KUMAŞ ABAJUR

kumas abaju
Tarafından | 28 Haziran 2017

Kumaş Abajurun Ev Dekorasyonundaki Yeri

Dekorasyon; bir evin içini, salonu veya odayı renklerle şekilleri birbirine bağdaştırarak döşeme sanatıdır. Yaşanılan yerin zevke göre renklendirilip döşenmiş olması insana rahatlık verir.

Ev dekorasyonunda abajur temel eşyanın süslenmesi, daha kullanışlı olması, göze güzel görünmesi ve bir renk armonisi oluşturması bakımından önemlidir. Çoğunlukla ışığın gerekli olduğu yerlerde (yatak başları, konsollar, komodinler vb.) veya dekoratif olarak evin farklı bölümlerinde kullanılır.

Abajur, aydınlığı bir yere toplamak ve ışığın doğrudan doğruya göze vurmasını önlemek için kullanılan lamba siperidir.

Çok eski zamanlarda ışık kaynağı olarak yalnız ocak alevinden değil sacayağı üzerinde konulmuş maltızlardan, elde taşınan meşalelerden, ilk örneği Fenikelilere kadar çıkan yağ kandillerinden faydalanılırdı. Roma devrinde madeni yağlar biliniyordu ve klasik çağlarda da boynuzdan ya da yağlı bezden yapılmış mumlar kullanılıyordu.

kumaş abajur 2

Kumaş ile çok şık abajürler yapılabilir.

Abajur fikri Avrupa’da XVII. yüzyılda doğdu. Önceleri başka isimlerde anılırdı. Bugünkü adını XIX. yüzyılın ikinci yarısında aldı. Biçimleri ve kullanılan malzemeleri, her devirde moda akımlarıyla yakından ilgili olarak devamlı değişti.

Aydınlatma, göz sağlığı bakımından ve ruh üzerindeki etkisi bakımından büyük önem vermemiz gereken bir konudur. Loş bir yerde oturmak ruhumuza sıkıntı verdiği gibi aşırı derecede aydınlık bir oda da gözlerimiz kamaşır.

Bir odanın aydınlatılmasında gerekli ampulün büyüklüğü odanın ölçülerine, duvar ve tavanların rengine, odanın ne iş için kullanılacağına bağlıdır. Örneğin okuma odası, dikiş dikilen ve ince işlerle uğraşılan odalar iyi bir aydınlatma ister.

Aydınlatmada ışık, tavanın kenarlarına ve yukarıya konulur. Böylece bütün oda aydınlatılmış olur. Okuma ve dikiş köşesine ayrı lambalar yerleştirilir. Bu lambalar seçilirken de odanın şekli, odanın ölçüleri ve eşyaların stiline dikkat edilir.

Dekorasyon gerçekte bir renk ve uyum sanatıdır. Renk odaya ve döşemelere canlılık verir. Önemli olan renkleri kullanmak, birbirine uydurarak göze hoş göstermektir.

abajurler e1498658742757

Çeşitli abajürler

Evinizde veya iş yerinde yaşadığınız herhangi bir alan için renk seçimi yaparken göz önünde bulundurulması gereken en önemli unsur; beğenileriniz, hayat tarzınız ve odanın ne yönde olmasını istediğinize karar vermektir. Bir oda için renk seçimi yapılırken genellikle kişisel beğeniler ön plana çıkar oysa ele alınması gereken önemli ölçütler arasında odanın konumu ve hangi amaçla kullanılacağı vardır. Mobilyalarla uyum sağlayabilen odanıza, zevkinize ve bütçenize uygun, bütün ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir ortam yaratmak gerekir.

Mekân için kullanacak renk planlanmadan önce odanın öne çıkması gereken yönleri bulunur ve bunlar üzerinde çalışılır. Aynı zamanda kötü noktaları görmezden gelme yerine, bu tip noktaları saklayacak ya da dikkati uzaklaştıracak çözümler de düşünülebilir.

Evimiz ne kadar güzel olursa olsun boş kaldıkça bir şey ifade etmez. Eve değerini veren ve hoş görünmesini sağlayan içindeki eşyalardır. Hayatımızın çoğunu geçirdiğimiz evimizde içimize sinen bir yaşam sürdürebilmek için evimizi kendimize göre düzenleyebiliriz. Abajurun kullanıldığı yere uyumunun yanı sıra kendi içinde de bir bütünlük teşkil etmesi gerekir. Özellikle abajur ve abajur ayağı bir bütün teşkil etmeli ve bütün olarak düşünülmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir