ŞANTUK DOKUMA KUMAŞ

pamuk santuk
Tarafından | 21 Mayıs 2018

ŞANTUK: İpekli şantuk taklidi: Bezayağı örgüde noppeli ya da inceli kalınlı bölümleri olan düzgünsüz pamuk atkı ipliği ile dokunan dokuma bir kumaştır.

Şantuk, Orta ağırlıklı, düz dokuma, ipeğimsi göze çarpan düğümleri olan bir kumaştır.

İpek şantuk: Doku şekli; B 1/1 ‘ dir. Doğal renkte, düzgünsüz, noppeli, ipek iplikleri ile dokunur. Yüzeyleri pürüzlüdür. İplik numaralan 150 denyedir. Çözgü sıklığı 30 adet/cm, Atkı sıklığı 28 adet/cm.

Şantuk Kumaş Nedir?

Şantuk denince ilk akla gelen kalitesi ile nam salmış ipek şantuk kumaşlardır. Bu kumaş orta ağırlıkta olan, düz dokunan ve ipeğimsi düğümleri olan bir kumaştır. Pürüzlü yüzeye sahiptir. Keten, ipek karışımı modacıların çok sevdiği şantuk kumaşlardandır. Kumaşın ışık oyunlarına elverişli olması, saf ve temiz olması bu sevginin sebebidir.

Günümüzde her ürünün çakması ve daha uygun fiyatlısı mutlaka piyasaya sürülüyor. Şantuk kumaş ipekten üretildiği için metre kareye vurulduğunda bir hayli pahalıdır. Bu sebeple kumaşın polyester olanı üretilmiş ve daha uygun fiyatlarla piyasaya sürülmüştür. O sebeple aktardığımız özellikler üründen ürüne değişiklik gösterebilmektedir.

santuk bakir kumas

Açık bakır renkte şantuk kumaş örneği

Shantung Tarihi

Shantung, Çin’in Shandong eyaletinde doğdu . Tahminler, shantung kumaşının ilk dokunduğu zamana göre değişiklik gösterir, ancak bu kumaşın Batı popülâsyonlarına ulaştığının Rönesans dönemine kadar uzanan kayıtları vardır. Shantung, bu kumaşın ortaya çıktığı alan için oldukça basit bir şekilde adlandırılmıştır, ancak Çin veya Batı kültürlerinin adıyla birlikte shantung kumaşı sağlayıp sağlamadığı belirsizdir.

Şantuk Kumaş Özellikleri:

  • Günlük değil daha çok özel günler için tercih edilen bir kumaştır.
  • Viskon, naylon, akrilik, ipek, yün gibi birçok farklı maddeden üretilebilmektedir. Fark yaratmak için iki veya daha fazla hammaddenin karıştırılarak üretildiği şantuk kumaşlarda vardır.
  • Kullanım alanı geniştir. İnce ve kalın modelleri vardır.
  • Genelde fazla esnemeyen bir kumaştır. Üretimde likra kullanımı pek görülmez.
  • Polyester olanları perde gibi ev dekorasyon ürünlerinde daha çok kullanılmaktadır.
  • İpek şantuk abiyeler nispeten diğer ürünlere göre pahalıdır.
  • İpek şantuk için sadece kuru temizleme önerilmektedir. Diğer keten, pamuk veya polyester ürünler düşük derecelerde makinede yıkanabilmektedir.

Şantuk Kumaş Kullanım Alanları

Kullanım alanı oldukça geniş olan şantuk kumaşlar; erkek gömlek, bayan bluz,erkek ve bayan pantolon (keten), gömlek, ceket ve ev tekstilinde özellikle perdelik kumaş olarak kullanılmaktadır. Şantuk kumaşı inceli, kalınlı yani düzgünsüz ipliklerin sadece atkı ipliği olarak kullanılmasıyla elde edilir. Bazen kumaşa alışılmışın dışında bir efekt vermek için bu inceli kalınlı iplikler hem çözgü hem atkı ipliği olarak kullanılmaktadır.

Şantuk; ipek, rayon, asetat, naylon, akrilik, pamuk ve yün liflerinden elde edilebilir. Ya da değişik efekt ve tutumlar elde edebilmek ve farklı özellikler kazandırmak için bu liflerin karışımı halinde kullanılabilmektedir.

santuk kumas 1

Şantuk Dokuma Kumaş Örneği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir