KOLTUKALTI PEDİ ÖZELLİKLERİ

koltukalti
Tarafından | 12 Ağustos 2021

Özellikle sıcak yaz aylarında hepimizin en büyük sorunlarından birisi aşırı terleme ve terlemeye bağlı olarak kötü kokulardır. Özelikle bazı kişilerde daha yoğun olarak terleme meydana gelir. Terleme gün içerisinde yaptığınız işlere göre, ortam sıcaklığına göre ve giyindiğiniz kıyafetlere göre farklılıklar gösterebilir.

Tekstil sektöründe yapılan ar ge çalışmaları sonucunda terlemeyi önleyen bazı aksesuarlar geliştirilmiş ve insanların kullanımına sunulmuştur. Ter pedleri bunlardan biridir. Özellikle kıyafetin kol altı kısmına eklenen bu pedler sayesinde nem transferi hızlanır ve kişi rahatsız eden bu durumdan kolayca kurtulur. Yeni aldığınız giysilerin de bu terlemeden etkilenip renklerinde ve kumaşında deforme olmaması sağlanır.

Koltuk altı pedleri, fazla teri emmek için cildinize veya giysilerinize yapışan tek kullanımlık pamuklu pedlerdir. Doğrudan cilde uygulandığında, koltuk altı pedleri en iyi şekilde kuru, temiz tıraşlı koltuk altlarında çalışır.

Koltuk altı pedlerinin çeşitleri vardır. Bunlar;

 • Gövde veya kol çevresine bağlanan giysi koruyucuları
 • Doğrudan cilde yapışan koltuk altı pedleri
 • Giysilerinizin içine yapışan ter pedleri
 • Çıtçıt, bant, iğne ile takılması veya giysinize dikilmesi gereken koruyucuları
 • Sütyen gibi giysilere takılan koltuk altı koruyucuları

Hangi Durumlarda Koltukaltı Pedleri Kullanılmaz

 1. Pahalı giysiler giyerken

Giysilerinize yapışan ter pedleri takarken, yapışkan gömleğinize yapışabilir ve potansiyel olarak onu mahvedebilir. Bunları pahalı malzemelere, gömleklere veya potansiyel olarak mahvetmek istemeyeceğiniz herhangi bir giysiye yapıştırmaktan kaçınmak en iyisidir.

 1. Çok bol giysiler giyerken

Giysilerinizin içine yapışan ter pedleri her zaman tüm teri tutmaz. Gömleğinizin koltuk altı veya düğmeli kısmı koltuk altınıza tam oturmuyorsa, ter gömleğinizin içine girmenin bir yolunu bulabilir.

 1. Çok dar giysiler giyerken

Dar giysilerle giyildiğinde ter pedleri görülebilir. Görünümlerini gizlemek için ter pedlerini düzeltebilirsiniz, ancak bu ter emici etkiyi zayıflatabilir.

 1. Hassas bir cildiniz varsa

Koltuk altı pedleri kızarıklık bırakabilir veya cildin koyulaşmasına neden olabilir, bu nedenle hassas bir cildiniz varsa doğrudan cildinize yapışan ter pedlerinden kaçınmak en iyisidir. Kızarıklık veya tahriş belirtileri ortaya çıkarsa, kullanmayı hemen bırakmalısınız.

 1. Stresli veya sinir bozucu durumlarda

Ter pedleri her zaman yerinde kalmaz ve çoğu zaman utanç verici bakım gerektirir. Ter ayrıca yapışkan özelliklerini gevşeterek sızıntıya neden olabilir. Bir sunum yapıyorsanız veya stres yaratan herhangi bir durumdaysanız, başka bir alternatif seçmek isteyebilirsiniz, böylece toplum içinde ter bezleriyle uğraşmak zorunda kalmazsınız.

 1. Hiperhidrozunuz varsa

Aksiller hiperhidroz hastası olarak , koltuk altı pedleri dahil koltuk altı terimi içermesi için akla gelebilecek hemen hemen her ürünü denedim. Ancak bunları kullanırken birkaç dakika içinde sızdırmaya başladılar ve teri serbest bırakmak için hiçbir şey yapmadılar, bu yüzden kendilerini ağır ve gevşek hissettiler. Ayrıca çok terliyorsanız, koltuk altı ter pedleri çalışmayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir