SİİRT BATTANİYESİ ÖZELLİKLERİ

siirt battaniyesi 11
Tarafından | 19 Ağustos 2021

Siirt battaniyesi, adından da anlaşılacağı üzere Türkiye’nin Siirt iline ait yöresel bir el dokuma ürünüdür. Bölge halkının büyük bir kısmının geçim kaynağını bu şekilde sağlamasına yardımcı olur. Siirt battaniyesi ustalar tarafından el dokuma tezgahlarında üretilir.

Siirt Battaniyesi Üretim Yöntemi Nedir?

Siirt battaniyesinin en büyük özelliği karasal iklime sahip olan bölgede yetiştirilen tiftik keçisinin yününden üretilmesidir. Tiftik keçisinin yünleri oldukça yüksek kalitelidir.  Bu keçiler büyük bir özenle yetiştirilir ve bu keçilerden yüksek kalitede yünler üretilir.

Siirt battaniyesi üretimdeki ham maddesinden dolayı uzun yıllar kullanılsa bile deforme olmaz ve yumuşaklığını kolay kolay kaybetmez.  Tiftik keçilerinden kırkılan kıllar el emeği ile iplik haline eğrilerek en dokuma tezgahlarında battaniyeye dönüştürülür. Üretiminin her aşamasında el emeği ve ustalık ister.

Siirt battaniyesinde farklı renklerdeki ipliklerden çok çeşitli desenlerde ürünler üretilebilir. Keçilerin renkleri ipliklerin renklerini belirler (bej, krem, kahverengi ve gri). Genellikle 10 cm uzunluğunda çizgiler olan desenleri tercih edilir. Her bir battaniyenin üretilmesi yaklaşık olarak 3-4 haftayı almaktadır. Ancak bu süre battaniyenin ölçülerine göre değişiklik gösterebilir.

Siirt battaniyesi kışlık olarak tercih edilmektedir.

tiftik

Siirt Battaniyesi Nasıl Temizlenir?

  • Siirt battaniyesi, özel hayvan kılından üretildiği için koku yapmaması ya da güvelenmemesi adına temizleme işlemlerine dikkat etmek gerekir.
  • Belirtilen battaniyeyi temizlik aşamasında zeytinyağlı sabun ve sudan yardım alınabilir. Bir kova içerisinde ellerinde nazik hareketler ile Siirt battaniyelerini yıkayan vatandaşlar, bu sayede ürünün kullanım ömrünü de uzatabilirler.
  • Boyutlarının küçük olması durumunda Siirt battaniyesi, çamaşır makinesinde, düşük sıcaklıkta yıkanabilir.
  • Temizleme işlemleri sonrasında ürün uzun süre dinlendirilmeli ve kurutulmalıdır.
  • En az 30 ya da 40 en fazla ise 50 sene üzerinde değerlendirilebilen Siirt battaniyesi, nemden uzak kuru yerlerde kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir