Mersin Hava Durumu İle İlgili Genel Bilgi

havadurumu
Tarafından | 7 Ağustos 2023

Türkiye’de yaz turizmi denince akla ilk gelen bölge olan Akdeniz’in sahil şeridinin neredeyse üçte birini kaplayan coğrafyası ile Mersin, tarihi ve kültürel öğelerini deniz turizmiyle buluşturan bir tatil rotası olmasıyla göz doldurur. Mersin hava durumu ile ilgili genel bilgi.

Özellikle kıyı bölgelerde Akdeniz İklimi’nin hüküm sürdüğü şehirde, yüz ölçümünün yüzde 87’sini oluşturan ve kıyıya paralel uzanan dağların etkisiyle iç kesimlere doğru gidildikçe karasal iklim etkisi de görülür. Kıyı kesimlerde yazlar oldukça sıcak ve kurak, kışlar ise ılık ve yağışlı geçer. Rakımın arttığı yüksek bölgelerde ise yazlar serin ve kurak, kışlar soğuk ve kar yağışlıdır. Özellikle yaz aylarında rekor sıcaklıkların sıklıkla görüldüğü Akdeniz şehrine bu mevsimde seyahat etmeyi planlayan misafirler için uygun kıyafet seçimi ve sıcağa karşı alınacak tedbirler hayati bir önem taşır.

Gelin 15 günlük hava durumu tahminlerine beraber bakalım

Eğer siz de yaz tatilinizi Mersin’de geçirmeyi düşünüyorsanız, küçük bir rehber niteliği taşıyan bu yazımız sizlere yardımcı olabilir. Hava durumu 15 günlük verilerine göre Mersin iline baktığımızda alışılageldiği gibi güneşli günlerin bizleri beklediğini söyleyebiliriz. Gündüz sıcaklık değerlerinin 35-40°C aralığında seyredeceği bölgede, akşamlar da neredeyse gündüzü aratmıyor. En düşük gece sıcaklık değeri dahi 30°C’leri zorluyor.

Yüksek sıcaklık değerlerinin yanı sıra oldukça yüksek nem yüzdesi de dışarıda nefes almayı zorlaştıran bir diğer etmen. Çok nadir de olsa bulut geçişlerinin gözleneceği projeksiyonda güneş tüm enerjisiyle bizi ısıtmaya devam edecek.

Mersin hava durumu dikkat edilmesi gereken durumlar

Kıyı hattı boyunca uzanan tatil beldeleriyle Mersin denince akla ilk gelen şey deniz-kum-güneş üçlüsü olsa da, şehrin keşfedilmeyi bekleyen pek çok öğesi bulunmaktadır. Farklı tarihi dönemler boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapması sonucunda pek çok kültürel mirası ve doğal güzellikleri bünyesinde barındırır.

Mersin’e geliş amacınız ister deniz tatili olsun isterseniz de kültür turizmi, gezinizin tatsız bir şekilde sonuçlanmaması için aşırı sıcakların etkisinden korunmak akıllıca olacaktır. Günün en sıcak zamanları olarak kabul edilen öğle saatlerinde mümkünse güneşin yakıcı ışınlarına direkt maruz kalmamak gerekmektedir.

Özellikle gündüzleri denizden karaya doğru esen hafif şiddetli meltemler size her ne kadar tatlı bir esinti olarak gelse de güneşin yakıcı etkisini zayıflatmaz ve aldatıcı olabilir. Bu sebeple gündüz saatlerinde açık renkli, sık dokunmuş kumaşlı ve bol giysiler tercih edilmeli, şapka, güneş kremi, güneş gözlüğü mutlaka kullanılmalı ve sık sık tuz içeren su ve sulu gıdalar almaya özen gösterilmelidir.

Gerekli önlemleri aldığınızda Mersin size şahane bir seyahat deneyimi sunmak için hazır beklemektedir. Muhteşem doğası, şelaleleri, tarihi yapıları ve uzun kıyı şeridiyle tüm dünyadan gelen misafirlerini Akdeniz misafirperverliğiyle kucaklar. Bavulunuzu hazırlamadan önce yapmanız gereken tek şey ise yazımızda yer alan uyarıları ve tavsiyeleri dikkate alıp hava durumunu önceden incelemektir. Keyifli bir Mersin tatili dileriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir