DİKİŞ MAKİNESİ İÇİN EN İYİ İPLİK SEÇİMİ

En iyi dikiş makinesi ipliği seçimi
Tarafından | 5 Haziran 2023

Yorganınız, bluzunuz veya perdeniz için kumaş seçmek, yeni bir proje dikmeye başlamadan önce en büyük zorluk gibi görünebilir. Ancak tek bir dikiş yapmadan önce, kumaşınıza da uygun bir iplik seçmelisiniz! Dikiş makineniz için en iyi ipliği seçmek, mükemmel dikiş projeleri oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Bir dikiş makinesi için en iyi iplik genellikle çok amaçlı bir polyester veya pamuk ipliğidir. Eşsiz dikiş projeleri, nakış dikişleri için rayon ipliği gibi özel ipliğe ihtiyaç duyabilir. Her tür kumaş, hafif doğal kumaşlara sahip pamuk ipliği gibi benzersiz bir dikiş makinesi ipliği türüyle de en iyi sonucu verir.

Bu yazıda dikiş makinesi ipliğinin nasıl seçileceğini öğreneceksiniz. En popüler 20 dikiş makinesi ipliğini keşfedeceksiniz. Son olarak, en iyi dikiş makinesi ipliği markaları hakkında ipuçları bulacaksınız.

Dikiş Makinesi İçin En İyi İplik: 20 İplik Türü

Dikiş makineniz için en iyi iplik, yapmayı planladığınız dikiş türüne ve kullanacağınız kumaş türüne bağlıdır. Bu kılavuz, dikiş projenize uygun mükemmel iplik türünü bulmanıza yardımcı olacaktır.

  1. Çok Amaçlı/Polyester

En iyi dikiş makinesi ipliği seçimiŞimdiye kadar, dikiş makinelerinde en yaygın kullanılan iplik türü çok amaçlı polyester ipliktir. İnsan yapımı, sentetik bir ürün olarak polyester, yüksek dayanıklılığa ve iyi esnemeye sahiptir. Solmadan, esnemeden veya kolayca kopmadan zamanla iyi dayanacaktır.

Polyester ipliğin içinde küçük bir miktar pes olduğu için, jarse örgü gibi herhangi bir örgü kumaşla kullanmak için en iyi iplik seçimini yapar. Polyester, naylon veya akrilikten yapılmış herhangi bir kumaş gibi sentetik kumaş dikmeyi planladığınızda da polyester iplik kullanmalısınız.

Polyester iplik kullanmanın bir diğer büyük avantajı da dikerken tüy bırakmamasıdır.

Polyester iplik seçmenin dezavantajı, tüm çok amaçlı ipliklerin eşit yaratılmamasıdır. Çeşitli kalite ve dayanıklılık seviyelerine sahiptir, bu nedenle saygın bir markadan satın almak, dikiş projeniz için her zaman en iyi ipliği bulmanıza yardımcı olacaktır.

Çok amaçlı bir iplikle ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta, bazı çok amaçlı ipliklerin pamuğa sarılı bir polyester çekirdek içermesidir. Bu tür çok amaçlı iplik sorunsuz bir şekilde diker ancak biraz tüy bırakır.

  1. Monofilament Polyester

En iyi dikiş makinesi ipliği seçimiMonofilament iplik polyester, naylon veya akrilik içerebilir. Uzun, sürekli bir iplik lifinden oluşur. Çoğu iplik, bunun yerine birlikte tek bir iplikçik halinde bükülmüş birçok lif içerir.

Bu, monofilament ipliği hem süper ince hem de oldukça esnek yapar. Monofilament iplik, belirli dikiş projelerinde neredeyse görünmez dikişler oluşturmak için popüler bir seçimdir. Örneğin, kapitoneciler bu ipliği bir yorgan üzerinde dokulu tasarımlar oluşturmak için kullanırlar; burada dikişler tarafından oluşturulan girinti deseni oluşturur ve ipliğin kendisi hemen hemen kaybolur.

  1. Corespun Polyester

En iyi dikiş makinesi ipliği seçimiCorespun polyester, en güçlü, en dayanıklı polyester ipliği sunar. Bazen polycore veya pcore olarak adlandırılan bu iplik türü, birçok eğrilmiş polyester lifle sarılmış sürekli bir polyester filamandan oluşur. Filament çekirdeği, ipliğe ekstra güç verir.

İplik kalın, güçlü malzemeyi yerinde tutmak için yeterli gerilme kuvvetine ihtiyaç duyduğundan, denim ve kanvas gibi sert kumaşlar için sıklıkla core-spun ipliği kullanırsınız. Özlü iplik, ağır pirinci tutmak için kullanılan büyük torbaları birbirine dikmek gibi birçok endüstriyel kullanıma da sahiptir.

  1. %100 Pamuk

En iyi dikiş makinesi ipliği seçimiHafif ve orta ağırlıktaki doğal kumaşlarda kullanılacak en iyi iplik türü %100 pamuk ipliğidir. Pamuk ipliği yumuşaktır ancak yüksek ısıya dayanabilir. Ayrıca tipik olarak solmaz kalır, bu nedenle yıkama sırasında boya akması konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Öte yandan, %100 pamuk ipliği esnemez, bu da onu herhangi bir örgü kumaş için kötü bir seçim haline getirir. Ayrıca naylon veya polyester gibi sentetik malzemelerle iyi çalışmaz.

Pamuk ipliğiyle ilgili akılda tutulması gereken başka bir şey de, özellikle kapitone makinesi gibi yüksek hızlı bir dikiş makinesi kullanıyorsanız, polyester ipliğe göre çok daha fazla tüy bırakmasıdır. Tüy, makinenizi tıkayabilir ve masura mahfazasını ve makinenin diğer alanlarını temizlemek için sizi sık sık dikişi durdurmaya zorlayabilir.

  1. PolyCotton/Pamuğa Sarılmış Polyester

Polikoton veya pamuk sarılı polyester, hem pamuk hem de polyester ipliğin en iyi özelliklerine sahip olduğu için birçok günlük dikiş projesi için popüler bir seçimdir. Bu iplik, ince, pürüzsüz pamuk liflerine sarılı bir polyester lif çekirdeğinden oluşur.

Bazı (hepsi olmasa da) çok amaçlı iplik türleri, pamukla sarılmış polyester içerir. Polikoton iplik, polyester iplik kadar esnemez ve daha kolay kırılabilir. Ancak daha hassas kumaşlarda ve doğal kumaşlarda saf polyester ipliğe göre daha iyi çalışabilir.

  1. Naylon

En iyi dikiş makinesi ipliği seçimiPolyester iplik gibi, naylon iplik de büyük dayanıklılık ve mukavemete sahip saf sentetik lifler içerir. Ancak naylon ipliğin onu faydalı kılan özel kullanımları olsa da, çok yüksek ısıda ütülendiğinde eriyebileceği için günlük dikiş projelerinde bundan kaçınmalısınız.

Naylon ipliğin en iyi kullanımı ağır kumaşlardır çünkü ekstra güçlü naylon iplik dikişlerin ayrılmasını önleyebilir.

Kalın, daha ağır bir naylon iplik kullanırsanız, dikiş makinenizde daha büyük bir iğneye ihtiyacınız olacağını unutmayın.

  1. Yünlü Naylon

En iyi dikiş makinesi ipliği seçimiYünlü naylon iplik, bu özelliği sunan bir dikiş makinesinde en iyi dikiş makinesi veya streç dikişle çalışır. Bu özel iplik, kendisini iplik gibi hissettiren dokulu bir yüzeye sahiptir. Esnek veya örgü bir kumaşla inanılmaz bir genişleme ve büzülme kabiliyetine sahiptir.

Bu iplik, bazı spor performansı malzemeleri gibi dört yönlü streç kumaşlarla harika çalışır. Jarse örgülerle de iyi çalışır ve overloklu bir kenar veya etek ucu için ve iç dikişlerde kullanabilirsiniz.

  1. İpek

En iyi dikiş makinesi ipliği seçimiSaf, otantik ipek iplik, ipliğin kumaştan geçtiği yerlerde büyük delikler bırakmadan her türlü hassas malzeme üzerinde mükemmel dikişler oluşturmasına olanak tanıyan ince bir çapa sahiptir. Bu parlak iplik ayrıca iyi bir dayanıklılığa sahiptir.

İpek iplik, ipliğin inceliği nedeniyle aplike, görünmez kenar bastırma veya Fransız dikişlerinin dikilmesi için harika çalışıyor. Ayrıca doğal kumaşlarla da iyi uyum sağlar.

Bu yüksek kaliteli ipliğin dezavantajı, çok maliyetli olması ve bu nedenle günlük dikiş için daha az popüler bir seçim haline gelmesidir. Bununla birlikte, özellikle ipek veya yün kumaşlarla kullanım için üst düzey terziler ve terziler için yaygın bir seçimdir.

  1. Metalik

En iyi dikiş makinesi ipliği seçimiMetalik iplik bir tür polyester içerir ve dekoratif amaçlı kullanılır. Bu ipliğin büyük bir gerilme mukavemeti yoktur ve dikiş sırasında sık sık kopabilir, ancak özel bir iğne kullanmak bunu önlemeye yardımcı olur. 90/14 üst dikiş iğnesi genellikle metalik iplikle çalışır.

Dekoratif öğeleri veya desenleri dikmek için metalik iplik kullandığınızda, dikiş makinenizin bobininde genellikle çok amaçlı normal iplik kullanırsınız.

Metalik iplik, makine nakışında veya yorgan ve giysilere dekorasyon eklemede birçok kullanıma sahiptir. Bununla birlikte, dikiş dikmek için bu ipliği asla kullanmayın!

  1. Elastik

En iyi dikiş makinesi ipliği seçimiElastik iplik, elastikten yapılır ve genellikle ortalama makine ipliğinden daha kalın bir çapa sahiptir. Özel kullanımları vardır, ancak bu tür ipliği günlük dikiş için kullanmak istemezsiniz.

Projenize bağlı olarak elastik ipliği hem normal bir dikiş makinesinde hem de bir dikiş makinesinde kullanabilirsiniz. Dikiş makinenizde elastik iplik kullanıyorsanız, makine dikiş yaparken lastiğin esnemesini önlemek için gerginliği ayarlamanız gerekecektir. En iyi sonuçlar için, öncelikle bir dikiş makinesinde streç veya zikzak dikişli elastik iplik kullanmalısınız.

Elastik iplik, dikiş makinesinin bobininde çok amaçlı bir iplikle birlikte kullanıldığında en iyi sonucu verir. Büzgüye esneklik katar, fırfırların oluşmasına yardımcı olur veya süper esnek kumaşta dikişleri bir arada tutar.

Yüksek Kaliteli Dikiş İpliği Nasıl Seçilir?

Yüksek kaliteli dikiş ipliği seçmenin en iyi yolu, ipliği projenizin özelliklerine uygun hale getirmek ve aynı zamanda saygın bir markadan satın almaktır.

İplik satın almadan önce, dikiş projenizle nasıl eşleştiğini düşünmeniz gerekir.

Çoğu zaman üzerine dikeceğiniz kumaşla aynı renkte bir iplik seçmek istersiniz. Bu, bir giysideki dikişleri ve paçavraları neredeyse görünmez hale getirir. Buradaki istisna, merdane ipliği veya masura ipliği gibi bazı özel kullanımlı iplik türlerinin tipik olarak eşleşmesi gerekmemesidir.

Genellikle ipliğinizin lif içeriğini kumaşın içeriğiyle eşleştirmek istersiniz. Pamuk ipliği genellikle pamuklu kumaşta polyester ipliğe göre daha iyi çalışır. Öte yandan, çok amaçlı bir polyester iplik, pamuklu ipliğe göre daha fazla esneme sağladığından, pamuklu jarse örgü de dahil olmak üzere birçok malzeme türünde iyi çalışabilir.

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli faktör, dikmek istediğiniz kumaş ağırlığıdır. Ağır kumaşlar için daha kalın ve daha güçlü bir ipliğe ihtiyacınız vardır. Aksi takdirde, ağır kumaşı yerinde tutmanın baskısı altında dikişler kopabilir ve kırılabilir.

Elbette, yapmayı planladığınız dikiş türü nedeniyle özel ipliğe de ihtiyacınız olabilir. Dekoratif işlemeli bir tasarım dikmeyi planlıyorsanız nakış ipliği ve bir çıtçıt kullanmayı planlıyorsanız çıtçıt ipliği istiyorsunuz!

Bu makalenin ilerleyen bölümlerinde iyi bir iplik markasının nasıl seçileceği hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İplik Ağırlık Numarası Ne Demektir?

Dikiş makineniz için en iyi ipliği seçerken, iplik ağırlığı sayılarının ne anlama geldiğini anlamanıza da yardımcı olur. İplik ağırlığını anlamanın en kolay yolu, daha küçük sayıların daha kalın iplik, daha büyük sayıların ise daha ince iplik anlamına gelmesidir.

Teknik olarak, iplik ağırlığı, bir iplik parçasının, genellikle bir gram olan belirli bir ağırlık ölçüsüne ulaşmadan önce ne kadar süre ulaşabileceğini tanımlar. Yani 30 kiloluk bir iplik, bir gram ağırlığında olmadan önce 30 metreyi ölçebilir.

Çok amaçlı iplik genellikle ağırlıkça 50’dir, ağır iş ipliği ise tipik olarak ağırlıkça 30’dur.

Dikiş Makinesi İçin En Güçlü İplik

Bir dikiş makinesinde kullanabileceğiniz en ağır, en güçlü iplik türü, süper kalın bir çapa sahip olan ve genellikle denim gibi ağır kumaşlarda dikişleri güçlendirmek için dekoratif üst dikiş oluşturan 12 wt ipliktir.

Döşemelik veya naylon iplik dahil olmak üzere çeşitli iplik türleri ekstra güç sağlayabilir.

Pamuk mu yoksa Polyester İplik mi Daha İyi?

Pamuk veya polyester ipliğin daha iyi olup olmadığı, ipliği ne tür dikiş için kullanmayı planladığınıza bağlıdır. Pamuk, doğal kumaşlarla iyi eşleşir, ancak polyester örgü kumaşlar için daha iyi esneklik ve ağır hizmet tipi kumaşlar için ekstra dayanıklılık sunar.

Kapitoneciler genellikle pamuğu tercih ederler çünkü yorganlardaki pamuklu kumaşa daha iyi uyum sağlar ve yorgan bloklarının birbirine dikildiği yerlerde büzülmeler oluşturur.

Ancak giysi dikerken, çok amaçlı polyester iplik genellikle daha güvenilirdir.

En İyi Dikiş Makinesi İpliği:

Artık dikiş projeniz için en iyi ipliği nasıl seçeceğinizi bildiğinize göre, dikiş makinenizin markasıyla hangi ipliğin işe yarayacağına bir göz atın!

Dürüst olmak gerekirse, çoğu iplik türü herhangi bir dikiş makinesi markasıyla değiştirilebilir. Örneğin Coats & Clark ipliğini bir Singer, Brother veya Janome makinesinde kullanabilirsiniz. Ancak iplik seçerken her makinenin birkaç özel özelliğini de göz önünde bulundurmak isteyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir