ÇİFT İĞNE MAKİNESİ

ciftigne-mak
Tarafından | 19 Ekim 2016

ÇİFT İĞNE NEDİR, NERELERDE, NASIL KULLANILIR?

Çift iğne: Çift iğne iki adet iğnesi olup da iğne giriş yerine takılacağı için tek girişi olan iğnedir.

Nerelerde Kullanılır: Çeşitli süslemeler, nervür ve spor v.b dikişlerde kullanılır.

Nasıl Kullanılır: 

  1. Çift iğne takılır,
  2. İki adet iplik makinaya takılır,
  3. İplikler iğne ucunda ayrılır; iki iplikte iğne gözlerine ayrı ayrı takılır.

Düz dikiş dışında piko süslemesi yapılacaksa mutlaka desenin en genişliği yarıya indirilir.

Otomatik çift iğne konumunu destekleyen makinelerde özel çift iğne tuşu bulunmaktadır, bu tuşa basılır.

ÇİFT İĞNE MAKİNESİ HAKKINDA TEKNİK BİLGİLER

Makine baş, kol ve boyun bölümlerinden oluşmaktadır. Makinenin iki iğnesi, iki tansiyonu ve iki çağanoz tertibatı bulunur. İğne iptalli çift iğne dikiş makinelerinde iğne iptalini sağlayan bir kol bulunur. Alt bölümünde ise çardak, motor ve pedal bulunmaktadır. Çift iğne dikiş makineleri elektronik makineler olduklarından baskı ayağını kaldırmak için dizlik bulunmaz. Bunun yerine pedalın arkasına basarak makinenin baskı ayağı kaldırılabilir. Bazı çift iğne dikiş makinelerinin üst bölümünde elektronik tertibat da bulunur (kullanımı için bk. İleri Seviye Dikiş Teknikleri modülü). Çift iğne dikiş makinelerinde DPX5 iğneler kullanılır. Makine hızı 3000–4000 devir/dk. dır.

Çift İğne Makinesine Ayak Takma İşlemleri

Çift iğne makinesine ayak takmak için yapılacak işe uygun ayak seçmek gerekir. Ayak takma işleminde takılan baskı ayağı vidasını makineye uygun olarak sıkmak önemlidir. Çok gevşek olması ayağın düşmesine çok sıkı olması da vidanın kırılmasına neden olur.

Çift İğne Makinesine İğne Takma İşlemleri

İşe uygun iğne seçimi bu durumda çok önem arz eder. Çünkü kumaşın kalınlığı göz önüne alınarak iğne seçimi yapılmalıdır. İğnelerin uzun kanallarının birbirine bakması önemlidir. İğneleri takarken yönlerinin kaymamasına da dikkat edilmelidir.

Çift İğne Makinesine İplik Takma İşlemleri

Kullanılacak masura yerleştirilerek ipliğin makineye bağlanması sağlanır. Sarma işleminin otomatik olarak yapılmasına ve alt ve üst gerginlik ayarlarına dikkat edilmelidir. Üst ipliği takmadan önce açma-kapama anahtarını kapatınız.

Makinelerin üst iplik takma şekillerinde makinenin modeline ve üretici firmaya göre değişiklikler olabilir. Bu durumda makine ile verilen kullanım kılavuzundaki şekillere göre iplikleri takabilirsiniz.

İplik numarasını kumaş kalınlığını göz önünde bulundurarak seçiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir