ÇİN HALISINDA RENK ÖZELLİKLERİ

Cin halisi4
Tarafından | 19 Mayıs 2018

Çin Halısında Kullanılan Renkler

Çin halılarında, bütün diğer halılara göre değişik kırmızı, olmuş kayısı, şeftali, nar rengi vb. renkler kullanılmıştır. Çin halısının ilk dönemlerinde kırmızı, mavi, kahverengi hakimdir.

18. asırda altın rengi, 19.asırda gök mavi rengi çok kullanılmıştır. Limon sarısı 18.asırdan beri kullanılmaya başlanmış ve zamanımıza kadar kullanılagelmiştir. 18. asrın ortalarından sonra yeşil renk hemen hemen kullanılmamıştır. 1870’ ten sonra (analin) boyalarının mevcudiyeti Çin’de de görülür. Bir Çin halısının devrini tayin etmek için ipliklerinin bükümüne, dokunmasına, şekiller ve tersimatına, rengine bakılır.

Çin – Tibet halılarının yeni ürünleri parlak, doğal ahenkli renklere sahiptir. Hotan halılarında kullanılan bitki boyalarının rengi hiçbir zaman solmaz.

Hotan’da yetişen koyunların yünleri, esnektir ve ışığı iyi yansıttır. Ayrıca bu yünden yapılan halılar kullanıldıkça daha parlak hâle gelir. Bir Hotan halısında yüzlerce renk kullanılır.

ipek cin halisi 1

Resim 2.1: İpek Çin halısı

Resim 2.1’ de yer alan ipek halı 16. yüzyıla aittir ve 13×40 cm ölçülerinde yapılmıştır. Halının bordür zemin rengi kırmızı, içindeki motifler sarı, bej, mavi, yeşil, kahverengi renklerle dokunmuştur.

Halının zemininde siyah, kırmızı, yeşil, sarı, renkler kullanılmış motifler ise sarı, kırmızı, kahverengi, siyah renklerle uygulanmıştır.

Cin halisi

Resim 2.2: Çin halısı

Resim 2.2’de yer alan halı 18. yüzyıla aittir ve 165×258 cm ölçülerinde yapılmıştır. Halının zemininde sarı renk kullanılmış içindeki motifler ise sarı, siyah, yeşil renklerle uygulanmıştır. Bordür zemininde sarı kullanılmış motifler siyah, mavi renkle dokunmuştur.

Cin halisi1

Resim 2.3: Çin halısı

Resim 2.3’te yer alan halı 17. yüzyıla aittir ve 180×267 cm ölçülerinde yapılmıştır. Zeminde siyah kullanılmış, motifler ise açık sarı ve sarı renkle uygulanmıştır. Halının birinci bordüründe siyah zemin üzerine motifler sarı ve yeşil renklerle dokunmuştur. İkinci bordüründe ise açık sarı zemin üzerine motifler sarı renkle uygulanmıştır.

Cin halisi2

Resim 2.4: Çin halısı

Resim 2.4’te yer alan halı 17. yüzyıla aittir ve 90×138 cm ölçülerinde yapılmıştır. Zeminde sarı renk kullanılmış motifler siyah renkle uygulanmıştır. Bordür zemininde siyah renk kullanılmış motifler bejle dokunmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir