KHADI KUMAŞ ÖZELLİKLERİ

dokuma kumaşlar
Tarafından | 30 Temmuz 2021

Khadi kumaş, doğal elyaflardan yapılmış el dokuması bir tekstildir. Günümüzde moda endüstrisindeki giyim kumaşları da dahil olmak üzere birçok farklı uygulamada kullanılan çok yönlü bir kumaştır.

Yaygın olarak khaddar olarak adlandırılan Khadi, Doğu Hindistan’dan gelen, aynı zamanda Bangladeş ve Pakistan gibi Doğu Asya ülkelerinde yaygın olarak kullanılan bir grup el işi ürünüdür.

Dünyanın dört bir yanındaki birçok insan, çevreyi, geleneksel zanaat tekniklerini ve konfeksiyon işçilerini koruyan daha sürdürülebilir, yerel, sorumlu bir moda endüstrisini teşvik ettiği için bugün khadi kıyafetleri giyiyor.

İyi bilgilendirilmiş bir tüketici olarak daha dikkatli satın alma kararları vermenize yardımcı olmak için, khadi kumaş hakkında bilmeniz gereken her şey yazımızda…


Khadi Kumaş Nedir?

Khadi, pamuk, yün veya ipek gibi doğal liflerden yapılmış el dokuması ve elle bükülmüş bir kumaştır. Hindistan’dan gelen khadi, yüksek kaliteli, lüks ve zanaatkar kreasyonları teşvik eden giysiler için kullanılan çok yönlü bir malzemedir.  Khadi kumaş, giyim için inanılmaz niteliklere sahip yüksek kaliteli, lüks bir tekstildir. Hafif, dayanıklı ve yumuşak bir el hissi ile rahattır.

Khadi kumaştan yapılmış giysiler yaz aylarında serin ve kışın sıcaktır. Onlar son derece nefes, doğal, ve emici. Vücut ısısını çok iyi düzenlerler ve sizi serin ve taze tutmak için mükemmeldirler.

Khadi, Hindistan Yarımadası’nın Doğu bölgelerinde, özellikle Doğu Hindistan, Kuzeydoğu Hindistan ve Bangladeş’te genellikle pamuk, ipek veya yünden yapılmış iyi bilinen, el dokuması, doğal elyaf bir kumaştır. 

Khadi Kumaşın İcadı

Mahatma Gandhi, 1906’dan 1947’ye kadar Hindistan’ı İngiliz yönetimine karşı yönlendiren Hint milliyetçiliğini teşvik eden Swadeshi hareketi veya Hint bağımsızlık hareketi sırasında Khadi’yi icat etti.   Yabancı kumaş da dâhil olmak üzere İngiliz ürünlerinin boykotu, Khadi’yi Chakri veya çıkrık ile milliyetçi hareketin sembolü haline getirdi.

Mahatma Gandhi, khadi kumaşının eğirilmesiyle serbest meslek ve özgüvenini teşvik etti. Hintli değirmen sahipleri, bitmiş ürünleri Hindistan’a yeniden ihraç eden İngiliz kumaş fabrikalarına kumaş malzemesi ihraç ediyorlardı.

khadi fabric produce

Khadi Kumaş Çeşitleri

Khadi kumaş, khadi pamuk, khadi yün ve khadi ipek üç ana türü vardır. Genellikle pamuktan yapılmış olmasına rağmen, khadi kumaş bu doğal malzemelerden herhangi birinin bir karışımından elle dokunabilir.

Pamuk, ipek ve yün içeren birçok khadi kumaş çeşidi vardır. Daha etik ve hayvanlara zarar vermez ancak, pamuk daha iyi malzemedir.

İpek en hayvan dostu tekstil değildir. Bu lüks bir kumaş ve dünyanın en pahalılarından biri. Ancak ipek endüstrisi, yüzyıllar önce olduğu gibi bugün de sömürücü ve zalimdir.

Yün köleleştirilen, sömürülen, acı verici tedavilere maruz kalan ve ekosistemler ve insan sağlığı üzerinde uzun vadeli felaket etkileri olan tehlikeli maddelere maruz kalan hayvanlardan elde edilir.

Khadi kumaş artık farklı dokular, renkler, örgüler, desenler ve fiyat noktaları ile çeşitli varyasyonlarda mevcuttur. Birçok modern, yenilikçi kesim ve stil, çok çeşitli gömlekler, pantolonlar, elbiseler ve daha fazlası dâhil olmak üzere Khadi’den üretilmiştir.

Khadi Kumaş Kullanım Alanları

Khadi kumaş genellikle moda endüstrisinde giyim, ayakkabı, çanta, aksesuar ve mücevher yapmak için kullanılır. Ayrıca yatak takımları, ev tekstili, ev dekorasyonu, döşeme ve mobilya yapmak için kullanılır.

Khadi’nin popülaritesi artıyor. Moda markaları ve giyim tasarımcıları, tüketicilerin sürdürülebilir, etik ve uygun fiyatlı giyim taleplerini karşılamak için khadi kullanıyor.

Giyim sektöründe, khadi kumaşlar triko, loungewear, şapka, takım elbise, bluz, elbise, gömlek, Mont, pijama, bornoz, iç çamaşırı ve daha fazlasını yapılmaktadır..

Khadi, diğer yumuşak ve lüks kumaşlar gibi ev eşyaları, mobilya, döşeme, halı, bornoz, havlu, örtü, çarşaf, perde ve ev dekorasyonunda bulabilirsiniz.

Özellikle Doğu Asya’da yeni giyim ve ev mobilyası uygulamaları geliştikçe, khadi kumaş pazarının önümüzdeki yıllarda biraz artması bekleniyor.

Khadi, moda endüstrisi ve geleceği için sürdürülebilir, yerel ve sorumlu bir ekonomiyi teşvik etmenin bir yolu olarak önemlidir. Khadi sadece tarihsel ve felsefi öneme sahip değil, aynı zamanda daha etik bir giyim endüstrisinin gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır.

khadi cotton fabric

Khadi ve Cotton Kumaş Aynı mı?

Khadi ve cotton aynı değil. Khadi kumaş, genellikle pamuk, ipek veya yün gibi doğal elyaflardan yapılmış el dokuması bir tekstildir. Çoğu pamuklu kumaş ağır makineler kullanılarak seri üretildiğinden, geleneksel pamuk mutlaka elle bükülmez.

Khadi ve Keten Kumaş Aynı mı?

Khadi ketenle aynı şey değil. Khadi kumaş, Hindistan’da doğal elyaflardan, genellikle pamuk, ipek veya yünden yapılmış el dokuması bir tekstildir. Keten, keten bitki liflerinden yapılır ve Hindistan’da zanaatkârlar ve dokumacılar tarafından mutlaka elle bükülmez.

Keten bugün giyim için değil, aynı zamanda havlu, çarşaf, kilim, duvar kaplamaları, yastıklar, perdeler veya masa örtüleri gibi ev eşyaları için de kullanılmaktadır. Keten kumaş, tarihten bu yana lüks, değerlilik ve savurganlığı temsil eder. Zenginlik, güç ve otoriteyi sembolize ederdi.

Öte yandan, Mahatma Gandhi, khadi kumaşını lüks pazara hitap etmek için yüksek kaliteli bir tekstil olarak tanıtmaya karşıydı. Khadi her şeyden önce el dokuma veya yerel ürünleri teşvik etmek için bir araçtır.

Khadi Kumaş Doğal mı?

Tüm khadi ürünleri tanım gereği doğaldır. Khadi, pamuk, ipek veya yün gibi doğal elyaflardan el dokuması bir tekstildir. Tüm khadi kıyafetleri, genellikle pamuk olan doğal iplik kullanılarak bir çıkrık üzerinde ipliğe elle döndürülür.

Khadi ürünleri doğal dünyaya ve insan çevresine birçok düzeyde fayda sağlar. Yerel topluluklardaki zanaatkarların, dokumacıların kırsal ve kentsel göçe ihtiyaç duymadan gelir elde etmelerine yardımcı olurlar. Khadi ürünlerinin daha düşük karbon ayak izi ve çevresel etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Tüm khadi işleme, eğirme ve dokuma, kaynak yoğun endüstriyel süreçler yerine doğal malzemeler ve insan gücü kullanır/

Khadi Kumaş Yazlık mı?

Khadi, yazlık giysiler için ideal bir kumaştır. Son derece yumuşak, hafif ve nefes alabilir. Khadi kumaş dokunmak çok hoş, su emici ve çabuk kuruyan bir yapıdadır. Khadi kıyafetleri rahat, serin, lüks ve nem emici özelliklere sahip daha sıcak ve nemli havalarda iyidir. Khadi kumaş çok yönlüdür ve hem erkek hem de kadın yaz kıyafetleri için kullanılır.

Khadi Neden Pahalı?

Khadi pahalıdır, çünkü zaman, el emeği ve zanaatkarların ve dokumacıların uzmanlığını gerektiren sınırlı kullanılabilirlik ve zor üretim ile doğal elyaflardan el dokuması bir kumaştır.

Birçok insan Khadi’nin maliyetinden şikâyet ediyor. Bununla birlikte, Khadi, yerel toplulukları ve zanaat tekniklerini desteklemek için fantastik çevre dostu ve sosyal olarak sorumlu kıyafetler yapan yüksek kaliteli ve lüks bir malzemedir.

Khadi Giymenin Faydaları Nelerdir?

Khadi, yüksek kaliteli giysilerde yaygın olarak kullanılan doğal bir kumaştır. Çok yumuşak, rahat, hafif, nefes alabilen ve dayanıklıdır. Bu, birçok günlük kıyafette daha sorumlu bir alternatif olarak bulunan bir malzemedir.

Khadi pamuk lifleri dokunuşa çok hoş, su emici ve çabuk kurur. Ayrıca güçlü, dayanıklı, uzun ömürlüdürler ve herhangi bir modern, bilinçli gardıropa doğal bir görünüm ve his verirler.

Khadi Pamuk Organik mi?

Khadi pamuğu mutlaka organik değildir, ancak pamuk, Hindistan gibi subtropikal ülkelerde, sentetik gübreler veya pestisitler kullanılmadan, Genetiği değiştirilmemiş bitkilerden organik olarak yetiştirildiği için çok muhtemeldir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir