SELANİK (CARDIGAN) KUMAŞ

Tarafından | 1 Mart 2016

Selanik (cardigan) kumaşlar, çift plakalı ribana ve interlok makinelerinde ilmek ve askı hareketlerinin örgü raporu içinde uygun bir şekilde yerleştirilmesi ile oluşturulan tek iplikli, iri örgülü ve incili görünümlü bir örme kumaştır.

Sportif giyim, ceket, üst giyim vs başta olmak üzere dış giyim ürünlerinde çok sık tercih edilmektedir. Selanik kumaş, ekonomik açıdan da uygun fiyata sahip olan kumaş türlerinden biridir.

İki yüzü farklı görünüme sahip olan örme kumaş çeşididir. İnce ve kalın çeşitleri vardır. Günümüzde gelişmiş makinelerle birçok farklı kumaş çeşidi üretilmekte olan çift katlı örme kumaşlar arasında yer alır.

Selanik kumaşın özellikleri: Çift katlıdır, çok esnek değildir tam selanik ve yarım selanik şeklinde örülürler.

Tam Selanik Örgüler

Tam selanik örme kumaş görünümü

İlmek ve askı kombinasyonu ile oluşturulan tek iplikli ve iri örgülü kumaşlar için uygulanan bir örme tekniğidir. Birinci sırada alt silindirdeki iğneler ilmek, üst silindirdeki iğneler ise askı oluşturur. Diğer sırada ise ilk sıradaki işlemin tam tersi alt silindirdeki iğneler askı oluşturur. Üst silindirdeki iğneler ilmek oluşturur.

Yarım Selanik Örgüler

Yarım selanik kumaş görünüşü

Yarım selanik örgülerin tam selanik örgülerden farkı örgü raporunun iki sırada bir tamamlanmış olması ve ön yüzeyde oluşan ilmeklerin tam selanik örgüdeki ilmeklere göre daha küçük olmasıdır.

Yarım selanik örgüde, ilmek ve askı kombinasyonu ile oluşturulan tek iplikli atkı örme söz konusudur. Örgü raporu iki sıradan oluşur. Ön yüzde birinci sırada, bir iğne bir ilmek diğer iğne askı yapar (bir sıra dolu iğne rib yapar) ikinci sırada ise tüm iğneler ilmek yapar, yani örme işlemini yapar (alt silindirdeki iğneler ilmek, üst silindirdeki iğneler askı işlemi yapar). Kumaşın arkasında boyuna yönde belirgin fitil yapıları görünürken ön tarafta birbirine bitişik düz ilmek çubukları görülür.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir