(WM.) TİFTİK YÜNÜ LİFİ

ankara kecisi e1505383450387
Tarafından | 21 Haziran 2016

Ankara civarında yetiştirilen, Ankara tiftik keçisinin uzun, parlak ve yumuşak kıllarından elde edilen elyafa tiftik denir.

Tiftiğin Eldesi

Tiftik lifi, keçiden ilkbahar ve sonbahar aylarında kırkılarak elde edilir. Yerli keçiler yılda bir kez kırkılır ve lif uzunluğu 20-25 cm arasındadır. Yılda iki kez kırkım yapılan keçiden daha kısa ştapelli lif elde edilir.

Tiftik Lifinin Fiziksel Yapısı ve Özellikleri

Yünde olduğu gibi, kütikül, korteks ve medüla tabakalarından oluşmuştur. Kütikül tabakasındaki örtü hücreleri, yünde olduğu gibi kalkık şekilde değildir; pullar geniş ve ince yapılıdır. Bu özellik, tiftiğin yünden çok daha parlak olmasını sağlar. Aynı zamanda pulların yapısından dolayı yün kadar çabuk çekmez ve keçeleşmez. İpek gibi parlak ve yumuşak liflere sahiptir. Renkleri beyazdan açık krem rengine kadar değişir. Nem çekme özelliği yüne benzer. Tiftik lifleri üzerinde % 16-18 oranında nem taşır.

Tiftik lifi uzunlukları bakımından üçe ayrılır;

  1. ) 11-15 cm boyundaki liflere kısa lifler,
  2. ) 15-23 cm boyundaki liflere orta uzunlukta lifler,
  3. ) 23 cm’den uzunlara da uzun lifler denir.

Tiftik Lifinin Kimyasal Yapısı ve Özellikleri

Tiftik, kimyasal yapı ve özellikleri bakımından yüne benzer. Pulumsu yüzeyinin ince olması nedeniyle, kimyasal reaktiflere karşı yünden daha hassastır. Seyreltik asitler, tiftik lifine etki etmez; ancak derişik asitlerde tamamen çözünür.

Tiftik Lifinin Yaygın Kullanım Alanları

Kadın ve erkek için kışlık elbise kumaşı üretiminde, örme kumaşlarda, şal ve atkı yapımında, döşemelik kumaşlarda ve battaniye yapımında kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir