TARLATAN NEDİR, ÖZELLİKLERİ

tarlatan
Tarafından | 29 Aralık 2021

Tarlatan, belirli bir sertlik verilmiş olan ve kimi giyeceklere sertlik vermek için kullanılan bir tür kumaş. Ayrıca eteklerin sürüklenmesini engellemek için belin hemen arkasında, eteklerin altında giyilmektedir. İçindeki halkaların çokluğu giysinin daha kabarık durmasını sağlamaktadır.


Tarlatan, özellikle; gelinlik ve bazı abiye elbiselere kabarıklık vermesi ve yürürken ayağa dolanmaması amacıyla kullanılır. Genelde; balenle yapılan, gelinliğin altına giyilen iç etek olarak da tanımlanır. Özellikle prenses kesim gelinlik modellerinde çok sık tercih edilir.

Tarlatanın içinde bulunan teller (balen), gelinliğin kabarıklığını ayarlamak için kullanılır. Tarlatan üzerinde ne kadar tel kullanılırsa gelinlik o kadar kabarık olur. Ancak tarlatanda gelinliğinin kabarıklığını ayarlamak için tek yöntem teller değil. Farba olarak adlandırılan ve gelinliğin içindeki fırfırlı katlar, gelinliği daha kabarık hale getirmek için kullanılır.

Tarlatan, kumaşı olarak vualpatiska, organze ve tül kumaşlardan yapılan tarlatanlar elbisenin türüne ve kalınlığına göre tercih edilir. Örneğin etek kısmı katlı tüllerden oluşan, az kabarık tarlatan içeren elbiselerde tül tarlatanlar kullanılır. İpek tafta ve şifon gibi tarlatan kumaşları, az kabarık, sade  modeller ile elbisenin ve gelinliğin daha rahat kullanımı için tercih edilir.

tarlatan

Tarlatan Kullanım Alanları

Tarlatan, özellikle kabarık gelinlik modelleri için çok sık kullanılır. Genelde; gelinliğin kabarık olmasını sağlayan ve balen kullanılarak yapılan iç etek olarak tanımlanır. Eski dönemlerde bu balenlerin yerine teller kullanılırmış. Fakat artık çoğu üretici yeni nesil plastik balenleri tercih etmektedir. Bu balenlerin çokluğu, tarlatanın daha kabarık olmasını sağlar.

Tarlatan Çeşitleri

Gelinlikteki görselliği artıran, eteğin daha düzgün durmasını sağlayan tarlatanın birçok çeşidi bulunmaktadır. En önemli konu ise gelinliğin silüeti ile uyumlu olacak, doğru tarlatan modelini seçmektir. Kabarık prenses model için farklı, balık etekli bir model için farklı tarlatanlar seçilmelidir.

Farbalı Tarlatanlar

Tarlatanın içinde bulunan teller, gelinliğin kabarıklığını ayarlamak için kullanılır. Tarlatanda ne kadar tel kullanılırsa gelinlik o kadar kabarık olur. Ancak tarlatanda gelinliğinin kabarıklığını ayarlamak için tek yöntem teller değil. Farba olarak adlandırılan ve gelinliğin içindeki fırfırlı katlar, gelinliği daha kabarık hale getirmek için kullanılır. Örneğin; çok kabarık prenses gelinlikler için kullanılan 7 telli tarlatanlar, yeterli olmadığı takdirde, 7 telli ve farbalı tarlatanlar tercih edilir.

farbali farbasiz tarlatan

Tarlatan Numaraları Nasıl Belirlenir?

Tarlatanlar gelinliğe kabarıklık katar ve estetik bir görüntü oluşturur demiştik. Tarlatan boyutları tarlatanın genişliğine göre, artan sırayla numaralandırılır. Tarlatanlar 1’den 5’e kadar numaralandırılır. En kabarık tarlatan numarası 5’tir. 2 numara tarlatan, 1 numara tarlatana göre daha geniştir ve gelinliğin kabarıklığına göre numara da artar.

Gelinliğin modeline uygun doğru numaralı tarlatanı giymen, istediğin görüntüyü elde etmen için önemlidir. Daha kabarık bir görünüm elde etmek için sonradan tarlatan numarasını artırma yoluna gitmemelisin. Bu gelinliğinde potluk gibi sorunlara yol açabilir. Yani 3 numara tarlatanın uygun olacağı bir gelinlikle 5 numara tarlatan kullanmamalısın.

tarlatan numaralari

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir