BALEN NEDİR, NERELERDE KULLANILIR?

balen
Tarafından | 29 Ağustos 2022

Balen Nedir ve Balen Ne Demek?

Balen nedir ve balen ne demek konusunda, balen aslında destektir. Sütyenlerde, gelinliklerde ve korselerde balen olabilmektedir. Balenler korse ve sütyenlerde daha dik görünüm elde etmek için kullanılır. Toplu kumaşı sebebiyle ürünün vücudunuza zarar vermesini engellemede yardımcı olur. Bu işlemi sağlayan daire şeklindeki demir veya plastik çubuklara balen denilmektedir. Balen adındaki bu malzeme sayesinde bayanların daha dik, güzel bir gürünüm kazanması sağlanmaktadır. Metal tel ya da plastikten üretilen balenler göğüslere destek vermesi için alt kısımdaki kumaşa yerleştirilebilmektedir. Bu sayede göğüslerde dik bir görünüm oluşur.

Balenli Sütyen Nedir?

Sütyenin göğüs altı kısmında yer alan dik ve toplu görünmesini sağlayan, sütyene iskelet görevi sağlayan demir ya da plastik tellere balen denir. Alt kısmı metal veya plastik tellerle çevrelenmiş sütyenlere balenli sütyen denmektedir. Balen sütyenin yapısının bozulmasına da engel olmaktadır. Balen göğüs alt kısmını sardığı için sarkma ve şekil bozukluklarınında önüne geçmektedir.

Balenin İşlevi Nedir?

Belirtildiği gibi, bir balen, göğüslerinizi kaldırmak ve ayırmak söz konusu olduğunda sütyene ekstra güç verir. Bu her balensiz sütyen size tek göğüslü bir görünüm kazandıracağı anlamına gelmez, ancak balenli sütyen muhtemelen her zaman size sonraki seviyede kaldırma ile ayırma sağlayacaktır. Bu görünümü istediğiniz zamanlar olabileceği gibi, doğal bir görünümü tercih ettiğiniz zamanlar da olabilmektedir.

Balenli Sütyen Sağlıklı mı?

Balenli sütyenler gece yatarken çıkarılmalıdır. Uyku esnasında kullanıldığında hem sağlık açısından olumsuz durumlara sebep olabilir hemde üzerine yatılırsa sütyen kumaşını delerek sütyenin zarar görmesine sebep olabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir