(CLF.) KLORLİFİ LİFLERİ

iplikler
Tarafından | 28 Şubat 2017

Klorlifi Nedir?

Bir klorlanmış monomerin (özellikle polivinil klorürlerin) polimerizasyonu ile elde edilen sentetik elyaflara klorofiber denir. Klorofiber tuz ve petrokimyasallardan türetilen PVC’den yapılır. Terim, PVC’den elde edilen tüm tekstil elyaflarını ifade eder.

Yanma işlemini desteklemezler ve yanma sırasında damlacık yaymaz ancak yanıkken zehirli gazlar (HCl ve CO) yayarlar. Hızlı kururlar, su geçirmezdir, buruşmazdır ve elektrik ve akustik olarak yüksek bir ısı yalıtımı katsayısına sahiptirler.

1949’da Rhovyl Society tarafından ticarileştirilen ürünler ağırlıklı olarak giyim veya keten imalatında kullanılmaktadır. Klorofibre yanıcıdır ve yanma sırasında damlacık yaymaz ancak zehirli gazlar verir. Hızlı kururlar, suya dayanıklıdır, buruşmazdır ve termal, elektrikli ve akustik bir yüksek verimli sahiptirler. Klorofibre özel özellikleri nedeniyle fark edildi. Ile yüksek performanslı ürünler ve lif yenilikçi özellikleri, bu malzemenin kurulmuş becamean. Rhovyl, sentetik PVC esaslı liflerin lider üreticisidir.

Tekstil için kullanılan poli (vinil klorür) elyaf , normal vinil klorür (PVC) homopolimerinin kuru eğrilmesinde karbon disülfür ve aseton karışımı içinde çözülen asetilen ve hidrojen klorürden üretilmiştir. 

Elyaflar olan vinilklorür / vinyledine klorür ve vinil siyanür veya vinil asetat kopolimerdir.

Elyaf, farklı filament türleri vermek üzere eğirme jetinden çıkarken değişen derecelerde gerilir. Klorofibrenin bazılarının tekrar birimleri Şekil A’da gösterilmektedir. Bu elyafların su emme dereceleri oldukça düşüktür, yumuşama sıcaklığı 70 ° C’de önemli ölçüde azalma ile düşüktür ve ılımlı sıcaklıklarda zayıf boyanabilirliğe sahiptir. Bu elyaflar çoğunlukla filtre bezlerinde, yanmayan özelliklerine sahip uçan takım elbiselerinde, ışık perdelerine karşı direnç göstermeleri nedeniyle perdelerve balık ağları ( suya karşı direnci nedeniyle ) kullanılır . Bu elyaflar düzenli yuvarlak, köpekbalığı veya dumbell şeklinde kesit ve şeffaf, düz ve pürüzsüzdür. Çok parlak ve ipeksi bir elyordur.

Klorlifi Elyaf Özellikleri

Klorlifi bükülmüş ve iplik dönüşür ve kumaş haline dokunan sentetik bir polimerdir. Klorlifi  yumuşak, kuru ve rahat bir kumaştır. Klorlifi kumaşlar emici değildir, bu nedenle kuruması kolaydır. Konstrüksiyonu, kumaşa ceketten atılan terden caydırıcı bir etki kazandırır. Bu cildin kurumasını ve rahatlık seviyesini arttırmamıza yardımcı olur. Kumaş yumuşaktır ve soğuk havayı uzak tutarak izolatör gibi davranan mükemmel bir izotermik özelliğe sahiptir. Ayrıca herhangi bir lifin (doğal veya yapay) en yüksek termal verimliliğine sahiptir ve tamamen emici değildir, yıkanması kolaydır ve Koru. Konfeksiyonları daha rahat hale getirmek için kumaşın iç yüzeyini sıcak bir tıraşlı bitirmek için fırçalamaya ve bir sırt çantası, golf kulübü veya balıkçı çantası taşırken rahatlığı sağlamak için düz kilitlenmiş dikişler kullanmanız önerilir.

Klorlifi , muhtemelen yumuşamayı plastikleştiriciye ihtiyaç duymadan hesaplayan düşük polimerizasyon derecesine sahip PVC olacaktır. Çoğu sentetik polimer gibi, antioksidan ile oksidatif bozulmaya karşı korunması muhtemeldir. Klorlifi için bir diğer ödünç alma kalitesi kumaşın şaşırtıcı derecede esnek ve rahat olmasıdır. İyi bir yalıtkan olarak, geleneksel olarak havanın (ve terin) yün ve diğer kalın kumaşların hava ceplerinde sıkışıp kaldıkları soğuktan uzak durma özelliği vardır.

Klorofibre Avantajları

  • Isı yalıtımı
  • Nemden kurtulma
  • Alev geciktirici
  • Küf ve mantarlara karşı direnç
  • Asitler, bazlar, indirgeyici ve oksitleyici ajan direnci

Sağlık Faydaları Klorofibre

  • Kanı temizlemek, PH dengesini düzenlemek ve dolaşımı teşvik etmek
  • Hücreleri gençleştirin, hücre metabolizmasını uyarın
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek
  • Otonom sinirleri düzenle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir