik askıda kalabilir keten kumaş sorunu var. Keten perdelerin görünümünü korumak için kuru temizlemeye ihtiyacı vardır.

Ama en iyi şey, her yıkamada daha iyi görünecek ve daha iyi düşecektir. Bir keten karışımı için giderseniz, ketenlerin iyi niteliklerinin çoğunu birleştirebilir ve bir dereceye kadar kırışıklık ve nem emme gibi niteliklerden kurtulabilirsiniz.

 1. İpek

Bu kumaşlar güzel ve parlak yüzleriyle lüks bir görünüm kazandırıyor. Ancak, mahremiyete ve güneş ışınlarından korunmaya değer veriyorsanız, ipek perdeleri hizalamanız gerekecektir. Çoğu ipek kumaş sadece kuru temizdir, bu da kumaşın fiyatına eklenen başka bir masraftır. Güneş ışığına maruz kaldığında ipek kaybolur, bu nedenle ipek perdeler genellikle güneş ışığından uzak alanlarda kullanılır.

 1. Kadife

Bu lüks görünen çok pahalı bir kazıklı kumaştır. Kalın ve soğuk tutmak için yeteneği vardır. Kadife kumaşların çoğu perde yapmak için kullanılabilir, ancak bazıları olmayabilir. Uygun kadife çok ağır olacaktır, bu nedenle evinizde perde direklerinin tutturulduğu duvar saplamalarının ağırlığı tutacağından emin olmalısınız.

Şam ve Brokar

Bunlar, yüzeyde çiçek ve diğer desenlere sahip özel perdelik kumaşlardır. Şam iki tonlu bir tasarıma, yani aynı renkteki iki tona sahiptir. Brokar kumaşta farklı renklerde bu kadar zengin desenler göreceksiniz. Pamuk veya ipek liflerinden yapılabilirler. Bu kumaşlar çok lüks ve çok pahalıdır ve desenlerini ve örtülerini korumak için astarlanmaları gerekebilir

 1. Sentetik karışımlar

Karışımlı kumaşların, sentetik ve pamuk/keten/ipek kumaşların iyi niteliklerinin çoğunu birleştirdikleri için perde yapmak için en iyi kumaş olduğunu söyleyebilirim. Polycotton, Poly rayon, uygun ağırlıklarda iyi seçimlerdir.

Karışımlı kumaşları/sentetikleri mutfaklarda veya şöminelerin yakınında kullanmayın, çünkü kolayca yanabilirler. Pamuk karışımlarının bakımı çok kolaydır. % 100 pamuk veya keten gibi kırışıklık yok; ipek gibi solma yok. Ayrıca güzel bir şekilde düşerler ve istiflenirler ve en küçük pencereler için bile harikadırlar. Astarlanırlarsa, sentetik pamuk karışımları herhangi bir üst düzey perde malzemesi kadar iyi görünebilir.

 1. Astar malzemesi

Resimleriniz ve ahşap mobilyalarınız veya hatta kitaplarınız varsa, zararlı UV ışınlarının onlara zarar vermesini engelleyecek perdelere ihtiyacınız vardır. Perdelerin normal ağırlığı genellikle yeterlidir, ancak daha fazla korumaya ihtiyacınız olabilir. Ayrıca, güneş ışınlarından korunmanın yanı sıra tam gizlilik için ince terzilik kumaşlarından yapılmışlarsa perdeleri hizalamanız gerekecektir.

Beyaz ve fildişi gibi renklerde karartma, termal ve poli-pamuk, astarlar için kullanılan normal kumaşlardır. Blackout, adından da anlaşılacağı gibi, tam opaklığa ihtiyacınız olduğunda kullanılır. Termal astar, bir tarafta ısının dışarı çıkmasını önleyen bir kaplamaya sahiptir.

Koyu perdeler için koyu renkli astar kumaş kullanılır. Çoğu insan ana perde kumaşıyla eşleşen astar kumaşı satın alır, ancak bazen kontrast bir görünüm istenebilir. Astar, perdenin görünümünü bozmamak için iyi kalitede olmalıdır. Maliyeti düşürmeye ve düşük kaliteli bir astar kumaşı seçmeye karar verirseniz, astar kumaşının kanamasından da dehşete düşebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir