DOKUMA KUMAŞLARIN YAPISAL ÖZELLİKLERİ

dokuma kumas1 e1482392282868
Tarafından | 20 Mayıs 2018

Dokuma Kumaşlar ve Kot, Kadife, Keçe Gibi Kumaşların Yapısal Özellikleri

Dokuma kumaşlar çok değişik özelliklerde ve çok çeşitli kullanım alanları vardır. Bu kadar farklı özelliğe ve kullanım alanına hitap eden dokuma kumaşların yapıları da birbirinden farklıdır. Kumaş yapısı, hem kumaşın özelliklerini etkilemesi açısından hem de kumaşın yüzey görünümünü belirlemesi açısından son derece önemlidir. Buna göre kumaş tasarımı, kompleks bir problem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu problemi çözebilmek için kumaş yapısını ve bu yapıyı oluşturan elemanlar arasındaki ilişkileri çok iyi bilmek gerekir.

dokuma kumaslar 1

Bir dokuma kumaşın temel yapısal özellikleri, kullanılan hammadde cinsi, iplik özellikleri, örgüsü, kalınlığı, gramajı, sıklığı ve kumaş boyutlarıdır. Bu temel özellikler kumaşın kullanım (performans) özelliklerini belirler. Kumaştaki ısı geçirgenliği, nem tutma, sağlamlık ve yumuşaklık gibi performans özellikleri kullanılan hammadde türü tarafından etkilenir. İpliğin lif özelliklerinden etkilenen yapısal ve mekanik özellikleri de kumaşın fiziksel ve performans özelliklerinden çoğunu ve kullanım yerini belirler.

Kumaş örgüsü dokunan kumaşın yüzey görünümünü, dokusunu ve içyapısını, dolayısıyla mekanik özelliklerini belirler. Kumaşın fiziksel tasarımında etkili olabilecek parametreler; ham madde, iplik, özellikler, sıklık, örgü ve kumaş örtme faktörü arasındaki ilişkiler, kumaşın yüzey özelliği, kumaşın yüzey özelliği, dokuma kumaşların estetik tasarımı, tekrar, uygunluk, zıtlık, koram, egemenlik, denge, birlik, yön, biçim, doku, ve renktir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir