Etiket Arşivi: Dokuma Kumaş Özellikleri

DOKUMA KUMAŞLARIN TEMEL ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 1 Şubat 2022

Dokuma kumaşlar hammadde ve yapısal özelliklerini oluşturan temel nitelikleri olarak esneklik, mukavemet, örtme kabiliyeti, yüzey görünümü ve incelik sayılabilmektedir. Bu temel niteliklerin yanında kullanım alanı ve kumaş üretim hattı gibi birçok etken daha kumaş oluşumunda rol almaktadır. Tekstil sektöründe, tüketicilerin kullanım amacı ve beklentilerine uygun nitelikte, en iyi hammadde ile mevsim şartları, pazar istekleri, ekonomik… Devamını oku »

DOKUMA KUMAŞLARIN YAPISAL ÖZELLİKLERİ

Tarafından | 20 Mayıs 2018

Dokuma Kumaşlar ve Kot, Kadife, Keçe Gibi Kumaşların Yapısal Özellikleri Dokuma kumaşlar çok değişik özelliklerde ve çok çeşitli kullanım alanları vardır. Bu kadar farklı özelliğe ve kullanım alanına hitap eden dokuma kumaşların yapıları da birbirinden farklıdır. Kumaş yapısı, hem kumaşın özelliklerini etkilemesi açısından hem de kumaşın yüzey görünümünü belirlemesi açısından son derece önemlidir. Buna göre… Devamını oku »

DOKUMA KUMAŞ BİLGİ

Tarafından | 9 Kasım 2016

Dokuma, tekstilde yüzey oluşturma tekniklerinden biridir. İki iplik sisteminin dik açıyla belirli kurallara göre bağlantı yapmasıyla oluşan kumaşlara dokuma denir. Dokumada çözgü iplikleri birbirine paralel olarak belli bir sayıda ve yan yana bulunur. Dokumanın yapıldığı yöne doğru ilerlemesi gereken çözgü tabakası arasından atkı ipliğinin geçirilmesi ve bunun kumaşa dahil edilmesi sürekli olarak tekrarlanan temel işlemlerdir.… Devamını oku »