DUCK BEZİ ÖZELLİKLERİ

duck bezi
Tarafından | 12 Haziran 2023

Pamuk Duck (Dak) Kumaş Nedir?

Genellikle duck bezi veya duck tuvali olarak bilinen pamuklu duck bezi, güçlü, düz dokuma bir pamuklu kumaştır. Duck kanvasının örgüsü, sıradan kanvastan çok daha yoğundur. Dokuma duck kumaşı, atkı için sadece bir iplik kullanırken çözgü için iki ipliği tek bir iplikte birleştirmeyi içerir. Duck bezi, balmumu uygulamasıyla suya dayanıklı hale getirilebilir. Çok dayanıklı olması nedeniyle genellikle Workwear kumaşı olarak anılır.

Duck kumaş, sıkı dokunmuş, güçlü kanvasa benzeyen ve aynı amaçlar için kullanılan bezayağı dokuma ağır, bir pamuklu kumaştır. Duck kumaşlar keten iplikler ile de yapılabilir, pamuklu olanları anlatmak için pamuklu duck kumaş ifadesi de kullanılır.

Tarihi

“Duck” terimi, Hollandalı denizciler tarafından donanmada görev yaparken ceket ve pantolon olarak geleneksel olarak kullanılan bir tür kanvas kumaşa atıfta bulunan Hollandaca “doek” kelimesinden gelmektedir.

Duck kumaşı, kanvasın aksine, yoğun bir dokuma oluşturmak için birbirine sarılmış iki kalın iplikten yapılan basit, yoğun dokuma bir  kumaştır.

Bu kalın dokuma, su ve rüzgar girişine direnecek kadar sıkıdır. Ayrıca sıkı bir şekilde bağlanmış iplikleri nedeniyle duck kumaşı inanılmaz derecede dayanıklıdır ve hasara karşı dayanıklıdır. O kadar dayanıklıdır ki, diğer sıradan kumaş türlerine kıyasla denizciler bu geleneksel zamanlarda derilerini suyun sıcaklığından korumak için kullanırlardı.

Yüksek iplik sayısı nedeniyle, duck kumaşı ilk başta sert olabilir. Ancak bu, birkaç kez yıkandığında yavaş yavaş yumuşar. Hala duck kumaşının ne olduğunu merak ediyorsanız, bu tür kumaşlar bazen şeftali renginde görünür. Bir tarafının makinede zımparalandığı ve yüzeyinde mikroskobik ince son kat pürüzsüz bir tüy tabakasının elde edildiği özel bir süreç vardır.

Duck Kumaş Giymenin Avantajları

Duck kumaşının tarihini ve kökenini, kanvas arasındaki farkını ve kısa bir özetini zaten bildiğiniz için, kumaşı cildinize giymenin nasıl bir his olduğunu da öğrenmek isteyebilirsiniz. İşte duck kumaşı giymenin avantajları.

 • Yırtılmaya ve takılmaya eğilimli olmayan pürüzsüz bir yüzeye sahiptir.
 • İlk başta rahatsız ve sert gelse de, birkaç kez yıkayıp giydikten sonra yumuşak ve rahat hissetmelidir.
 • Naylon gibi diğer sentetiklerin aksine, duck kumaşı sıcak küllere maruz kaldığında malzemede küçük iğne delikleri olmaz.
 • Duck, cildi aşırı sıcaklıklardan koruma ve güçlü rüzgarları engelleme konusundaki inanılmaz yeteneği nedeniyle, iş giysisi için kullanılan en iyi kumaşlar arasında ikinci (derinin yanında) olarak kabul edilir. İnkar edilemez, bu soğuk yerlerde çalışmak için vazgeçilmez bir kumaştır.

Duck Bezi Kullanım Alanları

Duck kumaşı, insanların hayatını kolaylaştıran ve kolaylaştıran birçok değerli ürünle günümüzün modern ve yenilikçi endüstrisine gerçekten fayda sağlamıştır. Çantalar, ayakkabılar, örtüler, bakımlar ve diğer şeyler için, duck kumaşının neden en dayanıklı, çok yönlü ve kullanılabilir kumaşlardan biri olduğuna şaşmamalı.

İşte pamuklu duck kumaşından yapabileceğiniz birçok üründen bazıları.

 1. Puset kılıfları ve bebek taşıyıcıları Puset kılıfları ve bebek taşıyıcıları, hassas ve nazik bir cilt için mükemmel olan yumuşak ve rahat malzemelerden yapılmalıdır. duck kumaşı (birkaç kez yıkandığında) yalnızca yumuşak ve yumuşak olmakla kalmaz, aynı zamanda yırtılmayacak kadar da dayanıklıdır.
 2. Ayakkabılar ve spor ayakkabılar– Alışveriş merkezlerinde, tezgahlarda ve büyük mağazalarda duck kumaşından yapılmış çok sayıda ayakkabı ve spor ayakkabı bulunmaktadır.
 3. Pencere uygulamaları– Perdeler gibi pencere uygulamaları, pahalı bir ev dekorasyonu unsuru olabilir. Ancak duck kumaşı ile kişisel tercihinize göre bir şeyler tasarlayabilecek ve aynı zamanda paradan tasarruf edebileceksiniz.
 4. Yemek torbaları– Duck Kumaşı, yemek torbaları veya öğle yemeği torbaları için kullanılabilir! Artık tüm çocuklarınızın öğle yemeği çantalarını satın almak için çok para harcamanıza gerek yok çünkü çantalarınızı duck kumaşı kullanarak oluşturabilirsiniz. Sadece “çanta yapmak” değil, aynı zamanda onu istediğiniz kadar özelleştirebilir ve kişiselleştirebilirsiniz.
 5. El çantaları, bez çantalar, sırt çantaları ve önlükler– Güzel bir el çantası yapmayı planlıyorsanız, duck kumaşı kullanmak isteyeceğiniz türden bir kumaş olabilir. İplikleri sımsıkı örülmüş ağır bir kumaş olduğu için yıpranmaya karşı dayanıklı olması gereken yaratıcı projelerde kullanılabilir.
 6. Ev yapımı tuvaller – Tablolar için geleneksel tuvallerin pahalı olduğunu biliyor muydunuz? O halde neden portreleriniz ve soyut resimleriniz için pamuklu duck kumaşı ile kendi boş tuvalinizi yapmıyorsunuz? Küçük sanat eserleri yaratmak için küçük tuval parçalarını Popsicle çubuklarına bile yapıştırabilirsiniz. Dört Popsicle çubuğunu mini çerçeveye takmak için basitçe yapıştırıcı (en çok tercihen sıcak yapıştırıcı) kullanın. Sonra kurumaya bırakın. Ardından, kendinize mini bir kanvas vermek için bu çubukların etrafına bir parça duck kumaşı sarmalısınız.
 7. Çadırlar ve barınaklar – Yukarıda belirtilenlerin dışında, duck kumaşı da barınak olarak kullanılabilir. Barınak kumaşı olarak da adlandırılan Ordu Ördeği, katlı, sıkı iplik örgülerinden yapılmış orta ağırlıkta, çok amaçlı bir kumaştır. İpliklerin sıkılığı onları güçlü ve hasara karşı çok dirençli kılar. Army Duck veya Shelter Duck, ince portre boyama öğeleri yapmak için mükemmel olan çok pürüzsüz bir doku oluşturmak için daha küçük ve daha ince ipliklerle bağlanmıştır. Bunun dışında Army Duck çadır çatısı olarak da kullanılabilir. Bu, insanların açık hava oyunları ve diğer aktiviteleri için ekstra gölgeye ihtiyaç duyduğu açık hava partileri için geçerlidir. Army Duck kumaşı veya Shelter Duck, güneşin mekana girmesini engelleyerek insanlara gün boyunca ihtiyaç duydukları serinliği ve gölgeyi verir.

Bakım Talimatları

 • Duck kumaşı yıkamak için soğuk su kullanılmalıdır.
 • Isı kullanmadan havayla veya kurutucuda kurutabilirsiniz.
 • Kumaşı temizlerken çamaşır suyu kullanmayın, kumaşa zarar verebilir.
 • Yıkama veya temizleme prosedürü sırasında, renk haslığı veya renk aktarımı konusunda hiçbir garanti verilemez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir